شگفتیهای درمان با گیاهان دارویی

مجید حاتمی

فصل سوم : پیاز allium cepa

اسامی گوناگون پیاز: پیاز اسم فارسی و هندی این گیاه سبزی است ولی در زبان فارسی به نام دیگری یعنی سوخ هم شهرت دارد. اعراب به پیاز بصل و ترک زبانها نیز به آن سوقان می گویند .به نوع بیابانی پیاز در زبان ترکی لقب کومران را داده اند. در هند به پیاز بهاری هارا پیاز گفته می شود. به پیاز ازلیم هم می گویند.
پیاز در زبان لاتین به allium cepa، در زبان انگلیسی به onion، در زبان فرانسه به ognon و در زبان آلمانی به zwiebel شهرت دارد.
عربی: basal
بنگال: pianj
برمه ای: - keytthun _ ni، kesunni
چینی: tsung، cong ، chung
چک: cibule
دانمارک: log
هلندی: ui ajuin
استونی: harili sibul
فنلاندی:ruokasipuli
اسکاتلندی uinnean
یونانی: kremmidi
گجرات: dungari
عبری (یهودی ): yarok batzal
هندی: piaz oiyaz
مجارستان hagyma mozespecsenye
ایسلندی: laukur
اندونزی: bawang merah
ایتالیا: cipolla
ژاپن: atasuki wakegi
لائوسی:phag bouo
مراتی:kanda
نروژ: kepalok
لهستان cebula jadalna:
پرتغال cebola:
پنجاب:peyaz
رومانی: ceapa
روس: luk
سانسکریت: palandu
اسپانیایی cebolla
سوامیلی: kitunguu
سوئدی: lok rodlok
تایلندی: ton hom hua hom
تبتی : tsong btsong
اردو: piyaz
ویتنام: hanh
مشخصات کلی پیاز : پیاز که از دسته سبزیها بوده، انواع و اقسام کوچک، بزرگ، تند، شیرین، پوست سفید و پوست قرمز داشته و دارای ساقه زیرزمینی به نام غده پیاز می باشد. پیاز را به دلیل کثرت استفاده از آن چه در مصارف غذایی و چه در مصارف دارویی همه می شناسید. پیاز دارای ویتامینهای b و c بوده و سرشار از املاح سیترات، استات فسفات، نیترات و ترکیبات گوگردی، املاح کلسیم، سدیم، پتاسیم، ید، سیلیس و چندین نوع قند می باشد.

ترکیبات شیمیایی پیاز: در پیاز اسانس و سولفیدهای آلی یافت می شود. در فلسهای ورقه های پیاز مواد کاتشول (catechole) و پروتو کاتشوئیک اسید وجود دارد. پیاز در واقع یک انسولین گیاهی است. در پوستهای خارجی نازک گوشتی پیاز مواد فلاونوئید ( )flavonode و سایر مواد قندی بدست می آید که روی میکروبهای گرام مثبت و گرام منفی موثر است. در پیاز اسید فنولیک و ترکیبات قندی وجود دارد. علاوه بر مواد فوق پروتئین، هیدارتهای کربن، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم، ویتامین aتیامین، ریبوفلاوین، ویتامین cو نیاسین وجود دارد. از نظر علمی پیاز ماده ای بنام آلی سین و پروستاگلاندین وجود دارد که هر دو خاصیت ضد التهابی و ضد تب و آنتی بیوتیکی دارند در 100 گرم پیاز خام 59 کالری انرژی، 40 میلی گرم کلسیم، 60 میلی گرم فسفر، 72 میلی گرم آهن، 5/17 ویتامین a2 میلی گرم ویتامین c 6/12 میلی گرم قند، 8/1 میلی گرم پروتئین، 3/84 میلی گرم آب وجود دارد.
ترکیبات اسانس پیاز: جزء عمده اسانس پیاز خام ماده آلیل پروپیل دی سولفید ( allylpropyl disvlfde) است. شیره پیاز تازه تا حدودی باکتری کش است. از پوست پیاز کوئر سیتین ( )quercetine و یک ماده موثر بنام گلی کولیک اسید (glycolic acid) بدست می آید.
زمان کاشت پیاز: تخم پیاز را در اول بهار و ساقه زیرزمینی و برگ زیرزمینی آنرا در پاییز در عمق 3 تا 4 سانتی متری می کارند.
نسخه های شفابخش پیاز
1 - درمان سوختگی با پیاز: استفاده از پماد در درمان سریع سوختگی پوست مفید است.
طرز تهیه پماد پیاز: یک عدد پیاز متوسط را رنده کنید، بعد کمی پودر نمک دریایی را نیز به آن افزوده، خوب بهم بزنید و به محل سوختگی بمالید و ببندید .(بمدت دو ساعت )
2- رفع یبوست با پیاز: افرادی که به یبوست مبتلا هستند چنانچه چند عدد پیاز را در یک لیتر شیر و یا آب ریخته و بقدری حرارت دهند تا پخته شود، سپس آب صاف شده آنرا هر روز صبح ناشتا و همچنین بعد از غذای اصلی یک فنجان میل نمایند در رفع یبوست آنها مؤثر است.

3 - معالجه زخم ناخن با پیاز: جهت التیام و بهبودی زخم گوشه ناخن، یک پیاز سفید را زیر خاکستر آتش ببرید و انگشت خود را داخل آن نموده و چند روز ادامه دهید. این عمل تأثیر زیادی در التیام زخم ناخن و رفع عفونت های آن دارد.
