رمز ظهور نور

محمد حسین رحیمیان‏

نا امید نباشیم

انسان در طول زندگی خود با موانع، مشکلات و ناکامیهایی همراه است: ولی فرد موفق هیچ موقع نا امید نمی شود، او برای رسیدن به هدف خود از هیچ تلاش و تکاپو کوتاهی نمی کند.
او برای رسیدن به هدف خود شب و روز نمی شناسد، خستگی نمی فهمد، بی قرار است تا به هدفش نایل گردد.
بیاییم با این جنبش و تکاپو برای محبوب خدا و آخرین ذخیره الهی امام زمان (علیه السلام) دعا کنیم.
بیاییم با دعای برای او همه خیرات و نیکیها را برای جهانیان به ارمغان بیاوریم.
بیاییم ریشه فرسوده درخت یاس و ناامیدی را در ژرفای دلمان خشکانده و درخت نا امید را باور نموده و برای امام زمانمان دعا کنیم.
دعا کنیم و از دعا کردن خسته و ملول نگردیم که - ان شاء الله - خداوند مهربان با همین دعاها به وعده تخلف ناپذیر خود عمل خواهد نمود و جهان را با جمال بی مثال حجت اش منور خواهد فرمود.
مگر این است که اصرار در دعا خوب است و یکی از محسنات دعا همان اصرار و پا فشاری است.
حضرت موسی (علیه السلام) می فرماید: در یک مناجاتی که با خدای خود داشتم صدای پروردگارم را شنیدم که می فرمود:
یا موسی! قل لبنی اسرائیل.. و الحوا فی الدعا، تشملکم الرحمه بالاجابه و تهنئکم العافیه**بحارالانوار: ج 93 ص 375.***؛
ای موسی! به بنی اسرائیل بگو... در دعا اصرار و پا فشاری نمایید تا به سبب اجابت دعا، رحمت و مهر شما را فراگیرد و عافیت و سلامتی گوارایتان گردد...
چرا در دعاهایی که برای امور دنیوی حتی جزئیات زندگی می نماییم، این همه اصرار و پافشاری می کنیم و هرگز خسته نمی شویم؛ ولی در دعا برای آن وجود مهربان - که با آمدنش بساط همه غمها و ناملایمات برچیده می شود - خسته می شویم و زود دست از دعا بر می داریم و این امر را به مشیت خدای مهربان موکول می نماییم؟!
آیا در این خستگی و در این یاس و نا امیدی صدای پای شیاطین جنی و انسی شنیده نمی شود؟!
آیا آنها نمی خواهند انسان را از این عبادت عظمی باز دارند؟
آیا آنان در پی اهداف شوم خود نیستند؟!
آری! یاس و نا امیدی از شیطان است و این گروه کفاراند که همواره از رحمت الهی مایوسند.
مگر نه این است که حضرت یعقوب (علیه السلام) فرزندانش را برای جستجوی حجت خدا، یوسف گمگشته کنعان فرستاد و با خطاب:
یا بنی اذهبوا فتحسوا من یوسف و اخیه و لا تیاسوا من روح الله انه لا ییاس من روح الله الا القوم الکافرون**سوره یوسف آیه 87.***؛
پسرانم! بروید و از یوسف و برادرش جستجو کنید؛ و از رحمت خدا مایوس نشوید که تنها گروه کافران، از رحمت خدا مایوس می شوند؛
آنان را برای پیدا کردن پیامبر حق، رهنمون شد؟!
بیاییم ما نیز از تاریخ الهام گرفته و به جستجوی یوسف گمشده زهرا اطهر (علیهما السلام) بپردازیم و با تلاش، تکاپو و دعا جهان را برای همیشه با نور جمالش روشن سازیم.
مگر ما از بنی اسرائیل کمتر هستیم، آنان چندین سال برای حجت خدا، پیامبر حق، حضرت موسی (علیه السلام) دعا کردند و مایوس نشدند تا خدا دعایشان را مستجاب فرمود.
امام صادق (علیه السلام) در ضمن حدیثی می فرمایند:
وقتی عذاب و سختی بر بنی اسرائیل طولانی شد، چهل روز به درگاه خدا گریه و ناله کردند، خداوند به موسی و هارون (علیهما السلام) وحی فرمود که آنها را از دست فرعون نجات دهد، و این در حالی بود که از چهارصد سال، صد هفتاد سال باقی مانده بود، و از آن صرف نظر کرد.
