شگفتیهای درمان با گیاهان دارویی

مجید حاتمی

فصل یازدهم : کاسنی cichorium intybus

اسامی گوناگون کاسنی: کاسنی انواع مختلفی دارد ولی 3 نوع آن از همه معروفتر است. کاسنی بری که به tansy شهرت دارد و در ایران نمی رویدکاسنی زرد که به dandelion و گل قاصد شهرت دارد و در کتب قدیم داروسازی از آن با عنوان ترخشقون یاد کرده اند و نوع سوم که کاسنی معمولی نام دارد به chicory شهرت داشته و در بیشتر نواحی ایران پراکندگی وسیع دارد و کاسنی معرفی شده در این کتاب نیز از نوع کاسنی معمولی است.
کسنی، کسناج، کاسنی تلخ، کاسنی شامی، کاسنی وحشی، صحرایی، کاسنی دشتی، سیکوریا، سیکوری، شیکوریا، شیکوری، شکوریا، شاقز گل و هندبا از اسامی دیگر این گیاه است.
این نوع کاسنی در زبان عربی به شکوریه و سرس، در زبان لاتین به cichorium intybus، در زبان انگلیسی به wild chicory و succory، در زبان فرانسه chicoree sauvageو در زبان آلمانی به wild cichorieشهرت دارد.
گونه های مختلف کاسنی:
1- کاسنی افشان، کاسنی دشتی، هندبا بری cichorium divaricatum
2 - کاسنی فرنگی، کاسنی سالادی، کاسنی هندی، آندیو endiviacichorium
مشخصات کلی کاسنی: گیاه کاسنی گیاهی پایا، علفی و به ارتفاع 5 /0 تا 5 /1 متر است. ریشه ای قوی و دراز و به رنگ قهوه ای دارد. برگهای آن متناوب و پوشیده از تارهای فراوان در اطراف گلبرگ میانی است. برگهای قاعده ساقه عموما دراز و دارای بریدگیهای که در فاصله تیر تا اواخر شهریور و گاهی پرتر ظاهر می شود .میوه فندقی شکل آن 4 سطحی نسبتا مسطح و منتهی به مجموعه ای از فلسهای بسیار کوچک است. قسمتهای مورد استفاده کاسنی برگ، ریشه و دانه آن است.

مناطق پرورش و رشد کاسنی: کاسنی در زمینهای نسبتا مرطوب کنار جاده ها، اماکن بایر و دامنه های کم ارتفاع نواحی مختلف جهان و ایران می روید. ( به حالت خود رو یا نیمه وحشی) برای پرورش آن دانه گیاه را در اویل اردیبهشت بر روی خطوطی به فواصل 20 تا 40 سانتیمتر از یکدیگر می کارند و آنرا در آفتاب یا با حرارت می خشکانند. کاسنی در ایران بیشتر در دامنه های کم ارتفاع البرز، تهران و نواحی مختلف گیلان نظیر لاهیجان و رشت، فارس، بلوچستان و نواحی کوهستانی خراسان می روید.
ترکیبات شیمیایی کاسنی: علاوه بر مواد معدنی در برگهای کاسنی گلکزید کوی راین (cichoriin) یافت می شود. دو ماده تلخ به نامهای لاکتوسین و این تی بین )intybin( و همچنین ارسنیک، مواد قندی، رزین، تانن، لعاب اسانس و پکتین در آن یافت می شود. در ریشه کاسنی نیز قند اینولین وجود دارد. در کاسنی پروتئین، مواد چرب، هیدرات دو کربن، کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، a و c، تیامین ، ریبوفلاوین و نیاسین وجود دارد.
نسخه های شفابخش کاسنی
1 - درمان دیفتری و ورم گلو با کاسنی: برای مبتلایان به دیفتری و افرادی که از ورم گلو و گلو درد رنج می برند هیچ دارویی بهتر از غرغره جوشانده برگ و بذر کاسنی همراه با آب فلوس و آب گشنیز تازه نیست، از این رو مصرف آن به افراد مبتلا به دیفتری توصیه و تجویز می شود.