4 - درمان اختلالات کلیوی با پیاز: مبتلایان به اختلالات کلیوی و کسانی که از درد پهلو رنج می برند چنانچه دو عدد پیاز متوسط را خرد نموده با دو برابر وزن آن شراب سفید و مقداری عسل مخلوط کرده، داخل ظرفی ریخته و پس از چند روز گذاشتن، صبح و شب یک استکان از آن را میل نمایند. (موقع مصرف ظرف را تکان دهند) اثر قابل توجهی در درمان بیماری آنها دارد.
5 - درمان بواسیر و ترک سرمازدگی با پیاز: دو عدد پیاز متوسط را شسته و رنده کنید. سپس آنرا در 200 گرم چربی پرندگان یا پیه مرغ ریخته و بقدری حرارت دهید تا خوب پخته شود، از این پماد روی بواسیر و خراش های سطحی پوست بویژه ترک سرمازده بمالید و ببندید. همچنین مالیدن آب پیاز به تنهایی بر روی ترکهای دست و پا موجب بهبود آنها می گردد.
6 - معالجه آسم (تنگی نفس) با پیاز: جهت معالجه تنگی نفس و رفع سرفه خشک: پیاز را رنده کنید و آب آنرا بگیرید و سپس به هم وزن آن عسل طبیعی اضافه نموده، خوب بهم زده و میل کنید. خوردن این آب علاوه بر درمان امراض مذکور در رفع اخلاط کهنه موثر بوده و سینه و گلو را به خوبی ضد عفونی می کند.

7 - تسکین درد گوش با پیاز:
چکاندن روزانه چند قطره از آب پیازی که توسط فشار آبش را گرفته باشند در گوش علاوه بر تسکین درد آن موجب قطع صدای آن نیز می گردد.
8 - التیام زخم و تحلیل ورم پروستات با پیاز: چنانچه چند عدد پیاز را رنده کرده و آنرا داخل ظرف محتوی شراب یا الکل سفید (خوراکی ریخته و به مدت چند ماه گذاشته، بعد آنرا صاف نموده و هر روز صبح یک استکان از آب آنرا میل نمایید اثر قابل توجهی در التیام زخم، تسکین درد و تحلیل ورم پروستات دارد.
9 - پایین آوردن تب با پیاز: پیاز دارویی ضد تب می باشد. اگر فردی به تب سختی دچار شده باشد، یک عدد پیاز را برش دهد و آنرا داخل ظرفی روی آتش بگذارد و پس از اینکه خوب گرم شد، آنرا روی شکم ضماد کند و پس سرد شدن تجدید نماید تب وی به زودی از بین خواهد رفت.
10 - تصفیه کردن خون با پیاز: مصرف پیاز به جهت داشتن انسولین گیاهی برای مبتلایان به دیابت(مرض قند) مفید بوده و قند خون آنها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. دکتر gupta n.n. پروفسور کرسی پزشکی در دانشگاه g: k از lucknow نشان داده که تغییرات خونی ناشی از تغییرات چربی، بدون تردید با خوردن پیاز تازه کاهش یافته و میزان کلسترول (چربی) خون پایین می آید. مصرف پیاز موجب رقت خون گردیده و ترکیبات موجود در آن مانند آسپرین عمل می نماید. دکتر j.m.bailey از مدرسه طب دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا همراه با همکارانش در مورد پیاز تحقیق نموده و یک عامل رقیق کننده خون به نام آدنوزین را در سیر و پیاز یافتند که موجب گشاد شدن عروق خونی و رقت خون می شود. البته این خاصیت در پیاز خام بیشتر است تا در پیاز پخته شده.
11 - درمان بیماریهای کبدی با پیاز: مصرف پیاز به عنوان یک داروی مقوی کبد به کلیه بیمارانی که از امراض کبدی رنج می برند توصیه می شود. از سوی دیگر شواهد پزشکی وجود دارد که نشان می دهد که سیروز کبدی به دنبال مصرف مداوم سه روزه پیاز تازه بهبود می آید.

12 - اثر مثبت پیاز در سلامت دندان ها: تحقیقات پزشکان روسی نشان داده است که ماساژ روزانه دندان ها با پیاز می تواند از بعضی اختلالات دندانی جلوگیری نماید. همچنین جهت تسکین درد دندان کافی است کمی آب پیاز را به پنبه آغشته نموده و آن را در حفره دندان دردناک بگذارید.
13 - رفع کمبود جریان خون قاعدگی زنان با پیاز: خانم هایی که دچار بی نظمی، عقب افتادگی خون حیض (قاعدگی) و یا قطع عادت ماهانه خود شده اندن چنانچه یک عدد پیاز را رنده کرده و همراه با یک مشت گیاه بومادران در یک لیتر آب جوشانده و در آب آن بنشینند شفا خواهند یافت. همچنین خوردن آب پیاز همراه آب زنجبیل و یا عسل جهت رفع کمبود جریان خون قاعدگی مفید است.
14 - درمان اختلالات پوستی با پیاز: از پیاز به عنوان یک داروی ضد عفونی کننده و مفید برای پوست جهت درمان انواع اختلالات و عوارض پوستی استفاده می شود که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می شود.