آنگاه امام صادق (علیه السلام) می افزاید:
شما نیز اگر چنین تضرع و زاری کنید، خداوند فرج ما را مقدر می نماید و اگر چنین نکنید، این امر به آخرین حد خود خواهد رسید**بحار الانوار: ج 52 ص 131 ح 34.***.
آری! دعا کنیم و اصرار و پا فشاری بنماییم و تا خدای متعال حاجت ما را روا ننموده دست از طلب بر نداریم که این گونه دعا خود باعث رسیدن به کمالات و فضایل انسانی است.
در سخنی زیبا از مولایمان امام باقر (علیه السلام) می خوانیم که حضرتش فرمود:
لا یلح مومن علی الله فی حاجته الا قضاهاله**بحار الانوار: ج 93 ص 375.***؛
بنده مومنی در حاجت و نیاز خود به سوی خدا اصرار و پا فشاری نمی ورزد جز آن که خدای تعالی حاجتش را روا می نماید.
دعا کنیم، اصرار نماییم و دل حضرات معصومین (علیهما السلام) را که عمری را با غم و اندوه و مظلومیت در حکومت جباران بسر بردند و با مظلومیت به شهادت رسیدند، شاد نماییم.
با دعا برای امام زمان (علیه السلام) به غصه های دل رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)، فرق شکافته علی مرتضی، پهلوی شکسته فاطمه زهرا، جگر پاره پاره حسن مجتبی و جراحات فزون از حد سیدالشهداء و دلهای سوخته ائمه هدی (علیهم السلام) مرهم بگذاریم و دل غمگین آنها را شاد نماییم.
ای منتظر ظهور امام زمان (علیه السلام)! و ای دعا گوی فرزند امیرمومنان! اینک برخیز و مولایت را از جان و دل دعا کن و بدان خدای مهربان دعایت را مستجاب می نماید، و هرگز مایوس نباش که دعای تو را اثری است و آمین گوی دعای تو همه انبیا و اوصیا و کائنات هستند که:

برخیز دعا کن که دعا را اثری هست - تاثیر به آه دل خونین جگری هست
این قدر مگو ناله ز تاثیر فتاده - آخر به خدا یک نفس با اثری هست
زن حلقه به دربار فلک رفعت مهدی - چون پادشهان را به گدایان نظری هست
یک نامه بری آمده از کشور خضراء - گوید خبر تازه یک نو سفری هست
نومید مباشید ز درگاه الهی - تاثیر در اذکار و دعای سحری هست

الهام از مکتب پیشوایان معصوم (علیهم السلام)

خوشبختانه عده ای از مردم تا حدودی می خواهند امامان معصوم (علیهم السلام) را در زندگی دنیوی و اخروی خودشان الگو قرار دهند و اعمال و رفتارشان را از آن بزرگواران بیاموزند.
بدیهی است که این همان فرمان الهی است که ما را به این الگوپذیری فرمان داده است که:
لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه**سوره احزاب آیه 21.***؛
به طور قطع برای شما در زندگی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) سرمشق نیکویی است.
ما می دانیم که امامان معصوم (علیهم السلام) با خدای خود انس عجیبی داشتند و با دعا حق تعالی بیشترین ساعات زندگی خود را پر می کردند، و همواره در عشق به محبوب و معبود خود بسر می بردند.
آنان به جهت اختناق دوران خود، که از هدایت مردم و کشف اسرار الهی به صورت علنی دستشان بسته بود، به همین جهت با دعا و مناجات پرده از اسرار الهی و حقایق معنوی برمی داشتند و مردم را رهنمون می شدند.
اگر می خواهید این مطلب را خوب بفهمید، سری به کتابهای دعا و این آثار ارزشمند که مهرورزان و عاشقان بیت (علیهم السلام) در اختیار ما قرار داده اند، گذری نمایید تا متوجه شوید که در این اوراق گران سنگ چه مسایل مهم اعتقادی و معارف والای انسان ساز و شناخت و معرفت نهفته و به صورت دعا و مناجات بیان شده است.