2 - معالجه آسم (تنگی نفس) با کاسنی: مصرف مداوم عرق کاسنی یا ضماد پودر برگ یا تخم کاسنی که همراه با کمی آرد جو و آب خمیر شده باشد بر روی سینه نیز در معالجه آسم (تنگی نفس) مفید و موثر است.

3 - تصفیه کردن خون با کاسنی: جهت پایین آوردن غلظت بالا خون و تصفیه نمودن آن 2 مثقال برگ خشک کاسنی را در یک لیتر آب بمدت 20 الی 40 دقیقه دمکرده ( با حرارت ملایم) و در طول 3 وعده روزانه، هر وعده یک فنجان آنرا میل نمایید.
4 - پایین آوردن تب با کاسنی: استفاده از دمکرده 15 گرم برگ یا ریشه کاسنی به تنهایی یا همراه با 10 گرم گل بنفشه 3 بار در روز، هر بار یک فنجان تاثیر زیادی در پایین آوردن تب و حرارت بالای بدن دارد. همچنین خوردن آب برگ کاسنی با سکنجبین جهت رفع تبهای کهنه اثری دارد.

5 - درمان اسهال با کاسنی: خوردن برگهای کاسنی تازه به تنهایی یا همراه با برگهای تازه کاهو جهت بند آوردن اسهالهای که منشأ گرمی داشته باشند بسیار مفید است .همچنین استفاده از جوشانده یا دمکرده تخم و برگ خشک کاسنی در درمان اسهال موثر است.
6 - درمان یرقان (زردی) با کاسنی: افرادی که از بیماری یرقان (زردی) رنج می برند بویژه در مورد کودکان و افراد خشک مزاج چنانچه چند روز متوالی از عرق کاسنی یا جوشانده یا دمکرده ریشه، تخم و یا برگ آن استفاده کنند نتایج شفابخشی خواهند دید.
دستور دیگر: هر روز نیم مثقال شیر خشت را در یک استکان عرق کاسنی حل کنید و به بیمار بخورانید.
7 - معالجه التهاب معده با کاسنی: جهت درمان التهاب معده و دستگاه گوارشی کافی است هر روز مقداری از برگهای کاسنی تازه را در سالاد ریخته و میل کنید. همچنین استفاده از جوشانده برگ یا ریشه کاسنی خشک شده، 3 بار در روز، هر یک فنجان در درمان التهاب معده موثر است. 8 - دفع سنگ کلیه و مثانه با کاسنی: بیمارانی که دچار بند آمدگی ادرار می شوند و کلیه و مثانه آنها سنگ ساز می باشد چنانچه مدتی نوشیدنیهایی خود در طول روز را به جوشانده ریشه یا تخم و یا برگ کاسنی به تنهایی یا همراه با کمی کامل ذرت و خارخسک اختصاص دهند نتایج رضایت بخشی از آن جهت درمان بیماری خود خواهند دید.
9 - تسکین درد و تحلیل ورم مفصل با کاسنی: طبیعت گیاه کاسنی خنک است، از این رو ضماد جوشانده یا پودر ریشه و برگ کاسنی به تنهایی یا همراه با آرد جو بر روی مفاصل و ورم آنها تأثیر زیادی در تسکین درد آنها داشته و موجب تحلیل ورمهایی که به علت گرمی بوجود آمده باشند، می گردد.
10 - نقش کاسنی در تحلیل ورمهای گرم: افراد سالخورده و بزرگسالانی که به علت ناراحتیهای کبدی کثیفی خون و مزاج گرم در پوست خود احساس سوزش و حرارت زیاد می کنند مخصوصا در ناحیه کف پاها و دست ها و یا اینکه پوستشان متورم گردیده، چنانچه پودر برگ کاسنی را با کمی سفیداب و سرکه خمیر کنند و بر محل سوزش و ورم بمالند، سوزش را برطرف ساخته و موجب تحلیل ورم آنها می گردد.