الف - ضد عفونی و التیام سریع زخم ها و جراحات:
جهت ضد عفونی کردن جراحات و جوش خوردن آنها چند عدد پیاز را کوبیده و له نمایید، ابتدا روی جراحات را با پارچه یا باند نخی نازک ببندید و بعد پیازهای له شده را در ظرفی ریخته و در هنگام حرارت دادند، جراحات را به بخار مستقیم بدارید. (بخور دهید).
ب - محلول ضد لک پیاز: برای برطرف شدن لکهای صورت آب پیاز را به شکل محلول در آورده و با آن لکهای صورت را برطرف کنید. جهت اثربخشی بیشتر کمی پودر سفید آب قلع یا مروارید را نیز به آن اضافه کنید.
پ - محلول ضد جوش پیاز: جهت از بین رفتن جوشهای قرمز صورت و پوست یک عدد پیاز را خوب رنده کرده و در کمی سرکه بمدت دو روز بخیسانید، سپس آنرا به محل جوشها بمالید.
ت - کرم زیبایی پوست با پیاز: علاقه مندان به استفاده از گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی جهت رفع جوشهای صورت و همچنین از بین بردن لکه های تیره پوست و ترک دست و پا چنانچه سه عدد پیاز را رنده کرده و در حرارت بسیار کم با کمی روغن آنرا بیزند و در موقع پختن مرتب آنرا بهم زده و یک قاشق عسل، یک استکان گلاب و یک فنجان شیر به آن افزوده و بر محل جوشها و لکها و ترک پوست بمالید نتایج رضایت بخشی از آن خواهند دید.
نوع دیگر: در هندوستان ضماد همراه با آب لیمو و آب پیاز به عنوان یک کرم آرایشی برای خانمها بویژه تازه عروسان استفاده می شود.
ث - سایر اختلالات پوستی: استفاده از ضماد پیاز داروی خوبی جهت درمان اختلالات و عوارض پوستی می باشد.
طرز تهیه ضماد پیاز: چند پیاز متوسط را بکوبید و له کنید، سپس آنرا خوب فشار دهید تا آب آن خارج شود، بعد آب آنرا با کمی پودر زردچوبه خمیر نموده و بر روی پوست بمالید و ببندید.
15 - دفع سنگ کیسه صفرا با پیاز: اشخاصی که سنگ کیسه صفرا دارند خوردن این سوپ برای دفع سنگ کیسه صفرای آنها توصیه و تجویز می شود.
طرز تهیه سوپ پیاز: یک پیاز درشت را رنده کرده، سپس در چهار قاشق سوپخوری و روغن زیتون آنرا نیم پز نموده، 150 گرم آب به آن اضافه کرده و بگذارید 10 دقیقه بجوشد، بعد تا هنگامی که گرم است و سرد نشده، آنرا میل کنید .(اضافه کردن کمی شکر به سوپ پیاز در موقع پختن، هضم آنرا آسانتر می سازد).
16 - درمان زکام و سرماخوردگی با پیاز: استفاده از پیاز به دلیل داشتن گوگرد و در نتیجه خاصیت ضدعفونی کننده خون اثر مثبتی در از بین بردن عفونتهای مجاری تنفسی نظیر آسم، ورم گلو و زکام دارد.
دستور مصرف آن به شرح زیر است: یک پیاز متوسط را بصورت ورقه ورقه ببرید و آنرا در سه چهارم فنجان آب به مدت چند دقیقه بجوشانید، بعد روی ورقه های پیاز پخته شده کمی عسل بریزید و میل کنید.
نوع دیگر: آب پیاز را گرفته یا آنرا جوشانده و با کمی عسل مخلوط کرده، شب بگذارید و در روز هر بار یک قاشق مرباخوری میل کنید. همچنین جهت درمان آنفولانزا یک عدد پیاز متوسط را کوبیده و له نمایید، سپس آب آنرا گرفته و سه بار در روز همراه با یک دم کرده گیاهی بصورت گرم میل نمایید.
17 - رفع بند آمدگی ادرار با پیاز: جهت رفع بند آمدگی ادرار چنانچه شخصی پیش غذای خود را سوپ شیر همراه با یک پیاز خام رنده شده در سه وعده (صبح، ظهر، شام) قرار دهد و از این رژیم بمدت 15 تا 30 روز پیروی نماید شفای کامل نصیبش خواهد شد. همچنین پیاز خام بر پایین شکم خروج ادرار را آسان می سازد.
18 - درمان رعاف (خونریزی بینی) با پیاز: اگر فردی که به خونریزی شدید بینی مبتلا شده باشد یک پیاز را خوب رنده کرده و چند قطره سرکه روی آن بچکانید، سپس آنرا داخل یک پارچه نازک نخی ریخته و خوب فشار دهد تا آب آن خارج شود و در بینی بچکاند، در قطع خونریزی سریع الاثر است.
19 - درمان ریزش مو با پیاز: استفاده از آب پیاز یا لوسیون آن بواسطه داشتن گوگرد در تقویت پیاز مو و رفع ریزش آن مفید و موثر است.
طرز تهیه لوسیون پیاز: 100 گرم پیاز رنده شده را در 200 گرم الکل 60 درجه بمدت چند روز بخیسانید سپس هر بار دو قاشق مرباخوری از آنرا با آب مخلوط کرده و به پوست سر بمالید.
