داستانهایی از انوار آسمانی

نویسنده : ر - یوسفی

مقدمه

الحمد لله رب العالمین خالق السموات و الارضین باعث الانبیاء و المرسلین و الصلوة و السلام علی اشرف مخلوقاته خاتم النبیین ابالقاسم محمد و علی اهل بیته الطیبیین الطاهرین سیما ابن عمه علی بن ابیطالب و علی فاطمة الصدیقة و علی الحسن و الحسین و علی علی ابن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و قائم المنتظر المهدی عجل الله تعاله فرجه الشریف و روحی و الارواح العالمین لتراب مقدمة الفداء و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین الی قیام یوم الدین .
وجود مقدس سید العالمین محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و اهل بیت گرامیش تنها در گرانقدر عالم و مصباح روشنگر و هدایت انسانهاست، و تنها صراط النجاة و صراط مستقیم عالم هستی است و هر کس به آنها متمسک گردید و رستگار شد و هر که روی گرداند در ظلمت و گمراهی بماند.
خداوند وجود مقدس اهل بیت را هرچند از نوع بشر قرار داد لیکن هر گونه آلودگی را از آنان دور گردانید و در قرآن عظیم فرمود: انما یرید الله لیذهف عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا **احزاب: آیه 33.*** و این اراده خداوندی است که نه تنها آلودگی در وجود ایشان نمی باشد بلکه از هر پلیدی آنها را مصون و پاک داشت و ایشان را برای هدایت بشر برگزید و به وجود مقدس آن بزرگواران کراماتی را عنایت فرمود تا نشانه ای باشد برای کافران و آیه ای باشد برای اطمینان طلب مؤمن.
زندگی اسرار و مملو از خدا و خدا گونگی در وجود مقدس معصومین علیهم السلام صراط مستقیمی است برای قرب الی الله. و ما شیعیان و پیروان اهل بیت گرام مفتخریم به پیروی و اطاعت محض از قرآن و رسول خدا و اهل بیت طاهرین و همین بس که با این محبت اجر رسالت سید البشر را ادا کرده ایم که خداوند کریم در قرآن فرمود: قل لا اسئلکم علیه اجراً الامودة فی القربی **شورا: آیه 23*** (به مردم بگو که از شما هیچ اجری و مزدی نمی خواهیم مگر محبت اهل بیت و نزدیکانم).
بنابراین ای شیعیان و پیروان رسول خدا و ائمه معصومین بدانید که هیچ چیز کسب نمی کنید مگر با معرفت اهل بیت علیهم السلام و شناخت ایشان بر شما واجب است باید در رفتار و گفتار و زندگی ائمه معصومین مطالعه و تحقیق بنمائید و ایشان را خوب بشناسید و بدانید راه نجات را از چه طریق به شما نشان می دهند و آن راه را بشناسید. کما اینکه معصوم علیه السلام فرمود: من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه. هر کس بمیرد و امام زمان خویش را نشناسد مانند آن است که در جاهلیت مرده است. پس بنابراین هر چه در این دریای بزرگ و مواج اهل بیت غور نمایم، لازم است و باید از کلمات عالمانه و گهربار ایشان برای زندگانی دنیا و آخرت خویش توشه برداریم. و دعا کنیم که خداوند در دنیا و آخرت ما را از قرآن و اهل بیت جدا مفرماید.
آمین یا رب العالمین.
سید طه موسی هشترودی قم المدسه، دقعده 1421.

1) مزد خواستن حضرت ابراهیم و دیدنش ملکوت آسمانها و زمین

در کتاب جواهر السنیه از حضرت امام صادق علیه السلام روایت است که فرمود در شبی از شبهای ظلمانی که هفت ساعت از شب گذشته بود حضرت ابراهیم علی نبیا و اله و علیه السلام از خانه اش بیرون آمده متوجه درگاه الهی شد عرض کرد پروردگارا برای تو یک بیت و هفتاد مسجد بنا کرده ام، از جانب پروردگار به ابراهیم ندا رسید که مزد تو در نزد من است، ابراهیم به طرف آسمان و زمین و مشرق و مغرب و زیر پا نظر انداخت چیزی ندید بار دیگر همان سخن را عرض کرد باز همان جواب را شنید عرض کرد خدایا مزد من چیزی نرسید پس ندا رسید که یا ابراهیم آیا شکم گرسنه ای از شیعیان علی را سیر کرده ای یا عورت یا بدن برهنه ای را از ایشان پوشانیده ای که زیادی مزد می طلبی ابراهیم علیه السلام عرض کرد پروردگارا آیا علی به وجود آمده یا بعد از این موجود خواهد شد ندا رسید که بعد از این از ممکن غیب پا به مملکت وجود خواهد گذاشت یا ابراهیم آیا می خواهی که علی را ببینی عرض کرد نعم یا رب پس حق تعالی رفع حجابها از پیش چشم او نمود سرادق عرش به نظرش درآمد و همین است که خداوند در کلام خود می فرماید: ( و کذالک نری ابراهیم ملکوت السموات و الارض) همچنین است که نمودیم به ابراهیم ملکوت آنها و زمینها را.
حضرت ابراهیم قندیل بزرگی از قندیلهای عرش را دید عرض کرد الهی این چند قندیل است حق تعالی فرمود در این قندیل روح حبیب من محمد صلی الله علیه و آله است پس عرض کرد این قندیل دیگر چیست؟ فرمود که در این روح علی بن ابیطالب است علیه السلام است عرض کرد این قندیل دیگر چیست که بعد از آن است خطاب رسید که در آن روح فاطمه زهرا علیها السلام دختر سید انبیاء المصطفی صلی الله علیه و آله است عرض کرد این دو قندیل دیگر چیست؟ خطاب رسید که در آن روح حسن و حسین علیه السلام که اولاد گرامی ایشانند، عرض کرد این قندیل دیگر که بعد از ایشان است چیست؟ خطاب آمد که در آن ارواح نه گانه فرزندان محمد و علی است پس عرض کرد: ( ما هذه القنادیل المشبکة التی لایعلم عددها غیرک) یعنی این قندیلهای مشبکه بسیار که عدد آنها را کسی غیر از تو نمی داند چیست؟ خطاب رسید که در اینها ارواح بندگان صالح از شیعه های علی هستند ابراهیم عرض کرد که خدا مرا از شیعیان علی گردان و این است که خدای تعالی می فرماید: ( و ان من شیعته لابراهیم) یعنی از جمله شیعه علی هر آینه ابراهیم است **کشکول النور: ج 2، ص 23 به نقل از کتاب جواهر الشیعه. ***.

2) در احوال جوانی که در حالت احتضار مورد عاق مادرش بود

در حدیث است که جوانی در حالت احتضار بود و حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله در نزدش تشریف داشت، فرمود: بگو لااله الالله جوان قادر به سخن گفتن نبود.
حضرت از حضار سوال کرد که این جوان چه گناهی دارد که زبانش بسته شده است؟ گفتند: عاق مادرش است، حضرت مادرش را احضار نمود، و به او فرمود: پسرت را حلال کن!
زن عرض کرد: پدر و مادرم فدایت باد چطور حلالش کنم، که زده چشم مرا کور کرده! او را حلال نمی کنم، حضرت فرمود: آیا راضی می شوی پسرت را در آتش بسوزانند؟ عرض کرد: نه یا رسول الله!
سپس حلالش کرد، بعد جواب لب گشوده و کلمه لااله الاالله را به تلقین حضرت گفته و جانش را تسلیم کرد**کشکول النور: ج 1، ص 16.***.