فهرست کتاب


پنجاه روش ساده برای علاقه مند کردن فرزند به مطالعه

کتی ای. زاهلر سارا رئیسی

سخنی با والدین

فکر می کنم یکی از آدم های خوش اقبال بودم. خانه ای که در آن بزرگ شدم پر از کتاب بود و والدینم هر دو به مطالعه عشق می ورزیدند. خواندن را خیلی زود آموختم و پس از آن همیشه می خوانم. هنوز هم تفریح مورد علاقه ام خواندن است.
دختر کوچکی دارم که به کتاب های تصویری علاقه مند است. در بغل من می نشیند و صفحه های کتاب خود را ورق می زند، گاهی نیز روی صفحه ها خم می شود و ادای خواندن را در می آورد. مطمئنم او نیز در آینده خوب می تواند بخواند، اما این اطمینان را از کجا می توان به دست آورد؟
توانایی خواندن فرزند خود را نمی توانم با قطعیت پیش بینی کنم اما بهترین کاری که می توانم انجام بدهم این است که راه او را هموار کنم تا بتواند به ادبیات و متاب علاقه مند شود. از همان ابزاری استفاده می کنم که در این کتاب پیشنهاد کرده ام: با هم خواندن، به کتابخانه رفتن، قصه تعریف کردن و فراهم آوردن محیطی مناسب برای مطالعه در خانه.
این که دخترم در امتحانات استاندارد نمره خوبی کسب کند یا از نظر سطح توانایی خواندن جزو بهترین بچه های کلاس باشد، برای من کافی نیست. می خواهم به خواندن عشق بورزد، در داستان ها گم شود و در پایان هر داستان، در حالی آن را کنار بگذارد که تحت تأثیر آن قرار گرفته تغیر کرده است. اما هر پدر و مادری می داند که انتقال علایق خود به فرزندان کار ساده ای نیست. دخترم از هم اکنون نیز از خود اراده دارد. آیا او نیز به همان کتاب های علاقه خواهد داشت که من داشتم؟ احتمالاً نه. آیا می توانم با این موضع کنار بیایم؟ امیدوارم.
فعالیت ها و پیشنهادهای این کتاب به چهار بخش تقسیم می شود. بخش اول (مطالعه را با هم تجربه کنید) است. کارشناسان مطالعه با این مسئله موافق اند که مطالع والدین برای موفقیت بچه ها در خواندن ضروری است. اما همه بر سر این موضع توافق ندارند. همانطور که خواهید دید، خواندن را می توان به روشهای مختلف در زندگی روزمره به کار برد و لازم نیست که حتماً مانند یک درس رسمی به آن پرداخت.
بخش دوم، (مطالب خواندنی در دسترس قرار دهید)، ممکن است غیر معقول به نظر رسد اما من خانه هایی را دیده ام که افراد آن کاملاً هوشمند بوده اند اما تنها مطلب خواندنی که در آنجا یافت می شد یکی دو تا کتاب آشپزی، یک مجله الکترونیک یا نوشته های پشت جعبه کیک آماده بوده است. درست کردن یک کتابخانه در منزل نه مشکل و نه پر هزینه است. روش آن را به شما خواهم گفت.
دو بخش آخر به رفتارهای فرزندتان و به برخورد خودتان مربوط می شود. در (رفتار بچه ها را اصلاح کنید) چند روش استاندارد برای خواندن نقادانه ارائه داده ام که به راحتی می توانید در خانه به کار گیرید.در (رفتار خود را اصلاح کنید) نشان داده ام که چگونه می توانید با تغییر فکر و رفتار خود توانایی های فرزندتان را افزایش دهید. نمی گویم خودتان را از پایه عوض کنید: تغییرات ساده ی شما وضعیت فرزندتان را بهبود خواهد بخشید.
این کتاب از آن کتاب های نیست که از صفحه اول نا آخر بخوانید و دوباره در قفسه بگذارید، بلکه مجموعه ای است از پیشنهادها که می توانید هنگام نیاز از آن استفاده کنید. در ابتدای هر فصل یک حکایت آورده ام که ممکن است احساس آشنایی را در شما نیز زنده کند و بگوید. (آها! من هم چنین تجربه ای داشته ام!) دستورالعمل های زیادی نیز در کتاب آورده ام: چگونه برای تابستان برنامه مطالعه شخصی خود را تنظیم کنید، چگونه در خانه نمایش اجرا کنید، چگونه هنگام تعمیر خانه تمرین خواندن کنید، چگونه از روی تصاویر قصه بگویید و الی آخر. فهرست کتاب های سری، داستان هایی
که کارتون یا فیلم آن ساخته شده است، کتاب های مربوط به مناسبت های ملی و مذهبی، نوارهای قصه و مجله های کودکان را نیز آورده ام. این فهرست ها به شما کمک می کند کتابخانه منزل خود را تأسیس یا به آن چیزهایی اضافه کنید.
وقتی کتابی را تمام می کنم که از آن لذت برده ام، در بسیاری از اوقات دنبال کتاب های دیگری درباره همان موضع یا از همان نویسنده می گردم یا درباره موضوعی که قبلاً برایم ناشناخته بود با دوستان یا خانواده بحث می کنم و آنچه را خوانده و آموخته ام در زندگی خود به کار می گیرم. اگر این کتاب را انتخاب کرده اید نشان می دهد که دست دارید فرزندتان به خواندن علاقه مند شود. اما این نقطه آغاز راه است. امیدوارم پیشنهادهایم به شما کمک کند تا افکار خود را نیز پروش دهید و امیدوارم به این نتیجه برسید که در تلاش خود برای پرورش فرزندی که به خواندن علاقه مند است، از منابع دیگر نیز کمک بگیرید.
کتی ای. زاهلر