20 - معالجه دیابت (مرض قند) با پیاز: چون پیاز مدر (ادرار آور) است ( به دلیل داشتن نیترات) و همچنین داشتن خاصیت هضم کنندگی و دارا بودن نوعی انسولین گیاهی در آن بر ضد دیابت عمل نموده و قند خون را پایین می آورد. (البته پیاز خام مفیدتر از پیاز پخته می باشد)
21 -درمان برص، زگیل و زخم پاشنه پا با پیاز: ضماد پیاز رنده شده با عسل و باروت جهت از بین بردن لکه های سفید روی پوست (برص) مفید است. ضماد پیاز له شده با نمک، گلاب و عسل در رفع زگیل موثر بوده و همچنین مالیدن پیاز پخته شده با پیه جهت معالجه زخم پاشنه پا بکار می رود.
22 - تأثیر پیاز در افزایش عملکر مغز: خوردن پیاز خام به دلیل داشتن فسفر فراوان به افرادی که کارهای فکری زیادی دارند توصیه می شودهمچنین پیاز هضم مواد نشاسته ای را آسانتر کرده و جهت رفع بی خوابی بسیار مفید است.
23 - جلوگیری از لخته شدن خون با پیاز: خوردن پیاز علاوه بر جلوگیری از لخته شدن خون و شخت شدن جدار رگها، در رفع برخی از عوارض خونی از قبیل فشار خون بالا و پاک نمودن خون از انواع سموم موثر بوده و بر از انواع سرطان ها را نیز از بین می برد.
24 - تهیه فرآورده های الکلی با پیاز: از پیاز به دلیل داشتن خواص دارویی فراوان و خاصیت ضد عفونی کننده، فرآورده های طبی بویژه فرآورده های الکلی تهیه می کنند که در زیر به سه نمونه از آنها اشاره می کنیم:
الف - تهیه تنطور پیاز
جهت تهیه تنطور پیاز، یک پیاز متوسط خام را رنده کرده و در ظرفی بریزید، سپس به مقدار هم وزن آن الکل سفید 90 درجه بریزید و یک هفته گذاشته، بعد آنرا صاف نموده و روزانه دو قاشق سوپخوری از آنرا میل کنید.استفاده از این تنطور تقریبا کلیه خواص پیاز را داراست.
ب - تهیه شربت الکلی ادرار آور با پیاز
جهت تهیه این شربت، چهار عدد پیاز متوسط خام را خوب رنده کرده، همراه 150 گرم عسل در یک لیتر شراب سفید ریخته، 15 روز گذاشته، بعد آنرا صاف نموده و روزانه چهار قاشق سوپخوری از آنرا میل کنید.
پ - تهیه شربت الکلی ضد کرم روده با پیاز
برای دفع کرم های روده یک عدد پیاز را بصورت ورقه ورقه ببرید و در نیم لیتر شراب قرمز بریزید، سپس بمدت دو شبانه روز گذاشته، بعد آنرا صاف کرده، هر روز صبح ناشتا یک لیوان از آنرا میل کنید.
25 - کاهش اضطراب با پیاز: استفاده از پیاز به عنوان یک داروی آرام بخش اعصاب و مقوی قلب به اشخاص عصبی و کسانی که حالت اضطراب و تپش قلب دارند توصیه می شود.(البته در این مورد استفاده از پیاز پخته مفیدتر و موثرتر از پیاز خام می باشد).
26 - تهیه پادزهر با پیاز: جهت درمان زخم و محل گزیدگی حشرات، عقرب و گازگرفتگی سگ یک عدد پیاز خام را رنده کنید و روی محل گزیدگی بگذارید و با پارچه نخی روی آنرا ببندید. همچنین مالیدن آب پیاز خام بر محل زنبور گزیدگی در رفع درد و سوزش آن موثر است.
27 - درمان یرقان و رفع اختلالات معدی با پیاز: چنانچه فردی که به بیماری یرقان (زردی) دچار شده باشد یا از اختلالات معدی از قبیل ورم و نفخ معده رنج می برد قطعاتی از پیاز پوست کنده و خرد شده را با آب لیموی تازه همراه با زیره سیاه میل نماید یا از ترشی پیاز قرمز استفاده کند، اثر قابل توجهی در رفع امراض مذکور خواهد داشت.
28 - فرآورده های غذایی پیاز: در کمتر غذایی دیده شده که پیاز جزء مواد اصلی آن نباشد. در انواع کبابها، شامی، سوپ، کوکو، سالاد، کتلت، دلمه، خورش، خاگینه، املت و انواع ترشی ها پیاز مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر به چند نمونه از این فرآورده های غذایی اشاره می کنیم.
ب - سوپ پیاز (2) (برای 2 نفر)
مواد لازم
4 عدد پیاز (حلقه حلقه شده)
2 قاشق غذا خوری آرد
8 عدد زرده تخم مرغ
1 لیتر شیر
100 گرم کره
مقداری جعفری خرد شده
نمک و فلفل به میزان لازم
روش تهیه سوپ
پیاز را با کره سرخ نموده، شیر، آرد و نمک را به آن اضافه کرده و روی حرارت ملایم بگذارید. بعد زرده تخم مرغها را به آن اضافه نموده، قبل از سفت شدن زرده ها سوپ را از روی حرارت برداشته و به آن نمک و فلفل را اضافه کنید. در آخر، سوپ را با جعفری خرد شده تزئین نمایید.
