فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

چگونه کار خواندن را تقسیم کنیم

نفری یک خط.
شما خط اول را بخوانید، خط دوم، و الی آخر. روش دیگر این است که نفری یک صفحه بخوانید.
شما: یکی بود یکی نبود
کودک: زیر گنبد کبود
دیالوگ.
شما روایت را بخوانید و فرزندتان دیالوگ را، یا هر یک از شما متن گفته های یکی از شخصیت ها را بخوانید.
شما: بچه ها در را باز کنید، من مادرتونم. (آقا گرگه)
کودک: اگر تو راست می گی، دست هایت را نشان بده!(شنگول)
(قصه شنگول و منگول)
شما: لک لک به مرد گفت: مرا آزاد کن، من لک لکم، نه دُرنا.
کودک: من ترا با دُرناها گرفتم و همراه دُرناها هم می کشمت.
(مورچه و کبوتر**. مورچه و کبوتر، ترجمه ی مهران محبوبی، 1377، نشر مرکز، کتاب مریم.***)
ترجیح بند (بند برگردان)
شما: که یکی هست و هیچ نیست جز او.
هر دو: وحده لا اله الا هو
(هاتف اصفهانی)

با همدیگر (هر دو با هم می خوانید.)

هر دو: دویدم و دویدم
سر کویی رسیدم
دوتا خاتونی دیدم ...
وقتی با همدیگر با صدای بلند می خوانید به فرزندتان می گویید که خواندن با صدای بلند تنها کار شما نیست، بلکه کاری است که از آن لذت می برید و فرزندتان نیز می تواند از آن لذت ببرد. یکی از محاسن آن این است که همیشه نسبت به توانایی فرزندتان در خواندن، یعنی میزان روان بودن، درک مطلب و دایره لغات او آگاهی خواهید یافت. فایده دیگر آن این است که فرزندتان را برای خواندن برای هم نسل های خود آماده می کند (مراجعه کنید به روش 6)، که اگر کودک خردسالی داشته باشید و وقتتان نیز کم باشد، کمک بزرگی است.

8.درباره مطالب مورد علاقه خود در خانواده صحبت کنید

(تازگی ها چیز جالبی خوانده ای؟)
(رمانی که من می خوانم درباره مردم زادگاه توست!)
(در شماره ی این ماه مجله ی بهداشت مقاله ای هست که حتماً باید بخوانی)
تو تا به حال از قصر امین پور چیزی خوانده ای؟ حتماً از او خوشت می آید!)
(به محص این که کتاب هفته را بخوانم آن را به تو قرض می دهم.)
بسیاری از بزرگسالانی که من می شناسم خیلی راحت کتاب ها و مقاله هایشان را با همدیگر عوض می کنند، انگار که یک پیمانه شکر یا مته برقی را می خواهند قرض بگیرند. با این کار می توانید نویسندگان جدید و انواع سبک های ادبی جدید را کشف کنید، علایق تازه ای پیدا کنید و در عین حال دوستانتان و سلیقه ی آنها را نیز بشناسید.
اما بسیاری از همین بزرگسالان که کتاب های خود را به دوستانشان قرض می دهند هرگز به این فکر نمی افتند که همین تبادل ساده را نیز در خانه آغاز کنند. اگر می خواهید فرزندان خود را با آنچه می خوانید آشنا کنید و خود نیز با آنچه فرزندانتان می خوانند آشنا شوید، بهترین روش این است که درباره مطالب مورد علاقه ی خود در خانواده صحبت کنید.
آیا مطلب جذّابی می خوانید؟ درباره اش صحبت کنید! اگر فرزندانتان کوچک تر از آنند که بتوانند آن مطلب را بخوانند اشکالی ندارد. کافیست بفهمید که از آنچه می خوانید لذت می برید و به آن علاقه دارید و دوست دارید که علاقه ی خود را با آنها در میان بگذارید.
فرزندان بزرگ ترتان را نیز تشویق کنید که درباره ی آنچه می خوانند صحبت کنند و بگویند که چه جنبه ای از آن را دوست دارند (مراجعه کنید به روش 38.) آیا علاقه دارند که قسمت کوتاهی از آن را برای شما با صدای بلند بخوانند؟ آیا از همان نویسنده مطلبی هست که به درد بچه های کوچک تر خانواده بخورد؟
به صورت خانوادگی به کتابخانه بروید و پس از بازگشت به خانه همیشه این آیین را اجرا کنید: کتاب ها را در یک قفسه ی مخصوص کتابخانه بگذارید. این کار دو فایده دارد: اول این که کتاب های کتابخانه کمتر گم می شوند و کمتر اتفاق می افتد که در بازگرداندن آنها تأخیر کنید و دوم این که همه اعضای خانواده می بینند که بقیه چه کتابی می خوانند. بچه ها به تدریج علایق خود را در زمینه های مختلف، از غذا و لباس گرفته تا مطالب خواندنی، پیدا می کنند. اگر بتوانند ببینند که افراد دیگر چگونه براساس ملاک های متفاوت انتخاب می کنند، خود نیز می توانند علایق خود را در زمینه کتاب خوانی گسترش دهند و به سلیقه ی ناب تری دست یابند.