بخش 1 مطالعه را با هم تجربه کنید

1.بگذارید فرزندتان ببیند که شما می خوانید

وقتی براندن برای اولین بار به خانه ی جک رفت، بیش از هز چیز مجذوب جعبه ی حیوانات شد. درون جعبه حیوانات یک لاک پشت کله سرخ و یک قورباغه بود که از برکه گرفته بود. کارت های بازی جک نیز برای براندن جالب بود اما موضوع دیگری نیز توجه براندن را جلب کرد: مادر جک به بچه ها خوش آمد گفته بود، برای آنها نوشابه ریخته بود و برگشته بود سراغ کتابی که مشغول خواندنش بود.
براندن پرسید: (مادرت چه کار می کند؟)
جک سرش را بالا برد و گفت: (لابد دارد کتاب می خواند.)
براندن مکث کرد و بالاخره پرسید: (مگر با این سن و سالش به مدرسه می رود؟)
اولین نشانه موفقیت بچه ها در مدرسه، مطالعه در خانه است. برای این که بچه ها در خانه مطالعه کنند باید یک الگوی رفتاری داشته باشند که در خانه مطالعه می کند. اگر والدین کتاب بخوانند، احتمالاً فرزندانشان نیز اهل خواندن می شوند. اگر والدین اهل مطالعه نباشند، احتمالاً فرزندانشان نیز اهل مطالعه نخواهند شد - به نظر این بچه ها خواندن فعالیتی است که صرفاً به مدرسه مربوط می شود.
پس خیلی ساده است: اگر می خواهید فرزندتان در مدرسه موفق باشد و اگر می خواهید به مطالعه عشق بورزد، اگر می خواهید فرزندتان را کتاب خوان بار بیاورید، خودتان باید مطالعه کنید.
اگر روزنامه صبح را هنگام صرف صبحانه تورق می کنید خوب است اما به هیچ وجه کافی نیست. آنچه فرزندتان نیاز دارد این است که ببیند به طور مرتّب برای خواندن کتاب وقت زیادی می گذارید.
اگر اهل مطالعه نیستید مقداری کار می برد:
* باید ببینید که به خواندن چه مطالبی علاقه دارید.
* باید در خانه کتاب داشته باشید. (به روش های 16 و 25 مراجعه کنید.)
* باید تلویزیون را خاموش کنید. (به روش 46 مراجعه کنید.)
* باید کاری در نظر بگیرید که فرزندانتان در زمان مطالعه شما به آن بپردازند. (چطور است به آنها هم کتاب بدهید؟)
هر چقدر هم که کتاب خواندن برنامه زمانی شما را تحت فشار قرار دهد و از وقت شما برای انجام کارهای دیگر بکاهد. نتیجه آن در طولانی مدت با ارزش است. اگر خودتان از مطالعه کردن لذت نمی برید. چطور می توانید انتظار داشته باشید فرزندتان لذت ببرد؟ اگر فکر می کنید فرزندتان باید صرف این که بچه است کاری را انجام بدهد که خود شما انجام نمی دهید، کارتان از روی دورویی است. اگر وقت بگذارید و کتاب بخوانید به طور غیر مستقیم به فرزندتان می گویید که خواندن مهم است. اما اگر برایش سخنرانی کنید و او را پند و اندرز دهید و برایش موعظه کنید، هرگز نمی توانید این پیام را به او منتقل کنید.