پ - سس پیاز و شیر
مواد لازم
200 گرم پیاز
5 پیمانه شیر
150 گرم کره
3 قاشق غذاخوری آرد
نمک و فلفل به میزان لازم
روش تهیه سس
سس کره را داغ کرده، آرد را در آن سرخ کنید. پیاز را ریز ریز کرده و شیر را روی حرارت بگذارید. بعد از داغ شدن پیاز را به آن اضافه کرده، خوبه هم بزنید، وقتی که کمی غلیظ شد آن را از صافی گذرانده، با نمک و فلفل داخل ظرف آرد ریخته، خوب هم بزنید تا غلیظ شود و سپس صرف کنید.
ت - سوپ پیاز و مرغ (برای 2 نفر)
مواد لازم
1 عدد پیاز بزرگ
4 پیمانه آب مرغ
4 پیمانه جعفری (خرد شده)
به میزان لازم نمک و فلفل
روش تهیه سوپ
ابتدا پیاز را رنده کرده، آرد را با آب مرغ کم کم به آن افزوده، در هنگام افزودن خوب هم زده تا گلوله نشود. سپس روی حرارت قرار داده تا کمی غلیظ شود و جعفری خرد شده را با نمک و فلفل به سوپ اضافه نمایید. حدود 10 دقیقه بعد سوپ را از روی حرارت برداشته، سوپ را در ظرف مخصوص ریخته و میل کنید.
ث - کوکوی پیاز (برای 2 نفر)
مواد لازم
250 گرم پیاز
150 گرم کره
3 عدد تخم مرغ
2 عدد گوجه فرنگی
به میزان لازم نمک و فلفل و زرد چوبه
روش تهیه کوکو
کوکو پیاز را رنده کرده و تخم مرغها را هم بزنید، گوجه ها را قطعه قطعه کرده و پیاز، تخم مرغها، فلفل ، نمک و زردچوبه و گوجه فرنگی را با هم مخلوط نمایید. کره را در ماهی تابه ای داغ کرده و هر دو طرف کوکو را در آن سرخ کنید.
ج - سالاد پیاز (برای 2 نفر)
مواد لازم
200 گرم پیاز
4 عدد تخم مرغ
100 گرم خیارشور
2 عدد کنسرو ماهی
به میزان کافی نمک و فلفل
به میزان کافی روغن زیتون و سس مایونز
روش تهیه سالاد
سالاد تخم مرغ را آب پز کرده و خرد کنید. خیار شور را حلقه حلقه کرده و پیاز را خرد نمایید. تخم مرغ، پیاز، خیارشور، سس مایونز، ماهی، روغن زیتون (یا روغن مایع) و نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید. حالا سالاد شما آماده است.
چ - کتلت پیاز (برای 2 نفر)
مواد لازم
300 گرم پیاز
100 گرم جعفری
4 عدد زرده تخم مرغ
100 گرم کره
200 گرم لوبیا سفید
250 گرم روغن
50 گرم آرد
به میزان لازم نمک و فلفل
روش تهیه کتلت
پیاز و جعفری را جدا جدا خرد کرده و لوبیا را مدتی در آب بگذارید تا خوب خیس بخورد. سپس لوبیا را پخته و بعد خوب له کنید. پیاز، جعفری زرده تخم مرغ، کره، لوبیا، فلفل و نمک را خوب مخلوط کرده و به شکلهای دلخواه در آورید. هر دو طرف آنرا به آرد آغشته کرده و هر دو طرفش را در روغن سرخ کنید. برای تزئین این کتلت می توانید از کاهو و گوجه فرنگی استفاده نمایید.
ح - کوفته پیاز (برای 4 نفر)
مواد لازم
250 گرم پیاز
250 گرم برنج
750 گرم گوشت
3 عدد تخم مرغ
100 گرم آرد نخودچی
70 گرم پودر کاری
200 گرم روغن
به میزان لازم نمک و فلفل
750 گرم سبزی ( ترخان، نعناع، جعفری و تره)
روش تهیه کوفته
گوشت و برنج را نیم پز آبکش کنید. پیاز را رنده کرده، آبش را بگیرید. سبزی را خرد کرده و با برنج، تخم مرغ، پیاز، گوشت، فلفل، نمک و پودر کاری مخلوط نمایید و خوب ورز دهید تا حالت چسبندگی پیدا کند و به صورت کوفته در آورید. مقداری پیاز را در روغن سرخ کرده و با 2 پیمانه آب بگذارید بجوشد. در این موقع کوفته ها را در آن بچینید و بگذارید خوب جا بیافتد و بعد میل نمایید.
خ - دلمه پیاز (برای 4 نفر)
مواد لازم
10 عدد پیاز درشت
200 گرم روغن
150 گرم روغن مغز گردو
1 پیمانه شیر
200 گرم مغزنان تست
3 عدد تخم مرغ
300 گرم گوشت
به میزان کافی فلفل، نمک و ادویه
روش تهیه دلمه
مغز گردو را نیمکوب کنید و گوشت را دو بار چرخ نمایید. پیازها را داخل آب جوش و نمک قرار دهید. گوشت را در روغن تفت دهید و بگذارید سرد شود. نان را در شیر قرار داده و بعد بیرون بیاورید تا شیرش گرفته شود. گوشت سرد شده را با فلفل، نمک، ادویه، تخم مرغ، گوشت و نان به شیر آغشته مخلوط کرده و خوب ورز دهید. پیازها را بعد از 7 دقیقه از آب خارج کرده، داخلشان را خالی نموده و از مخلوط آماده شده در آن بریزید. ته قابلمه ای را روغن ریخته و دلمه ها را در آن چیده و مقداری تفت دهید تا دلمه ها خوب جا بیافتد.
