رمز ظهور نور

محمد حسین رحیمیان‏

عاشقان امام حسین (علیه السلام) و دعا برای ظهور امام زمان (علیه السلام)

همه دوستداران و پیروان اهل بیت (علیهم السلام) محبت و عنایت خاصی به سالار شهیدان ابی عبدالله الحسین (علیه السلام) دارند، و این عنایت را از آفریدگار حضرتش و امامان معصوم (علیهم السلام) یاد گرفته اند.
امام حسین (علیه السلام)، در اثر کوتاهی مردم بدست ستمگران از امت به شهادت رسید، پس از شهادتش پیروان خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام) به عزاداری آن حضرت مشغول شدند، آنان در طول تاریخ خویش این عمل با ارزش را همگام با امام زمانشان تکرار کرده و کسب فیض نموده و می نمایند، تا روزی که خداوند احدیت با تحقق وعده خویش سینه مجروح امام حسین (علیه السلام) و یاران با وفایش را شفا داده و انتقام آنها را بگیرد.
ابوحمزه ثمالی در یک حدیث زیبایی از امام باقر (علیه السلام) می پرسند:
چرا حضرت قائم (علیه السلام)، قائم نامیده شد؟
حضرت می فرمایند:
لما قتل جدی الحسین (علیه السلام) ضجت الملائکه الی الله عزوجل بالبکاء والنجیب وقالوا: النها وسیدنا! اتغفل عمن قتل صفوتک و ابن صفوتک و خیرتک من خلقک؟
فاوحی الله عزوجل الیهم: قروا ملائکتی، فوعزتی و جلالی لانتقمن منهم ولو بعد حین.
ثم کشف الله عزوجل عن الائمه من ولد الحسین (علیه السلام) للملاکه، فسرت الملائکه بذلک، فاذا احدهم قائم یصلی، فقال الله عزوجل: بذلک القائم انتقم منهم**بحار الانوار: ج 294 ص 37 ح 8.***.
هنگامی که جدم امام حسین (علیه السلام) کشته شد، فرشتگان به سوی خدای متعال ضجه نمودند و با گریه و زاری فریاد زدند، و گفتند: ای خدای ما! و ای سید ما! آیا از کسی که برگزیده و فرزند برگزیده تو و بهترین فرد از مخلوقات تو را کشته غفلت می نمایی؟!
خدای متعال به آنها وحی فرمود: ای فرشتگان من؟ آرام باشید؛ قسم به عزت و جلالم؛ البته از آنها انتقام خواهم گرفت گرچه پس از گذشت زمان باشد.
آنگاه امامان از فرزندان امام حسین (علیه السلام) را به فرشتگان نشان داده، و آنها از دیدن این منظره مسرور شدند، نگاه کردند دیدند که یکی از آن بزرگوار ایستاده و نماز می خواند.
خداوند متعال فرمود: با این کسی که ایستاده است از آنها انتقام خواهم گرفت.
بنابراین، ای عزادار، و عاشق امام حسین (علیه السلام) که شب و روز از مصایب جانکاه آن حضرت و خاندانش می سوزی و ناله و فریاد می زنی! خوشا به حالت، چرا که این مقامی بس بزرگ در پیشگاه ائمه معصومین (علیهم السلام) - بخصوص امام زمان (علیه السلام) - است.
ولی بدان که این عزاداری هنگامی نتیجه خواهد داد همگام با امام زمان (علیه السلام) بوده و در همه حالات به یاد منتقم خون پاک امام حسین (علیه السلام) که خون خداست باشی.
عزادار امام حسین (علیه السلام) بایستی بیشتر برای ظهور فرزند مولای خودش دعا کند، او در همه مراسمهایی که به خاطر مولایش برگزار می کند باید به فرزند غریبش امام زمان (علیه السلام) دعا کند.
اگر قدری به زیارتی که در مورد امام حسین (علیه السلام) و اعمال ایام عاشورا آن حضرت وارد شده با تامل بنگریم، خواهیم فهیمد که مهمترین جهت این عمل شریف، همانا دعا برای منتقم امام حسین (علیه السلام) است که آن هم امام زمان (علیه السلام) است.
در فرازی از زیارت عاشورا می خوانیم:
واساله ان یبلغنی المقام المحمود لکم عندالله، و ان یرزقنی طلب ثاری مع امام مهدی ظاهر ناطق بالحق منکم**مفاتیح الجنان، فرازی از زیارت عاشورا.***.
از خدا می خواهم مرا به محمودی که از آن شما خاندان است نایل گرداند، و تصمیم قرار دهد تا در رکاب مهدی (علیه السلام) شما اهل بیت - که هدایتگری ظاهر و به حق گویاست - بوده تا خونخواه و منتقم از دشمنان شما باشیم.
آری! باید یگان آرزوی عزادار امام حسین (علیه السلام) انتقام خون پاک مولایش باشد، اکنون که فرزند حضرتش در پشت پرده غیبت است، باید دعا کنیم تا خداوند ظهورش را برساند و ما در رکاب همایونی او انتقام جد مظلومش را بگریم.
