فهرست کتاب


دعاهای قرآن

حسین واثقی‏

دعاهای دانشمندان بلند پایه

میزان سنجش اعمال در نزد خداوند معرفتی است که بر پایه آن عمل انجام می شود. اگر چند نفر یک عمل مشابه را انجام دهند مثلا دو رکعت نماز بگزارند یا کارهای شایسته دیگر انجام دهند، پاداش آنان به میزان معرفتشان به خداوند بزرگ بستگی دارد که اساس و پایه هر عبادت است.
کسانی که در معرفت الهی غور کرده، و از دریای محبت الهی جرعه ها نوشیده و در دانش الهی به مقام مکین رسیده اند و خداوند از آنان به ( راسخون فی العلم) تعبیر می کند این گونه دعا می کنند:
ربنا لاتزع قلوبنا بعد اذ هدیتنا وهب لنا من لدنک رحمة انک انت الوهاب * ربنا انک جامع الناس لیوم لاریب فیه ان الله لایخلف المیعاد **آل عمران (3) آیات 8 -9***؛
بارالها، پس از آن که ما را هدایت کردی دل ما را از حق بر مگردان و از نزد خود به ما رحمت ده، همانا همانا تو بخشنده ای، پروردگارا تو مردم را در روز قیامت که در آن تردیدی نیست گرد می آوری، همانا خداوند در وعدهگاهش تخلف نمیکند.

چند روایت

1. امام صادق علیه السلام فرمود: ( زیاد بگویید: ربنا لاتزع قلوبنا بعد اذ هدیتنا... و از زیر و رور شدن دلها خاطر جمع نباشید)**تفسیر البرهان ج 1، ص 272 صافی ج 1، 248.***.
2. پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله دعا می کرد: ( یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک (ای زیر و رو کننده دلها، قلب مرا بر دینت ثابت دار) سپس این آیه را می خواند: ربنا لا تزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا و هب لنا من لدنک رحمة انک انت الوهاب **الدرالمنثور، ج 2، ص 13.***.
3. پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله فرمود: ( هر کسی که آیه ربنا انک جامع الناس لیوم لاریب فیه ان الله لایخلف المیعاد را بخوانید آنچه را گم کرده، خداوند، به او برگرداند) **الدر المنثور، ج 2، ص 15.***.
4. امام کاظم علیه السلام به هشام فرمود: ( ای هشام، خداوند از مردمانی نیکوکار حکایت می کند که این چنین گفتند: ربنا لاتزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا وهب لنا من لدنک رحمة انک انت الوهاب؛ چون دانستند که دل ها و وسوسه شود و گمراهی و پستی برگردد) **نور الثقلین، ج 1، ص 319.***.

دعای مؤمنان برای خود و مؤمنان دیگر

حق تعالی در آیات آغازین سوره حشر از مهاجران و انصار تمجید می کند و در آیه دهم مدح و تعریف می کند از همه کسانی که پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله به دنیا می آیند و به جمع اهل ایمان می پیوندند و ذکر و دعای همیشگی آنان این است:
ربنا اغفرلنا ولاخواننا الذین سبقوا بالایمان ولاتجعل فی قلوبنا غلا للذین امنوا ربنا انک رؤف رحیم **حشر (59) آیه 10***.
بارالها ما و برادران و خواهران ما را که پیش از ما ایمان آوردند، امروز و در دلهای ما نسبت به افرادی که ایمان آوردند، کینه و دشمنی قرار نده؛ بارالها،، مهربان و رحیمی.
چه زیباست که ما هم خود را جزء این جمع بدانیم و این دعا را زمزمه کنیم چرا که هم طلب آمرزش برای خود و مؤمنان است وهم طلب قلبی سالم از دشمنی و نظر سوء نسبت به مؤمنان است و در پایان هم تمجید حق تعالی است.