د - خورش پیاز
مواد لازم
20 گرم روغن
500 گرم پیاز
250 گرم هویج
150 گرم آلو خشک
800 گرم گوشت مرغ
به میزان لازم زعفران فلفل و نمک
روش تهیه خورش
خورش آلو را خیس کنید .هویج و پیاز را خرد کرده و در روغن سرخ کنید مرغ را پخته، از استخوان جدا نموده و در روغن سرخ کنید. گوشت را با مقداری آب و پیاز روی حرارت ملایم قرار دهید تا نیم پز شود. بعد به آن هویج، فلفل ، نمک، ادویه و آلو را اضافه کنید. قبل از جا افتادن خورش به آن آبلیمو اضافه کرده و اجازه دهید خورش جا بیافتد.
ذ خاگینه پیاز (برای 2 نفر)
مواد لازم
250 گرم پیاز
6 عدد تخم مرغ
100 گرم آرد گندم
به میزان کافی روغن، نمک و فلفل
روش تهیه خاگینه
پیاز را خرد کرده و در روغن تفت دهید و از روی حرارت بردارید. بعد تخم مرغها را همراه با آرد، نمک و فلفل با هم مخلوط کنید. روغن را در ماهی تابه ای ریخته، روی حرارت قرار دهید تا خوب داغ شود. سپس مواد خاگینه را در آن ریخته و بگذارید تا خوب سرخ شود. حالا خاگینه شما آماده است. آنرا میل کنید.
ر ترشی ساده پیاز
مواد لازم
2 کیلو پیاز
مقداری سرکه
به میزان لازم نمک و فلفل
روش تهیه ترشی
پیاز را بعد از پوست کندن، چند سوراخ کرده، در ظرف ترشی ریخته، روی آن سرکه، نمک و فلفل بریزید. سپس در آنرا محکم بسته و در جای خنک بگذارید تا ترشی پیاز آماده شود. مصرف این ترشی همراه با غذاهای چرب و گوشتی، علاوه بر تحریک اشتها، در رقیق کردن چربی آنها نیز مؤثر است.
ز - ترشی فلفل و پیاز
مواد لازم
1 کیلو پیاز ترشی
1 لیتر سرکه
مقداری نمک
500 گرم فلفل سبز دلمه ای
روش تهیه ترشی
پیاز را پوست کنده و از طول به 2 قسمت خرد کنید. فلفل و پیاز را ورقه ورقه کرده، یک ورقه پیاز، یک ورقه فلفل سبز را درون ظرف ترشی چیده و این عمل را تکرار کرده تا ظرف ترشی پر گردد. سپس روی آن مقداری نمک و سرکه ریخته تا روی سطح تمام مواد را بپوشاند. درب آن ظرف را بسته و به مدت 20 روز در جای خنک نگه دارید تا خوب جا بیافتد و بعد میل کنید.
س - بورانی پیاز
مواد لازم
750 گرم پیاز
1 کیلو ماست
1 قاشق سوپخوری پودر سیر
150 گرم نعناع و ترخان
250 گرم خیار
به میزان کافی نمک و فلفل
روش تهیه بورانی
نعناع و ترخان را ریز کنید. پیاز و خیار را پوست کنده و رنده نمایید و با فلفل و نمک خوب مخلوط کنید. سپس همه را با ماست و پودر سیر مخلوط نموده و هم بزنید. حالا بورانی شما آماده است.
ش - پوره پیاز
مواد لازم
700 گرم پیاز
100 گرم کره
100 گرم خامه
600 گرم برنج
به میزان لازم زعفران، نمک و فلفل
روش تهیه پوره
پیاز را خرد کرده و با برنج بگذارید پخته شود. بعد از پخته شدن با کره، خامه، زعفران، نمک و فلفل مخلوط کرده و چرخ کنید تا خوب نرم شوند و به کار برید.
ص - املت پیاز (برای 2 نفر )
مواد لازم
2 عدد پیاز
دو سوم فنجان شیر
6 عدد تخم مرغ
مقداری روغن
به میزان لازم نمک و فلفل مقداری هویج و خیار شور (برای تزیین)
روش تهیه املت
پیاز را خرد کرده و سرخ کنید. سپس تخم مرغ را خوب هم زده و به شیر اضافه کنید. مخلوط آماده را روی پیاز ریخته و فلفل را به آن بیافزایید. درب ماهی تابه را بگذارید تا تخم مرغ خوب بپزد. با هویج و خیار شور روی آنرا تزیین کرده و میل نمایید.
ض - اردور پیاز
مواد لازم
120 گرم قارچ
200 گرم کالباس
120 گرم جعفری
6 عدد پیاز درشت
120 گرم گوجه فرنگی
به میزان لازم روغن، نمک و فلفل
روش تهیه اردور
کالباس، قارچ، جعفری و گوجه فرنگی را ریز خرد کنید. پیاز را بعد از پوست کندن در روغن سرخ نموده، مواد مذکور را با فلفل و نمک داخل پیاز قرار دهید. بعد در سینی فر با حرارت 300 درجه سانتیگراد به مدت 35 دقیقه در فر قرار دهید. در صورتی که بخواهید دم پخت کنید لازم است در قابلمه ای یک لیوان آب ریخته، روی حرارت ملایم قرار دهید تا پخته شود.