11 - درمان بند آمدگی شیر در پستان: با کاسنی مادران شیرده که بنا به عللی شیرشان کم شده یا شیر در پستانهایشان بند آمده، چنانچه چند روز متوالی هر روز مقداری ریشه کاسنی را جوشانده و آب آنرا میل نمایند و تفاله باقیمانده را بروی پستان ضماد کنند، موجب به جریان افتادن شیر در پستانهایشان می گردد.
12 - رفع مسمومیت با کاسنی: کاسنی یکی از بهترین و مهمترین گیاهانی است که تاثیر زیادی در زهرکشی کردن و پاک نمودن بدن از کلیه سموم و مواد زائد و مضر خون دارد. به همین منظور، 15 گرم تخم کاسنی را با 10 گرم رازیانه (بادیان) مخلوط کرده و بجوشانید و روزی 3 بار، یک فنجان میل نمایید.
13 - پاک کردن سینه از اخلاط با کاسنی: جهت بند آمدن سرفه و پاک کردن سینه از اخلاط کهنه، 20 گرم کاسنی رابا 10 گرم گل زوفا، 10 گرم ریشه شیرین بیان، 10 گرم شکر تیغال، 10 گرم عناب مخلوط کرده، در 5/1 لیتر آب جوشانده و 3 بار در روز، هر بار یک فنجان آنرا میل کنید .
14 - نقش کاسنی در تولد نوزاد پسر: به نقل کتاب طب الصادق (ع) و بنا به فرموده امام ششم شیعیان حضرت امام جعفر صادق (ع)، خانواده هایی که کاسنی زیاد مصرف می کنند. پسر بیش از دختر دارند بررسی های آزمایشگاهی در طب جدید نیز این گفته را ثابت می کنند که نقش کبد در ساختن کروموزومهای نر و تا حدودی ماده نطفه زیاد است و چون کاسنی در نوسازی سلولهای کبدی و تقویت کبد نقش برجسته ای دارد و نمی توان نقش آنرا در تولد نوزاد پسر نادیده گرفت.
15 - تسکین درد دندان با کاسنی: مضمضه جوشانده غلیظ برگ و تخم کاسنی 3 بار در روز و در طول چند روز متوالی تاثیر زیادی در تسکین درد دندان بویژه درد دندانهای آسیاب دارد.

16 - درمان سردرد با کاسنی: مالیدن آب برگ کاسنی (که از له کردن و فشردن برگ کاسنی تزاه یا از جوشاندن برگ کاسنی خشک حاصل شده باشد )، به تنهایی یا همراه با کمی سرکه بر سر موجب تسکین سر دردهایی که به علت گرمی مزاج بوجود آمده باشد، می گردد.
17 - تحلیل ورم و درد چشم با کاسنی: افرادی که به علت خراش یا در اثر نارساییهای کبدی و خونی اطراف چشم آنها ورم کرده و دردناک گردیده باشد، چنانچه مقداری (حدود نیم مشت) برگ کاسنی تازه را کوبیده و له نمایید و آنرا بر محل متورم و دردناک ضماد کنند موجب تحلیل ورم و تسکین درد آن می گردد.
18- درمان بد آمدگی ادرار با کاسنی: نوشیدن 3 بار در روز، هر بار یک فنجان از آب صاف شده جوشانده، 20 گرم ریشه کاسنی، 15 گرم برگ کاسنی و 15 گرم تخم کاسنی همراه با 20 گرم هسته یا دم کرده گیلاس در یک لیتر آب موجب ضد عفونی کردن و زهرکشی نمودن مجاری ادراری شده و ادرار بند آمده را باز می کند.
19 - درمان یبوست و خشکی مزاج با کاسنی: جهت درمان یبوست و رفع خشکی مزاج 25 گرم ریشه کاسنی را به تنهایی یا همراه با 15 گرم برگ یا تخم گل پنیرک، 15 گرم گل یا تخم ختمی مخلوط کرده، جوشانده و در طول 3 وعده روزانه، هر وعده یک فنجان آنرا میل نمایید.