بدین مناسبت کلامی را که حضرت سید الشهداء (علیه السلام) در عالم مکاشفه به یکی از علمای قم فرمودند، بیان می کنیم که حضرتش فرمودند:
... مهدی ما در عصر خودش مظلوم است، تا می توانید درباره مهدی (حضرت مهدی (علیه السلام) سخن بگویید و قلم فسایی کنید؛
آنچه درباره شخصیت این معصوم بگویید درباره همه معصومین (علیهم السلام) گفته اید؛ چون حضرات معصومین (علیهم السلام) همه در عصمت، ولایت و امامت یکی هستند و چون عصر، عصر مهدی ما (حضرت مهدی (علیه السلام) است سزاوار است درباره او مطلب گفته شود.
(امام حسین (علیه السلام) در خاتمه فرمودند:
باز تاکید می کنم، درباره مهدی ما زیاد سخن بگویید و بنویسید.
مهدی ما مظلوم است، پیش از آنچه نوشته و گفته شده باید درباره اش نوشت و گفت**صحیفه مهدیه: ص 59.***.
راستی که امامان معصوم (علیهم السلام) ما، این راه را با بهترین وجه رهنمون شده اند؛ ولی این ما بوده ایم که به مسایل جزئی پرداخته و از امر حیاتی ظهور ظهور امام زمان (علیه السلام) در غفلت هستیم.
اینک به دعایی که امام صادق (علیه السلام) در روز عاشورا به عبدالله بن سنان می آموزد توجه بفرمایید:
عبدالله بن سنان گوید: روز عاشورا به محضر آقایم امام جعفر صادق (علیه السلام) شرفیات شدم، حضرت را با رنگ و رویی گرفته و ظاهری غمگین که اشک از چشمان مبارکش مانند در سرازیر بود، دیدم.
عرض کردم! ای فرزند رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)! چرا گریه می کنید؟ خداوند چشمان شما را گریان نکند.
حضرت فرمود: آیا غافل هستی؟ آیا نمی دانی که مثل چنین روزی امام حسین (علیه السلام) به شهادت رسید؟
عرض کردم: آقای من! نظر شما درباره روزه امروز چیست؟
امام صادق (علیه السلام) پس از بیان اعمال این روز و چگونگی عزاداری در آن، دعای مفصلی را برای روز عاشورا قرائت فرمودند، در بخشی از آن دعا آمده است که:
اللهم عجل فرج آل محمد، واجعل صلواتک علیه و علیهم واستنقذهم من ایدی المنافقین المضلین، والکفره الجاحدین، وافتح لهم فتحا یسیرا، واتح لهم روحا و فرجا قریبا، واجعل لهم من لدنک علی عدوک وعدوهم سلطانا نصیرا؛
خدایا! در فرج آل محمد (علیهم السلام) تعجیل فرما، و درود خودت را بر او (مهدی (علیه السلام) و بر اهل البیت (علیهم السلام) قرار ده، و آنان را از دست منافقان گمراه و کفار عنود نجات ده، و برای آنان پیروی آسانی نصیب کن، و بر آنان آسایش و فرج نزدیک عنایت کن، و از ناحیه خودت برای آنها بر دشمنان خود و دشمنان آنها سلطنت قرار ده.
آنگاه امام صادق (علیه السلام) در عبارتی حیرت انگیز دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) را توصیف و نفرین فرموده و به ضایع شدن دین و تعطیل شدن احکام در اثر عدم حمایت مردم از امامان معصوم (علیهم السلام) می پردازد و می فرماید:
اللهم ان سنتک ضائعه، واحکامک معطله، وعتره نبیک فی الارض هائمه.
اللهم فاعن الحق واهله، واقمع الباطل واهله، و من علینا بالنجاه واهدنا الی الایمان، وعجل فرجنا، وانظمه بفرج اولیائک واجعلهم لنا ودا، واجعلنا لهم وفدا**بحار الانوار: ج 101 ص 303، به نقل از صحیفه مهدیه: ص 241 - 247.***؛
خداوند! به راستی که سنت و روش تو پایمال گردید، احکام (روشنگر) تو تعطیل شده و خاندان پیامبرت در روی زمین سرگشته و حیران هستند.
خداوند! حق و اهلش را یاری کن، و باطل و اهلش را نابود نما، و منت گذار و ما را نجات ده و ما را به سوی ایمان هدایت فرما، و در فرج ما تعجیل فرما، و فرج و گشایش ما را با فرج و گشایش اولیای خودت مقرر فرما، و آنان را برای ما مهربان و ما را برای آنها پذیرا قرار بده...
به راستی که دقت و تامل در مضامین دعاهایی که در مورد ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) وارد شده، انسان را حیران می کند، اضطراب او را افزایش می دهد، و با شرمندگی تمام روبه سوی مولای مهربان و امام زمان (علیه السلام) خودش کرده و چنین زمزمه می کند:

