رمز ظهور نور

محمد حسین رحیمیان‏

دعا برای ظهور و حل معمای ظهور نور

... به راستی که برای انسانی که شناختی از امام زمانش دارد، دوران غیبت، دوران سختی است، دورانی بس تاریک و ظلمانی غیبت و هجران ولی نعمت و کسی که راهنمای انسان به سوی سعادت و کمال انسانی است.
روزگار تاریکی که انسانها در پراکندگی، جدایی، ذلت و تباهی بسر می برند، و آگاهان از اوضاع ترسناک و وحشتناک آن دوران، در پی حل معمای ظهور نور بوده و در این حیر تکده تاریک در پی قافله سالار خویش هستند.
و آنچه در این مجموعه کوتاه بررسی شد این است که پس از سالیان سال از غیبت امام زمان (علیه السلام) آنچه این مشکل را حل نموده و ما را به دوران شکوهمند ظهور نور می رساند دعاست، و همو وجه اشتراک مابین آثار جاودان امامان معصوم (علیهم السلام) است.
از طرفی اندیشمندانی از شاگردان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) به این امر مهم و حیاتی پرداخته و آن را بیان نموده اند.
سید بن طاووس شخصیت بزرگوار و منتظر دلسوخته امام زمان (علیه السلام) پس از آن که با بیانی زیبا مردم را به دعای برای ظهور امام زمان (علیه السلام) دعوت می کند، می فرماید:
آنچه که به تو گفتم عمل کن که آن حقیقتی است روشن، و کسی که در مورد مولای ما سهل انگاری کند، و در این مورد سستی ورزد و از آنچه بیان کردم غافل شود، به خدا سوگند! او در اشتباه است، اشتباهی که مایه ننگ و عار است.
سپس می فرماید:
آیا تا به حال فکر کرده ای که امامان پاک و هدایتگر ما (علیهم السلام) چگونه به این موضوع اهمیت داده اند؟ آیا تاکنون نسبت به این موضوع با اهمیت بی اعتنائی نکرده ای؟
سید بزرگوار در ادامه سخن خود می فرماید:
باز تکرار می کنم و می گویم، با توجه به آنچه بیان می کردم عذری برای تو در اهمیت ندادن به دعا برای تعجیل ظهور باقی نمی ماند**فلاح السائل: ص 45 و 46.***.
دانشمند وارسته و منتظر دل شکسته، آیه الله موسوی اصفهانی در کتاب ارزشمند مکیال المکارم می نویسد:
همان گونه که آیات و روایات بیانگر این است که دعا از مهم ترین اقسام عبادتهاست، و تردیدی نیست که مهم ترین و ارزنده ترین نوع دعا آن است که برای کسی باشد که خداوند حق او را و دعا برای او را بر همه واجب نموده است؛ و به برکت وجود او فیض و نعمت خدا بر همه موجودات او می رسد؛ همان گونه، شکی نیست که مقصود از اشتغال به خداوند، مشغول بودن به عبادت او است، و مداومت به دعا سبب می شود که خداوند او را در عبادت تایید و کمک نمایید، و او را از اولیای خود قرار دهد.
بنابراین، باید در دعا برای مولای ما حضرت حجت (علیه السلام) مداومت نمود، و از خداوند تعجیل فرج و ظهور حضرتش را درخواست کرد، و غم و اندوه را از چهره مبارک آن بزرگوار زود، و در دل آن حضرت سرور ایجاد کرد، و همه اینها با این مساله مهم فراهم می گردد.
بنابراین، بر اهل ایمان لازم است که بر این امر مقدس اهتمام ورزیده، و در هر مکان و زمانی برای تعجیل ظهور آن حضرت دعا نمایند**مکیال المکارم: ج 1 ص 43، با اندکی تصرف.***.
بدیهی است که با نگرش محققانه در مضامین این دعاهای نورانی که در صدها مورد دعا برای تعجیل ظهور با عبارات زیبا اشاره و تصریح شده، معمای ظهور نور حل می شود که آن هم دعا و درخواست از خدای مهربان است.
بنابراین اگر همه انسانهایی که در سرتاسر این جهان پهناور زندگی می کنند بتواند در لحظه ای از زندگی خود با خدای مهربان کوچکترین ارتباطی برقرار کرده و از او برای آبادی و آزادی جهان، ظهور امام زمان (علیه السلام) را بخواهند، به طور یقین خدای مهربان دعای آنها را مستجاب و جهان ظلمانی و تاریک را با ظهور آخرین حجت خویش یعنی حضرت مهدی (علیه السلام) نورانی خواهد فرمود.
پس بیاییم دعا، این مساله فطری انسانی را که در وجود میلیاردها انسان به ودیعت گذاشته شده شکوفا نموده و با دعا برای مصلح عالم، جهان را به مدینه فاضله تبدیل نماییم.
اینک با دعایی که در این زمینه در موارد زیادی از پیشوایان هدایت، امام معصوم (علیهم السلام) بیان شده این نوشته را به پایان می بریم:
اللهم انا نزعب الیک فی دوله کریمه، تعزبها الاسلام و اهله، وتذل بها النفاق و اهله، وتجعلنا فیها من الدعاه الی طاعتک، والقاده الی سبیلک، وترزقنا بها کرامه الدنیا و الاخره**صحیفه مهدیه: ص 263.***.
خداوند! ما از درگاه ربوبی تو آرزومند و خواهان دولت باکرامتی هستیم که امام زمان (علیه السلام) تشکیل می دهد، دولتی که در آن اسلام و اهلش را عزت بخشی، و نفاق و منافقان را ذلیل و خوار گردانی.
در آن دولت حق ما را از دعوت کنندگان به طاعت و فرمانبریت و پیشوایان راه هدایت خودت قرار دهی و به واسطه آن بزرگوار عزت و کرامت دنیا و آخرت را عطا فرمایی....