20 - نقش کاسنی در درمان اختلالات و امراض کبدی:
کاسنی به سبب دارا بودن مواد تلخی که در آن نهفته است گیاه بسیار مفید و گرانبهایی است که کبد را اصلاح، تصفیه و تقویت می نماید. و هر چه درصد این مواد تلخ در کاسنی زیادتر باشد برای کبد مفیدتر است. از اینرو مصرف 5 کاسنی به صورت مختلف از جمله سالاد، عرق، شربت، جوشانده، دمکرده و آب گیاه تازه به بیماران کبدی توصیه و تجویز می شود. 21 - درمان بی اشتهایی با کاسنی: افرادی که از بی اشتهایی رنج می برند جهت تحریک اشتهای خود، 20 گرم تخم کاسنی رابا 20 گرم رازیانه و 20 گرم صندل سفید مخلوط کرده در ظرفی که محتوی یک لیتر آب است ریخته و به قدری حرارت دهند تا پخته شود، سپس آنرا در 2 وعده صبح و عصر میل نمایند.
22 - خواص طبی روغن کاسنی: مالیدن روغن کاسنی به پیشانی و سر، سردرد ناشی از گرمی و حرارت را برطرف می کند. ضماد روغن کاسنی به پوست در ناحیه کبد، درد کبد را تسکین داده و در درمان نارساییهایی کبدی موثر است .مالیدن آن به کف دست و پا، سوزش و خشکی آنها را از بین برده و نرمی و لطافت خاصی به آنها می بخشد. چکاندن روغن کاسنی در بینی گرفتگی و خشکی فضای داخلی بینی را برطرف می کند. مالیدن آن بر پیشانی کودکان، تب آنها را پایین می آورد.
طرز تهیه روغن کاسنی: طرز تهیه این روغن، شبیه طرز تهیه روغن آویشن (صفحه 30) است.
23 - فرآورده های گیاهی و دارویی کاسنی: کاسنی از جمله گیاهانی است که به سبب تاثیر فراوان آن در درمان بیماریها بخصوص بیمارییهای کبدی نزد اکثر مردم شناخته شده. به همین دلیل از این گیاه به صورت مختلف دارویی جهت درمان بیماریهایی خود استفاده می کنند به در زیر به چند نمونه از آنها اشاره ای مختصر می شود.

الف - عرق کاسنی
مصرف روزانه 3 فنجان عرق کاسنی (برگها و ریشه گیاه کاسنی تهیه می شود) 3 وعده، تب را پایین آورده و نقش مهمی در درمان بیماری یرقان (زردی) بخصوص در بین نوزادان و کودکان بازی می کند. از عرق کاسنی نیز جهت رفع عطش و استسقاء (تشنگی مفرط) استفاده می شود.
ب - شربت برگ کاسنی
شربت برگ کاسنی جهت رفع یبوست و دفع کرم و انگل کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. به همین منظور یک فنجان آب برگ کاسنی تر و تازه را گرفته، 250 گرم شکر تصفیه نشده در آن ریخته، مدت 5 تا 6 دقیقه روی شعله کوتاه بجوشانید و روزانه 2 قاشق چایخوری از آنرا میل کنید.
پ - پماد ریشه کاسنی
پماد ریشه کاسنی جهت رفع اگزما جوشهای پوستی و سوزش کف دست و پا به کار می رود. برای تهیه آن، 500 گرم موم عسل را در یک بلوری ریخته و به روش بن ماری (حرارت غیر مستقیم) آنرا ذوب کنید، سپس حدود 150 گرم ریشه خرد شده و تازه را که قبلا در کمی آب خیسانده اید به آن اضافه کرده، 2 ساعت حرارت دهید تا عصاره گیاهان در اثر حرارت خارج شود بعد یک کیسه پارچه ای نخی را داخل یک پارچ قرار داده و بالای آنرا محکم به دهانه پارچ وصل کنید، سپس مخلوط را با فشار دادن کیسه پارچه ای داخل پارچ صاف کرده و مخلوط را هنگامی که هنوز داغ است، فورا داخل ظروف پماد بریزید و 2 تا 3 بار در روز، هر بار کمی از آنرا به پوست بمالید.