اگر قدر تو را دانسته بودیم - اگر عهد وفا نشکسته بودیم
دل ما خانه غمها نمی شد - غم هجران نصیب ما نمی شد
اگر شرط تولا کرده بودیم - هر آنچه گفته بودی کرده بودیم
نمی شد روز ما، شام سیاهی - نمی شد قسمت ما این تباهی**داغ شقایق: ص 103.***

آری، ای عزادار امام حسین (علیه السلام) و ای عاشق اهل بیت (علیهم السلام)! باید برای همیشه، درخت یاس و نومیدی را که با ریشه ای پوسیده در دل گروهی جای گرفته، از بیخ و بن برکند، و به جای آن نهال امید و امیدواری کاشت، و با اشک زلال چشمانی که در اثر مصایب امام حسین (علیه السلام) و یاران با وفایش، جاری است این نهال را آبیاری نمود، و از ابرهای رحمت و بارانهای غفرانی که همواره به این محافل و مجالس با صفا سایه لطف و مهر می افکند، یاری طلبید تا به زودی زود این درخت به ثمر نشسته و میوه دعای بیشتر و بهتر را برای تنها عزیز و فرزند امام حسین (علیه السلام) یعنی حضرت ولی عصر (علیه السلام) به ارمغان آورد، ان شاء الله.
بدیهی است که او مولای مهربان است، و این عمل ما را با بهترین احسان و نیکویی جبران می فرمایند.
علامه فرزانه صاحب کتاب ارزشمند مکیال المکارم می نویسد، یکی از برادران شایسته و گرامیم، خوابی برای من نقل کرد، او گفت: من در عالم خواب موفق به دیدار جمال مولای مهربانم شدم، حضرتش فرمود:
انی ادعوا لکل مومن یدعو لی بعد ذکر مصائب سیدالشهداء (علیه السلام) فی مجالس العزاء**مکیال المکارم: ج 1 ص 333.***؛
هر مومنی که در مجالس سوگواری پس از ذکر مصایب حضرت سید الشهداء (علیه السلام) برای من دعا کند، من برای او دعا می نمایم.
آری! عزادار امام حسین (علیه السلام)! که عاشقانه در لحظات زندگی خود به یاد مصایب و مظلومیت آن حضرت اشک می ریزی و با اشک چشمان پاک برای ظهور فرزندش دعا می کنی! قدر و منزلت خود را بدان و بدین عمل زیبا خدا را سپاس گو، و بدان که این عمل نیکو و مقدس تو آثار زیادی دارد و باعث خشنودی خدای متعال و حضرات معصومین (علیهم السلام) و بخصوص حضرت زهرا (علیهما السلام) است.