در هر صورت، ما دوست داریم از مکتب اهل بیت (علیهم السلام) الگو بگیریم؛ ولی متاسفانه این الگوپذیری همواره در امور جزئی و دنیوی بوده و در مطالب مهم و حیاتی از آنان به عنوان الگو، پیروی ننموده ایم.
توجه به مضامین دعاها و دعاهایی که حضرات معصومین (علیهم السلام) برای دوران غیبت بیان فرموده اند ما را با این مطلب بیشتر آشنا می سازد.
بیاییم به این امر مهم اهمیت دهیم، و در این امر ائمه معصومین (علیهم السلام) و یاران با وفای آن بزرگوار برای امام زمانمان دعا کنیم.
اگر کتابهای دعایی را که در مورد حضرت مهدی (علیه السلام) تحت عنوان صحیفه مهدیه نگارش یافته مورد مطالعه قرار دهیم متوجه خواهیم شد که مساله ظهور و فرج آن حضرت و دعای برای امام زمان (علیه السلام) چه قدر اهمیت دارد که این اندازه مورد اهتمام آن بزرگواران بوده است**جای بسی شکر است که عده ای از دانشمندان وارسته از پیروان اهل بیت (علیهم السلام) در این مورد مهم قلم فرسایی کرده و یه جمع آوری دعا، زیارات و... که در پیرامون وجود مقدس امام زمان (علیه السلام) و ظهور مبارک حضرتش می باشد، پرداخته اند، و در این اخیر جامع ترین آنها، با ابتکاری خاص و کیفیتی زیبا تحت عنوان الصحیفه المبارکه اللمهدیه تالیف و در اختیار پیروان اهل بیت (علیهم السلام) قرار گرفته است، خوشبختانه ترجمه فارسی منتخب آن نیز بنام صحیفه مهدیه به زیور طبع آراسته است.***.

گذری بر دعاهای معصومین (علیهم السلام) برای ظهور امام زمان (علیه السلام)

ظهور نور در تاریکی مطلق - که در اثر تمرد انسانهای شرور از فرمان الهی و پیروی آنها از شیطان و نفس اماره بوجود آمد - یکی از وعده های تخلف ناپذیر الهی است، خدای متعال این وعده را به همه انبیا و اوصیای آنها داده و آنان نیز امتهای خود در طول تاریخ از این امر مهم و حیاتی آگاه نموده و مژده چنین روز مبارکی را داده اند.
ائمه معصومین (علیهم السلام) نیز تحقق این بزرگ را در ضمن دعاهایی از درگاه خدای منان خواسته اند که اینک به نقل نمونه هایی از دعاهای امامان بزرگوار (علیهم السلام) می پردازیم:
پیشوای نخست و اول مظلوم عالم امیرمومنان علی (علیه السلام) در ضمن دعاهای امامان بزرگوار (علیهم السلام) می پردازیم:
اللهم فاجعل بعثه خروجا من الغمه، و اجمع به شمل الامه.
اللهم صل علی محمد و آل محمد (علیهم السلام) و عجل فرجهم و روحهم وراحتهم و سرورهم، واذقنی حلاوه فرجهم، واهلک اعداء هم من الجن والانس؛
خدایا! بعث ظهور امام زمان (علیه السلام) را موجب پایان غم و اندوه حضرتش قرار ده، و به وسیله او، کار متفرق و پریشان امت را فراهم آور.
خدایا! بر محمد و آل محمد - (علیهم السلام) - درود فرست و در فرج و آسایش، آرامش و سرور و شادمانی آنها تعجیل فرما، و شیرینی و حلاوت روزگار ظهور آنها را به کام ما بچشان، و دشمنان آنها را از جن و انس هلاک گردان.
دقت در مضامین عالی این دعا، که از دو لب گهربار، در مدینه علم پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) علی بن ابی طالب (علیهما السلام) شنیده شده؛ هر انسان آگاه را تحت تاثیر قرار داده و اهمیت حیاتی ظهور امام زمان (علیه السلام) را می سازند.
اینجاست که بر پیروان و عاشقان صاحب و ولایت است که در دعا برای ظهور امام زمان (علیه السلام)، آن بزرگوار را الگوی خود قرار داده و از صمیم دل برای این امر مهم دعا کنند...