ت - شربت ریشه و تخم کاسنی
60 گرم ریشه تازه کاسنی رابا 30 گرم تخم آن درون 750 میلی لیتر آب سرد ریخته، بجوشانید (به مدت 20 تا 40 دقیقه) تا به حدود 500 میلی متر کاهش یابد، بعد آنرا درون یک پارچ صاف کرده و داخل قابلمه ای کوچک بریزید، سپس به آن حدود 500 گرم شکر تصفیه نشده اضافه کرده، خوب به هم بزنید تا کاملا حل شود، بعد قابلمه را روی حرارت قرار داده تا به حالت شربت نیمه غلیظی در آید. شربت را پس از سرد شدن داخل ظرف شیشه ای تیره رنگ ریخته، در آنرا با چوب پنبه بسته و در مواقع لزوم بکار برید.
ث - سالاد برگ کاسنی
سالاد ترکیبی برگ کاسنی مخلوطی از گیاهان ضد نفخ است که برای رفع سوء هاضمه و تحریک صفرا و همچنین به کار انداختن دستگاه گوارش به کار می رود.
روش تهیه سالاد
یک مشت برگ تازه را خرد کرده و با چند ورقه ریز خرد شده پیاز رازیانه مخلوط کنید، سپس چند برگ بابونه و کمی برگ بادرنجبویه روی آن ریخته و در آخر کمی سس، روغن زیتون و آبلیمو روی سالاد بریزید و میل کنید (می توانید از تخم کرفس یا کنجد پوست گرفته برای تزیین آن استفاده کنید ).
ج - چای طبی کاسنی
برای تهیه چای طبی برگ کاسنی، ابتدا برای گرم شدن قوری، داخل آن کمی آبی داغ گردانده و خالی کنید، سپس 25 گرم برگ کاسنی خشک یا 75 گرم برگ کاسنی تازه را درون قوری ریخته و روی آن 500 میلی لیتر آب جوش بریزید، قوری را ببندید و 15 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد سپس آنرا با استفاده از صافی چای، در یک فنجان صاف کنید و 3 بار در روز، هر بار یک فنجان مصرف کنید .مصرف این چای جهت تقویت کبد و روشن شدن پوست بسیار مفید است.
چ - ضماد و کمپرس کاسنی
کمپرس و ضماد کاسنی جهت رفع ناراحتیهای پوستی از قبیل سیاه زخم، دمل، ورم و ... بکار می رود .جهت تهیه آن 100 گرم ریشه و گل کاسنی تازه در یک لیتر آب بمدت 20 الی 40 دقیقه جوشانده، یک پارچه نرم و نخی را داخل آن گذاشته و بیرون آورده، آن بفشارید تا آب آن خارج شود، سپس آنرا روی محل صدمه دیده گذاشته و هنگامی که پارچه سرد یا خشک شد مجددا آنرا داخل جوشانده بگذارید و عمل مذکور را تکرار کنید.
ح - عصاره کاسنی
جهت تهیه عصاره گیاه کاسنی، 100 گرم از برگهای خشک شده کاسنی را نیمکوب کرده و به مدت 12 ساعت در 600 گرم آب مقطر دم کنید، سپس آنرا بپالانید و تفاله آنرا در 200 گرم آب مقطر دیگر که آنرا حرارت اجاق به جوش آورده اند، ریخته و بگذارید دم بکشد، سپس آب آنرا صاف کرده با آب قبلی مخلوط کرده و بقدری بجوشانید تا به قوام آید و از آن روزانه تا 2 مثقال میل کنید.
خ - حمام دارویی کاسنی
استفاده از حمام دارویی تمام اجزای گیاه کاسنی جهت درمان بیماریهای پوستی، آرامش عمومی بدن، پاک و تمیز کردن مجاری تنفسی و بینی های گرفته و نارساییهای کبدی بسیار مفید است. برای این منظور، 2 تا 5 قطره اسانس معطر روغنی اجزای گیاه کاسنی را در آب وان حمام گرم ریخته، خوب به هم بزنید تا ذرات روغن کاملا پخش شود. سپس بدن خود را در آب وان قرار داده و خوب شستشو و ماساژ دهید.