دعا برای ظهور و حل معمای ظهور نور

... به راستی که برای انسانی که شناختی از امام زمانش دارد، دوران غیبت، دوران سختی است، دورانی بس تاریک و ظلمانی غیبت و هجران ولی نعمت و کسی که راهنمای انسان به سوی سعادت و کمال انسانی است.
روزگار تاریکی که انسانها در پراکندگی، جدایی، ذلت و تباهی بسر می برند، و آگاهان از اوضاع ترسناک و وحشتناک آن دوران، در پی حل معمای ظهور نور بوده و در این حیر تکده تاریک در پی قافله سالار خویش هستند.
و آنچه در این مجموعه کوتاه بررسی شد این است که پس از سالیان سال از غیبت امام زمان (علیه السلام) آنچه این مشکل را حل نموده و ما را به دوران شکوهمند ظهور نور می رساند دعاست، و همو وجه اشتراک مابین آثار جاودان امامان معصوم (علیهم السلام) است.
از طرفی اندیشمندانی از شاگردان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) به این امر مهم و حیاتی پرداخته و آن را بیان نموده اند.
سید بن طاووس شخصیت بزرگوار و منتظر دلسوخته امام زمان (علیه السلام) پس از آن که با بیانی زیبا مردم را به دعای برای ظهور امام زمان (علیه السلام) دعوت می کند، می فرماید:
آنچه که به تو گفتم عمل کن که آن حقیقتی است روشن، و کسی که در مورد مولای ما سهل انگاری کند، و در این مورد سستی ورزد و از آنچه بیان کردم غافل شود، به خدا سوگند! او در اشتباه است، اشتباهی که مایه ننگ و عار است.
سپس می فرماید:
آیا تا به حال فکر کرده ای که امامان پاک و هدایتگر ما (علیهم السلام) چگونه به این موضوع اهمیت داده اند؟ آیا تاکنون نسبت به این موضوع با اهمیت بی اعتنائی نکرده ای؟
سید بزرگوار در ادامه سخن خود می فرماید:
باز تکرار می کنم و می گویم، با توجه به آنچه بیان می کردم عذری برای تو در اهمیت ندادن به دعا برای تعجیل ظهور باقی نمی ماند**فلاح السائل: ص 45 و 46.***.
دانشمند وارسته و منتظر دل شکسته، آیه الله موسوی اصفهانی در کتاب ارزشمند مکیال المکارم می نویسد:
همان گونه که آیات و روایات بیانگر این است که دعا از مهم ترین اقسام عبادتهاست، و تردیدی نیست که مهم ترین و ارزنده ترین نوع دعا آن است که برای کسی باشد که خداوند حق او را و دعا برای او را بر همه واجب نموده است؛ و به برکت وجود او فیض و نعمت خدا بر همه موجودات او می رسد؛ همان گونه، شکی نیست که مقصود از اشتغال به خداوند، مشغول بودن به عبادت او است، و مداومت به دعا سبب می شود که خداوند او را در عبادت تایید و کمک نمایید، و او را از اولیای خود قرار دهد.
بنابراین، باید در دعا برای مولای ما حضرت حجت (علیه السلام) مداومت نمود، و از خداوند تعجیل فرج و ظهور حضرتش را درخواست کرد، و غم و اندوه را از چهره مبارک آن بزرگوار زود، و در دل آن حضرت سرور ایجاد کرد، و همه اینها با این مساله مهم فراهم می گردد.
بنابراین، بر اهل ایمان لازم است که بر این امر مقدس اهتمام ورزیده، و در هر مکان و زمانی برای تعجیل ظهور آن حضرت دعا نمایند**مکیال المکارم: ج 1 ص 43، با اندکی تصرف.***.
بدیهی است که با نگرش محققانه در مضامین این دعاهای نورانی که در صدها مورد دعا برای تعجیل ظهور با عبارات زیبا اشاره و تصریح شده، معمای ظهور نور حل می شود که آن هم دعا و درخواست از خدای مهربان است.
بنابراین اگر همه انسانهایی که در سرتاسر این جهان پهناور زندگی می کنند بتواند در لحظه ای از زندگی خود با خدای مهربان کوچکترین ارتباطی برقرار کرده و از او برای آبادی و آزادی جهان، ظهور امام زمان (علیه السلام) را بخواهند، به طور یقین خدای مهربان دعای آنها را مستجاب و جهان ظلمانی و تاریک را با ظهور آخرین حجت خویش یعنی حضرت مهدی (علیه السلام) نورانی خواهد فرمود.
پس بیاییم دعا، این مساله فطری انسانی را که در وجود میلیاردها انسان به ودیعت گذاشته شده شکوفا نموده و با دعا برای مصلح عالم، جهان را به مدینه فاضله تبدیل نماییم.
اینک با دعایی که در این زمینه در موارد زیادی از پیشوایان هدایت، امام معصوم (علیهم السلام) بیان شده این نوشته را به پایان می بریم:
اللهم انا نزعب الیک فی دوله کریمه، تعزبها الاسلام و اهله، وتذل بها النفاق و اهله، وتجعلنا فیها من الدعاه الی طاعتک، والقاده الی سبیلک، وترزقنا بها کرامه الدنیا و الاخره**صحیفه مهدیه: ص 263.***.
خداوند! ما از درگاه ربوبی تو آرزومند و خواهان دولت باکرامتی هستیم که امام زمان (علیه السلام) تشکیل می دهد، دولتی که در آن اسلام و اهلش را عزت بخشی، و نفاق و منافقان را ذلیل و خوار گردانی.
در آن دولت حق ما را از دعوت کنندگان به طاعت و فرمانبریت و پیشوایان راه هدایت خودت قرار دهی و به واسطه آن بزرگوار عزت و کرامت دنیا و آخرت را عطا فرمایی....