امام باقر (علیه السلام) برای ظهور فرزندش در قنوت نماز چنین دعا می خواند.
اللهم فان القوب قد بلغت الحناجر، والنفوس قد علت التراقی، والاعمار قد نفدت بالانتظار، لا عن نقص استبصار و لا عن اتهام مقدار، ولکن لما تعانی من رکوب مهاصیک، والخلاف علیک فی اوامرک و نواهیک، والتلعب باولیائک و مظاهره اعدائک.
اللهم فقرب ما قد قرب واورد ما قد دنی، وحقق ظنون الموقنین، وبلغ المومنین تامیلهم، من اقامه حقک، ونصر دینک و اظهار حجتک و الانتقام من اعدائک**صحیفه مهدیه: ص 156، بحار الانوار: ج 85 ص 217.***؛
خداوند! همان (از شدت روزگار) جانها به حنجره ها رسیده، و جانها به گلوگاه برآمد، عمر به جهت انتظار پایان پذیرفت، نه به خاطر نداشتن بینش و فهم (در اعتقادات) و نه به خاطر متهم نمودن مقدرات، بلکه به جهت این که رنج کشیدند در مرتکب شدن معصیت های تو را و از مخالفت با تو در دستورات و منهیاتت و (به جهت) بازی گرفتن اولیای تو و پشتیبانی نمودن از دشمنانت.
خداوند! آنچه (ظهور) حقیقتا نزدیک است نزدیک گردان، و آنچه نزدیک است برسان، اعتقاد یقین کنندگان را تحقق بخش و آرزوی مومنان را برسان که همانا برپایی حق تو و یاری دین تو و ظهور حجت تو و انتقام از دشمنان توست.
به طور یقین انسان از معنانی والای این دعاهایی که از خاندان وحی صادر شده در شگفت است، خاندانی که با ترسیم عصر غیبت و دوران شکوهمند ظهور نور ما را با آن زمانها آشنا ساخته و امر به تلاش و تکاپو برای برقراری آن دولت پاک نموده اند.
متاسفانه حق این دعاها همچنان ادا نشده و مفاهیم بلندی که در آنها نهفته همچنان اسرار گونه باقی مانده است، و امید است که ان شاء الله با ظهور آخرین حجت الهی همه اسرار الهی بدست با کفایت آن بزرگوار به انسانهای با کمال برسد.
پیشوای ششم، امام صادق (علیه السلام) نیز در دعای برای ظهور فرزندش چنین می خواندند:
اللهم ایده بنصرک، وانصر عبدک، وقو اصحابه و صبرهم، وافتح لهم من لدنک سلطانا نصیرا، وعجل فرجه، وامکنه من اعدائک واعداء رسولک یا ارحم الراحمین**بحار الانوار: ج 86 ص 62.***؛
خدایا! او با یاریت تایید فرما، و بنده خودت را یاری نما، یارانش را قوت داده و شکیباشان کن، و برای آنها از ناحیه خودت سلطنتی که مددکار باشد عنایت کن، و در فرج و ظهورش تعجیل فرما، و او را بر دشمنان خود و رسولت قوت ده ای مهربانترین مهربان.
امام کاظم (علیه السلام) نیز برای مهدی زهرا (علیهما السلام) دعا می فرمود، یحیای نوفلی گوید:
در بغداد حضور امام کاظم (علیه السلام) شرفیاب شدم، حضرت نماز خود را خودند.
آنگاه دستان مبارکش را به جانب آسمان بلند کرد و دعا نمود، دعای او را می شنیدم که:
انت الله اله الا انت، انت الاول و الاخرو الظاهر و الباطن... اسالک باسمک المکنون المحزون، الحی القیوم، الذی لا یخیب من سالک به، اسالک ان تصلی علی محمد و آب محمد، و ان تعجل فرج المنتقم لک من اعدائک، و انجزله ما وعدته، یاذالجلال و الاکرام؛
خدایا جز تو خدایی نیست، تو اول و آخری، تو ظاهر و باطنی... تو را به اسم مکنون خود که در گنجینه اسرار است، و زنده و پا برجاست، اسمی که درخواست کننده به آن را نا امید نمی کنی سوگند می دهم! و از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد (علیهم السلام) درود فرستی، و در فرج منتقمی که انتقام تو را از دشمنانت می گیرد، تعجیل کنی، و به وعده ای که به او داده ای وفا نمایی، ای صاحب جلال و اکرام.