د آب برگ کاسنی
جهت تهیه آب برگ کاسنی، 200 گرم برگ کاسنی تازه را شسته و در سبدی بریزید و بگذارید تا آب آن خارج شود، سپس آنرا داخل دستگاه سبزی خرد کنی یا دستگاه پرس کوچک بریزید و آب آنرا بگیرید و 3 بار در روز، هر بار یک فنجان از آنرا میل کنید. مصرف آب کاسنی برای تحلیل ورم لوزه و گلو بسیار مفید است.
ذ - تهیه جوشانده ضد یرقان با کاسنی
4 مثقال پوست ریشه کاسنی را با 4 مثقال پوست خیار مخلوط کرده در 750 میلی لیتر آب جوشانده، سپس آنرا صاف کرده و در کمی شکر سرخ حل نموده و 5 روز صبح ناشتا و عصر میل کنید .همچنین استفاده از جوشانده 2 مثقال ریشه کاسنی و 2 مثقال ریشه گیاه ترشک (حماض) در 500 میلی لیتر آب در 2 وعده صبح و عصر جهت درمان انواع یرقانها مفید و موثر است.
ر - مربای ریشه کاسنی
مصرف مداوم و منظم این مربا برای افرادی که از نارسایی کبدی رنج می برند یا دچار غلظت بالای خون هستند توصیه می شود.
مواد لازم
1 کیلو شکر
نصف استکان گلاب
1 قاشق غذاخوری آبلیمو
500 گرم ریشه کاسنی تازه (پوست گرفته )
روش تهیه مربا
ریشه کاسنی پوست گرفته را در ظرفی ریخته و 15 دقیقه بجوشانید زمانی که جوشید آب آنرا دور بریزید و دوباره این کار را انجام دهید (تا 3 مرتبه )سپس آنرا به قطعات کوچکی بریده و در صافی بریزید تا آب آن خارج شود. شکر و آب را روی حرارت بگذارید تا کمی بجوشد و بعد ریشه کاسنی خرد شده را نیز اضافه نمایید. بعد آبلیمو و گلاب را بیافزایید .وقتی که به قوام آمد و غلیظ شد، مربا آماده است.
ز - روغن استخراج سرد برگ کاسنی
از این روغن جهت تسکین سردردهای گرم مزاج، رفع خشکی بینی و گریپ، درمان آبریزش بینی، تهیه پمادهای ضد سوزش کف دست و پا استفاده می شود.
ترکیبات
5 /1 مشت برگ و ریشه کاسنی تازه
نیم مشت کنگر (اختیاری )
1 لیتر روغن زیتون
روش تهیه روغن
طرز تهیه این روغن شبیه طرز تهیه روغن استخراج سرد آویشن (صفحه 35 ) است.
س - روغن ماساژ اجزای گیاه کاسنی
رفع التهاب و خارش پوست، تحلیل ورمهای گرم پوستی، لطیف و شاداب کردن پوست های خشک و تحلیل ورم ملتحمه چشم از مصارف عمده روغن ماساژ کاسنی است.
ترکیبات
یک دوم قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی برگ کاسنی
یک دوم قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی ریشه کاسنی
2 قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین
روش تهیه روغن
طرز تهیه این روغن شبیه طرز تهیه روغن ماساژ آویشن (صفحه 36) است.
ش - چهار تخمه مقوی کبد کاسنی
ترکیبات
25 گرم تخم کاسنی
20 گرم تخم شربتی
20 گرم تخم خرفه
مقداری شکر
20 گرم تخم خیار (خرد شده)
روش تهیه چهار تخمه
گیاهان فوق را مخلوط کرده، هر روز در دو نوبت صبح و عصر، هر نوبت یک قاشق مرباخوری از آنرا در یک استکان آب تازه جوش به مدت 5 دقیقه دم کرده، لعاب آنرا صاف نموده، با کمی شکر شیرین نموده و میل کنید.