ط - نان پیاز
مواد لازم
1 کیلو آرد گندم یا جو
500 گرم پیاز (رنده شده )
400 میلی لیتر آب
1 قاشق چایخوری پودر خمیر مایه
روش تهیه نان
پودر خمیر مایه و آب خیسانده یا جوشانده برگ شنبلیله را مخلوط کرده و به هم بزنید. سپس آرد جو و پودر برگ یا تخم شنبلیله را ابتدا کم کم به آن اضافه کرده و به هم بزنید تا بصورت خمیری نرم در آید و چسبندگی پیدا کند. بعد خمیر را در کیسه نایلون ریخته و بگذارید چند ساعت بماندسپس یک مشت از خمیر را روی تاس یا سینی پهن کرده، کمی برگ خشک شنبلیله روی آن پاشیده و در تنور قرار دهید تا پخته و طلایی رنگ شودبقیه خمیر را نیز به همین ترتیب انجام دهید.
ظ - تهیه شوری با پیاز (پیاز شور)
مواد لازم
1 کیلو پیاز
10 حبه سیر
2 شاخه مرزه
2 شاخه ترخون
مقداری آب و نمک جوشیده
روش تهیه شوری
ابتدا پیاز را شسته و خشک کنید. سپس آنرا به 4 قسمت بریده و در یک ظرف که درب آن خوب بسته شود، بریزید. شاخه های مرزه و ترخون و سیر حبه شده را روی آن گذاشته و بعد آب و نمک جوشیده سرد شده را روی آن بریزید و درب آنرا ببندید. پس از چند هفته گذاشتن و جا افتادن از آن همراه با خوراک یا به عنوان اردور استفاده نمایید.

فصل چهارم : جعفری apium petroselinum

اسامی گوناگون جعفری: فارسی این نوع سبزی جعفری است ولی در شهسوار (تنکابن امروزی) به آن واپلیهم می گویند. در زبان عربی به جعفری لقب کرفس ماقدونی را داده اند. فرنگیها به یک نوع جعفری که کم عطر و کم خاصیت بوده پرسیل می گویند. در کتب داروسازی سنتی ایران از جعفری به عنوان فطراسالیون یاد کرده اند و این عنوان معرب پتروسلیوم لاتینی است. بقدونس، مقدونس، کرفس مقدنس، دینار رویه و حزا از اسامی دیگر جعفری است.
جعفری در زبان لاتین به apium petroselinum، در زبان انگلیسی به parsley، در زبان فرانسه به persil و در زبان آلمانی به petersille شهرت دارد.
ارمنی: azadkegh
چینی: heung choi
چک: petrzel
دانمارک: persille
هلند: petrselie
استونی: aedpetersell
فنلاندی pesilja
یونانی: maintanosmakedonisi
مجارستان: petrezselyem
ایسلندی: petursselja
اندونزی: seledi
ایتالیایی: prezzemolo
نروژی: persille
لهستانی pietruszlazwyczahna
پرتغالی:salasa
رومانی: patrunel
روسی: petrushka
اسپانیایی: perejil
سوئدی: persilja
تایلندی: phakchifarng
ترکی: maydanoz
ویتنامی: rau mui
مشخصات کلی جعفری: جعفری گیاهی دو ساله است که در سال اول از برگها یک طوقی پایه ای و در سال دوم ساقه ای گلدار تشکیل می دهد. ریشه اصلی آن ضخیم و کمی منشعب است و ضخامت آن تا 20 سانتیمتر هم می رسد. در هر چتر آن 10 تا 20 گل وجود دارد. میوه این گیاه به درازای 2 تا 3 میلیمتر به رنگ خاکستری تا قهوه ای و بیضوی شکل است و بویی قوی دارد.
قسمتهای مورد استفاده آن برگ، ریشه و میوه خشک آن است. برگهای سال اول را در فاصله ماه های تیر تا شهریور و برگهای سال دوم را در بهار و ریشه آنرا در ماه های مهر تا آذر جمع آوری می کنند. جعفری از خانواده آمبلی فراسه است.

ترکیبات شیمیایی اسانس جعفری: برگ و تخم و ریشه جعفری هر سه دارای اسانس باشند که بسیار مطبوع و معطر است. اسانس جعفری برای مطبوع کردن غذاها به کار می رود. اسانس تخم جعفری شامل یک الکالوئید به نام آپیول )apiol( است و نیز دارای یک گلوکیزد آپی ئین apiinاست و در آن ماده کومارین coumarin مشخص شده است در ریشه جعفری نیز اسانس یافت می شود مصرف بیش از حد اپی پولبرا در کبد و کلیه مناسب نیست .به طور کلی در گیاه جعفری چربی، پروتئین، هیدراتهای کربن، کلسیم،فسفر، سدیم، پتاسیم، ویتامین آلفاپنین، بتا پی نن، a، c، تیامین، ریبوفلاوبن و نیاسین وجود دارد. میرستی سین، الفا پنین، بتاپینن، میرستین، بتلا فلاندرن، لیمونن، گاماترپی نن، تراس اوسی مین، پراآن، متیل 4 ایزوپروپنیل بنزن، اوژنول، برگاپ تین، آپیوز، اسیدنروولیک، اسید کامئیک، اسیدکلروژنیک و اسید فوتیک نیز در آن وجود دارد.