او دعا می کرد و من گوش می دادم، دعای حضرتش به پایان رسید، پرسیدم: آقا جان! برای چه کسی دعا می نمودید؟
فرمود:
ذلک المهدی من آل محمد (علیهم السلام)؛
برای مهدی آل محمد (علیهم السلام).
آنگاه با تعبیرات زیبا که حاکی از نهایت عشق و علاقه آن حضرت نسبت به حضرت مهدی (علیه السلام) است او را معرفی نمود**بحار الانوار: ج 83 ص 80 ح 8.***...
و بدینسان مسؤولیت دوستان امام زمان (علیه السلام) در دعا برای آن حضرت بیشتر احساس می شود جایی که امام کاظم (علیه السلام) برای فرزندش چنین دعا می کند، در حالی که هنوز حضرت مهدی (علیه السلام) پا به عرصه وجود نگذاشته و جهان را به جمالش منور نفرموده؛ پیروان امام زمان (علیه السلام) در این عصر و زمان باید چگونه دعا کنند؟!
و این عمل نشانگر این امر مهم و سرنوشت ساز است.
عاشقان و دلدادگان اهل بیت (علیهم السلام)! آیا به راستی عذری برای ما در کوتاهی از این دعای مهم باقی ماند؟!
اگر در این امر مقدس کوتاهی نماییم فردای ظهور نور، چگونه می توانیم به جمال مولایمان بنگریم؟!
اینک سری به کوی با صفای امام هشتم، امام رضا (علیه السلام) بزنیم که همواره به دعا برای حضرت صاحب الزمان (علیه السلام) امر می فرمودند.
آن حضرت در یک دعای زیبایی از خداوند می خواهند:
اللهم ادفع عن ولیک وخلیفتک و حجتک عن خلقک... اللهم اشعب به به الصدع،، وارفتق، وامت به الجور، و اظهر به العدل، وقو ناصریه، واخذل خاذلیه، ودمدم عن من نصب له... اللهم طهر منهم بلادک واشف منهم عبادک... اسلک بنا علی یدیه منهج الهدی المحجه العظمی... وقونا علی طاعه و ثبتنا علی مشایعته**مکیال المکارم: ج 2 ص 77 - 80.***.
خدایا! بلاها را از ولی خود که خلیفه و حجت تو برای مردم است دفع کن...
خدایا! به وسیله او پریشانی مردم، و پراکندگی امور را بر طرف ساز، ظلم و بیدادگری را به وسیله او از میان بردار، و عدل را به وسیله او آشکار کن یاوران را یاری کن، و دشمنان و کسانی که در فکر خواری او هستند، خوار و ذیل فرما...
خدایا! شهرهای خود را از لوث وجود آنان (ستمگران، گردنکشان، کافران و بی دینان شرق و غرب عالم...) پاک کن، و با نابودی آنها دل بندگانت را شفا ده...
خدایا! با دستان با کفایت او، ماه را به راه روشن، هدایت و راهنمایی کن... و نیروی فرمان بری از دستورات او را به ما عطا فرما، و ما را بر پیروی او ثابت و استوار نگه دار...
به راستی که اگر شناخت ما انسانها از جهان هستی و سرانجام آن همچون شناخت امامان معصوم (علیهم السلام) بود، این چنین آسوده خاطر زندگی نمی کردیم، بلکه با سر مشق قرار دادن آن حضرات، شب و روز با عجز و لابه به درگاه خدای مهربان رو آورده و برای فرا رسیدن روزگار رهایی که همان زمان ظهور امام زمان (علیه السلام) است دعا می کردیم.
اکنون پای راز و نیاز دلنشین معصوم دیگری می نشینیم تا کسب فیض نماییم.