ص - نوشیدنی مقوی کبد کاسنی
ترکیبات
1 فنجان آب پرتقال
نصف فنجان سیب یا آناناس (خرد شده)
کمی شکر
1 عدد هلوی رسیده
4 تکه یخ (خرد شده)
روش تهیه نوشیدنی
تمام مواد به غیر از یخ را در مخلوط کن ریخته و چند دقیقه بزنید تا خوب مخلوط شوند. سپس یخ را اضافه نموده و پس از چند دقیقه گذاشتن، آنرا در لیوانهای بلند ریخته و صرف کنید.
ض - تنطور کاسنی
از تنطور کاسنی جهت تهیه انواع لوسیونهای مقوی کبد (استعمال خارجی )، و لوسیونهای ضد خارش و سوزش پوست استفاده دارویی می شود.
ترکیبات
200 گرم ریشه کاسنی خشک یا 600 گرم ریشه و برگ کاسنی تازه
250 میلی لیتر الکل
750 میلی لیتر آب
روش تهیه تنطور
روش تهیه این نوع تنطور شبیه روش تهیه تنطور آویشن (صفحه 33) است.
ط - کمپوت ریشه کاسنی
ترکیبات
900 گرم ریشه کاسنی تازه (پوست گرفته)
300 گرم شکر
3 لیوان آب
1 قاشق سوپخوری آبلیمو
200 گرم کنگر تازه و تیغ گرفته (اختیاری)
روش تهیه کمپوت
ریشه کاسنی و کنگر را شسته و به قطعات کوچکی ببرید و در آب سرد قرار دهید تا خوب خیس بخورد. آبلیمو را به آن اضافه کرده و شکر و آب را بجوشانید و به آن اضافه نمایید و آنقدر بجوشانید تا ریشه کاسنی و کنگر پخته و ملایم شوند. سپس آنها را در ظرف مخصوص ریخته و کمی از شربت ساده را روی آن بریزید تا روی آنها را بپوشاند و بکار برید.
ظ - پالوده عرق کاسنی
طبیعت خنک و ضد عطش گیاه کاسنی سبب شده از آن در تهیه پالوده های خنک و رفع کننده عطش استفاده شود.
مواد لازم
400 گرم شکر
1 لیوان عرق کاسنی
کمی گلاب
20 گرم تخم شربتی
400 گرم نشاسته
5 /2 کیلو آب
روش تهیه پالوده
ابتدا شکر را با مقداری آب مخلوط کرده و آنقدر حرارت دهید تا به قوام آید، سپس نشاسته را در آب سرد حل کرده و روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید و آنقدر هم بزنید تا غلیظ و پخته شود.بعد آنرا در سینی پهن کرده و پس از سرد شدن آنرا با توجه به صورت نوارهای باریکی ببرید. این نوارها را داخل کاسه کوچک بریزید. کمی شربت ساده را که قبلا تهیه کرده اید به آن اضافه کنید و در پایان با افزودن لعاب تخم اسفرزه و گلاب میل کنید.
ع - خورش طبی کاسنی
مواد لازم
750 گرم ریشه کاسنی تازه (پوست گرفته)
250 گرم کنگر تازه
500 گرم گوشت
100 گرم پیاز
200 گرم روغن
مقداری زعفران
2 استکان آبغوره
1 استکان آبلیمو
روش تهیه خورش
گوشت را به قطعات کوچکی ببرید و با آب سرد بار کنید. ریشه کاسنی و کنگر را شسته و در سبد بریزید تا آب آنها برود. بعد آنها به تکه های کوچک 3 سانتی متری ببرید. پیاز را سرخ نموده و کنگر و ریشه کاسنی آماده را سرخ کنید. پیاز، کنگر و ریشه کاسنی را در آبگوشت ریخته، با هم بجوشانید و همین که پخته شد آبغوره به اندازه ای که می خواهید در آن ریخته، نمک و زعفران ساییده شده را در کمی آبلیمو حل کرده، به آن اضافه کنید .وقتی که به روغن نشست، خورش آماده است.