فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

8.درباره مطالب مورد علاقه خود در خانواده صحبت کنید

(تازگی ها چیز جالبی خوانده ای؟)
(رمانی که من می خوانم درباره مردم زادگاه توست!)
(در شماره ی این ماه مجله ی بهداشت مقاله ای هست که حتماً باید بخوانی)
تو تا به حال از قصر امین پور چیزی خوانده ای؟ حتماً از او خوشت می آید!)
(به محص این که کتاب هفته را بخوانم آن را به تو قرض می دهم.)
بسیاری از بزرگسالانی که من می شناسم خیلی راحت کتاب ها و مقاله هایشان را با همدیگر عوض می کنند، انگار که یک پیمانه شکر یا مته برقی را می خواهند قرض بگیرند. با این کار می توانید نویسندگان جدید و انواع سبک های ادبی جدید را کشف کنید، علایق تازه ای پیدا کنید و در عین حال دوستانتان و سلیقه ی آنها را نیز بشناسید.
اما بسیاری از همین بزرگسالان که کتاب های خود را به دوستانشان قرض می دهند هرگز به این فکر نمی افتند که همین تبادل ساده را نیز در خانه آغاز کنند. اگر می خواهید فرزندان خود را با آنچه می خوانید آشنا کنید و خود نیز با آنچه فرزندانتان می خوانند آشنا شوید، بهترین روش این است که درباره مطالب مورد علاقه ی خود در خانواده صحبت کنید.
آیا مطلب جذّابی می خوانید؟ درباره اش صحبت کنید! اگر فرزندانتان کوچک تر از آنند که بتوانند آن مطلب را بخوانند اشکالی ندارد. کافیست بفهمید که از آنچه می خوانید لذت می برید و به آن علاقه دارید و دوست دارید که علاقه ی خود را با آنها در میان بگذارید.
فرزندان بزرگ ترتان را نیز تشویق کنید که درباره ی آنچه می خوانند صحبت کنند و بگویند که چه جنبه ای از آن را دوست دارند (مراجعه کنید به روش 38.) آیا علاقه دارند که قسمت کوتاهی از آن را برای شما با صدای بلند بخوانند؟ آیا از همان نویسنده مطلبی هست که به درد بچه های کوچک تر خانواده بخورد؟
به صورت خانوادگی به کتابخانه بروید و پس از بازگشت به خانه همیشه این آیین را اجرا کنید: کتاب ها را در یک قفسه ی مخصوص کتابخانه بگذارید. این کار دو فایده دارد: اول این که کتاب های کتابخانه کمتر گم می شوند و کمتر اتفاق می افتد که در بازگرداندن آنها تأخیر کنید و دوم این که همه اعضای خانواده می بینند که بقیه چه کتابی می خوانند. بچه ها به تدریج علایق خود را در زمینه های مختلف، از غذا و لباس گرفته تا مطالب خواندنی، پیدا می کنند. اگر بتوانند ببینند که افراد دیگر چگونه براساس ملاک های متفاوت انتخاب می کنند، خود نیز می توانند علایق خود را در زمینه کتاب خوانی گسترش دهند و به سلیقه ی ناب تری دست یابند.

9.صحنه های مورد علاقه خود را در خانواده اجرا کنید

سارا کتابش را بست و کناری گذاشت. او با لذت گفت: (پدر می دانی بهترین قسمت داستان شازده کوچولو **شازده کوچولو، ترجمه محمد قاضی، چاپ دوازدهم 1366. ***کجاست؟
پدرش در حالی که سرش را از روی روزنامه بر می داشت، گفت: (نه، کجاست؟)
(وقتی که بالاخره یک روز صبح، درست به هنگام میدن خورشید، خودنمای کرده بود.
- آه من هنوز خواب آلوده ام... از شما عذر می خواهم... گیسوانم چقدر آشفته است...
آن وقت شازده کوچولو نتوانسته بود از تعجب و تحسین خود داری کند.
و پدرش همراه با سارا گفت: (تو چه زیبایی!)
- گل به نرمی گفته بود: مگر نیستم؟! آخر من هم با خورشید در یک دم شکفته ام...)
در یک لحظه شده بود گل و پدرش شازده کوچولو!
معلمینی که هنرهای زبانی را آموزش می دهند، فواید تئاتر را در این زمینه به خوبی درک می کنند. تئاتر بچه ها را در متن دیالوگ، شخصیت پردازی و طرح قرار می دهد و به آنها کمک می کند آنچه را که می خوانند بهتر درک کنند و به خاطر بسپارند. با این روش عالی نیز می تونید بچه هایی را که به خواندن تمایل ندارند، ترغیب کنید که مهارت های خود را بیازمایند.
همان طوری که در مثال قبل دیدید، لازم نیست صحنه ای را که می خواهید اجرا کنید، صحنه پیچیده ای باشد. می توانید صحنه را با تعریف داستان مورد علاقه فرزندتان بازسازی کنید. هنگامی که به صورت خانوادگی کتاب می خوانید، اگر پس از خواندن یک صحنه پرحادثه خواندن را قطع کنید و آن را اجرا کنید، لذت بخش است. از توانایی فرزندانتان برای اجرای صحنه به راحتی پی می برید که چه مقدار از آن را به خاطر سپرده اند و پیچیدگی های شخصیت ها و طرح را تا چه حد درک می کنند.

چگونه صحنه ها را در خانه اجرا کنیم

1. صحنه ای ساده را که آغاز و پایانی مشخص دارد انتخاب کنید.
2. نقش هر فرد را مشخص کنید یا اجازه بدهید بچه ها نقش دلخواه خود را انتخاب کنند.
3. ابتدا صحنه ها را مغشوش و به هم ریخته یادآوری کنید و بعد آنها را به ترتیب وقوع مشخص کنید.
4. صحنه را اجرا کنید و در صورت امکان از دیالوگ و حرکت نیز استفاده کنید.
5. در آخر درباره آن بحث کنید: هر یک از شخصیّت ها چه احساسی دارد؟ علت رفتارهای آنها چه بوده؟ در آینده چه اتفاقی ممکن است رخ بدهد؟
هر چه تعداد فرزندانتان بیشتر باشد یا هر چه بچه های بیشتری را بتوانید به این کار مشغول کنید، تئاترتان پیشرفته تر می شود. در صورت تمایل می توانید همه بچه های محل را درگیر کار کنید. از آنها بخواهید متن نمایش را براساس داستان های مورد علاقه خود بنویسند، لباس بازی خود را درست کنند، نقش های خود را تمرین کنند و نمایش را برای دوستان و والدین خود اجرا کنند. بعضی از بچه هایی که به هیچ وجه علاقه ای به خواندن نشان نمی دهند، کاملا مایل هستند متن گفت وگوهای خود را حفظ کنند، آنها به خوبی از پس این کار برمی آیند و نقش خود را به صورت عالی در برابر تماشاچیان اجرا می کنند. نقش بازی کردن یکی از بهترین روش ها برای مشغول کردن بچه ها به خواندن است و به آنها انگیزه می دهد که خود نیز به تنهایی کتاب بخوانند.