امام جواد (علیه السلام) که انتظار امام زمان (علیه السلام) را واجب و لازم می دانند پس از هر نماز واجب برای فرزند عزیزش چنین دعا می نمودند:
اللهم ولیک الحجه؛ فالفظه من بین یدیه و من خلفه و عن یمینه و عن شماله... واشف به صدورنا و صدور قوم مومنین**صحیفه مهدیه: ص 186. ***؛
خدایا! ولیت را از روبه رو و پشت سر، از سمت راست و چپ حفظ فرما... و به وسیله او دل ما و دل گروه مومنان را شفا بده.
مدت مدیدی است که از عمر جهان می گذرد و هر روز جباران و ستمگران با ظلم و ستم، چهره آن را تاریک تر و دل مظلومان را به درد می آورند.
در این میان، بیشترین ظلم و ستم شامل برگزیدگان آفرینش یعنی اهل بیت (علیهم السلام) و پیروان آنها شده؛ ولی هنوز مرهم بخش دل مجروح و منتقم آنان، ظهور نفرموده است.
باید دعا کرد تا خدای متعال در ظهور شفابخش دل اهل بیت (علیهم السلام) و پیروان آنها تعجیل بفرماید، ان شاء الله.
حال به عنوان آخرین نمونه، به زمزمه دعای نجات بخش دوران امام زمان (علیه السلام) گوش جان می سپارم، آن حضرت در راز و نیازی با آفریدگار خویش چنین دعا می نمودند:
یا من لا یخلف المیعاد، انجز لی ما وعدتنی، واجمع لی اصحابی و صبرهم، وانصرنی علی اعدائک و اعدا، رسولک، و لا تخیب دعوتی، فانی عبدک و ابن عدبک، ابن امتک، اسیر بین یدیک سیدی! انت الذی مننت علی بهذا المقام و تفضلت به علی دون کثیر من خلقک.اسالک ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تنجر لی ما وعدتنی، انک انت الصادق و لا تخلف المیعاد و انت علی کل شی ء قدیر**صحیفه مهدیه: ص 171.***؛
ای خدایی که در وعده تخلف نمی نمایی، آنچه بر من وعده فرمودی وفا کن، و اصحاب و یاران مرا گرد آور و با صبر آماده شان کن، و مرا بر علیه دشمنان خود و رسولت یاری فرما، دعوتم را رد مفرما که من بنده تو و فرزند بنده تو و فرزند و کنیز تو هستم، من در برابر تو و در اختیارات هستم.
آقای من! این تو هستی که بر من با عنایت این مقام بزرگ منت نهادی و مرا از میان خلقت بر این امر تفضل و برتری دادی، از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود فرستی و آنچه به من وعده فرمودی وفا نمایی، زیرا که تو راستگو هستی و در وعده تخلف نمی نمایی و تو بر هر چیز قادر و توانا هستی.
راستی که تامل و دقت در کلمه دعای امام زمان (علیه السلام) انسان را شگفت زده می نماید، و حقیقتا فهم این عبارات والا نیاز به تفسیر و توضیح بیشتری دارد که از عهده این گفتار خارج است.
آنچه ذکر آن در این جا ضرورت دارد توجه به نوع دعا و لزوم آن است، و به جرئت می توان گفت که با توجه به دعاهای ائمه معصومین (علیهم السلام) وجوب و لزوم دعا برای ظهور امام زمان (علیه السلام) ثابت می شود.
دعا گوی منتظر که از دعا برای ظهور مولای مهربان خودت خسته نمی شوی و همواره در همه حال برای او دعا می نمایی! آنچه از نظر شریفت گذشت، قطره ای از دریا دعاهایی است که از پیشوایان معصومین (علیهم السلام) برای ظهور امام زمان (علیه السلام) بدست ما به امانت گذارده شده که با تامل در مضامین والای آنها، به خواندن آنها مشغول شده و ظهور مبارک مولایمان امام زمان (علیه السلام) را از خدای بخواهیم.
ای منتظران عزیز! بیایم تعارف را کنار گذاشته و این امر مقدس را عملا در زندگی پر فراز و نشیب دوران غیبت پیاده نماییم و در این مهم پیشوایان معصوم (علیهم السلام) را الگو و سرمشق خودمان قرار داده و از آنها پیروی نموده و برای ظهور امام زمان (علیه السلام) دعا نماییم، و به زودی شاهد استجابت دعای همه منتظران باشیم.
ان شاء الله.