در 100 گرم جعفری 240 میلی گرم اسید اسکربیک، 60 میلی گرم کاروتن و مقداری ویتامین b و آهن وجود دارد.
10/1 تا 50/1 (بر حسب منشاء گیاه) محلول در روغن و اسانسها است و اگر تحت اثر سولفات آهن قرار گیرد و به رنگ قرمز خونی در می آید. بوی آن معطر و شامل آپیول و میریستین )myristicinee( به مقادیر کم از اتر اکسیدها نیز نامیده می شود. اگر بطور ساده تجزیه گردد ماده ای به نام آپی ژنین )apigenine( و نوعی قند به نام آپیوز )apiese(می دهد. ریشه جعفری دارای 50/0تا 80 /0 درصد اسانس مواد قندی و 5 درصد مواد معدنی است.

نسخه های شفا بخش جعفری
1 - درمان آسم (تنگی نفس) با جعفری: افرادی که دچار حملات آسمی می شوند، چنانچه مدتی هر روز مقداری برگ جعفری تازه را خرد نموده و در کمی شیر گرم بریزند و صبح ناشتا میل کنند تنگی نفس آنها به خوبی برطرف شده و گرفتگی صدا را نیز برطرف می کند.
2 - تسکین دردهای عصبی با جعفری: استفاده از شیره برگ جعفری داروی مفیدی جهت رفع دردهای عصبی می باشد. شیره برگ جعفری را به تنهایی یا همراه الکل 90 یا 70 درجه تهیه می کنند. از شیره الکلی برگ جعفری به مقدار بسیار کم و بصورت استعمال خارجی استفاده می کنند.
طرز استفاده: ابتدا سر و پیشانی را بشویید و خشک نمایید، سپس به مقدار یک سر انگشت از عصاره الکلی جعفری را به سر و محل درد بمالید و ماساژ دهید.
3 - پایین آوردن تب با جعفری: مصرف 3 تا 200 گرم از شیره ساده برگ جعفری (بدون الکل) و مالیدن روزانه چند قطره از شیره الکلی آن به سر و پیشانی در پایین آوردن درجه حرارت بدن و رفع تب بویژه تبهای متناوب توصیه می شود.
4 - دفع کرمهای ریز روده با جعفری: جهت دفع انگلها و کرمهای دستگاه گوارشی 5 مثقال پودر برگ خشک جعفری را با 5 مثقال پودر کرفس و 5 مثقال پودر گل بنفشه مخلوط کرده در کمی آب جوشانده و صبح ناشتا میل کنید و این عمل را تا چند روز متوالی تکرار کنید.
5 - درمان بند آمدگی ادرار با جعفری: استفاده از جوشانده 30 تا 40 برگ جعفری خشک در یک لیتر آب به عنوان داروی ضد عفونی کننده مجاری ادراری و ادرار آور عمل نموده و در رفع بندآمدگی ادرار بکار می رود .(توجه: مصرف روزانه 3 تا 4 فنجان از آب صاف شده این جوشانده کافی است)

6 - نقش جعفری در التیام دادن سریع زخمها: برگهای جعفری به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده، میکروب کش و التیام دهندگی سریع زخمها در درمان جراحات کم عمق و التیام زخمها بکار می رود. برای این کار برگهای تازه جعفری را له کنید و بر روی جراحات ضماد نموده و ببندید.
7 - درمان بند آمدگی شیر مادران با جعفری: مادرانی که شیر آنها کم شده یا شیر در پستان آنها بند آمده، چنانچه کمی از برگهای تازه جعفری را له کرده و بر روی پستان ها ضماد کنند، بمدت چند ساعت آنرا بسته، بعد آنرا بشویند و این عمل را تا چند روز تکرار کنند نتایج شفابخشی بدست خواهند آورد.
8 - رفع اختلالات قاعدگی در زنان با جعفری: تقریبا کلیه اجزاء جعفری اعم از ریشه، تخم و برگ آن در درمان اختلالات قاعدگی از قبیل عقب افتادگی خون قاعدگی، عادت ماهیانه و همچنین ترشحات سفید غیر طبیعی زنان به صور مختلف دارویی (جوشانده، پودر و حمام دارویی) بکار می رود.
الف - جوشانده تخم جعفری: صد گرم تخم جعفری را در یک لیتر آب بمدت 10 دقیقه جوشانده و آب صاف شده آنرا میل کنید. این جوشانده معالج قاعده های سخت بوده و عادت ماهیانه را باز می کند.
ب - جوشانده برگ جعفری: سی گرم برگ جعفری خشک یاتر را در 250 گرم آب جوشانده و آب صاف شده آنرا میل کنید. این جوشانده علاوه بر رفع بند آمدگی خون قاعدگی معالج خوبی جهت رفع یائسگی زودرس خانمها می باشد.
پ - حمام دارویی گیاه کامل جعفری: 100 گرم گیاه کامل جعفری (همراه با ریشه، ساقه و برگ را در کمی آب ریخته و بجوشانید، آب صاف شده آنرا در تشتی ریخته و پس از سرد شدن در آن بنشینید و محل را با آن شستشو دهید.
9 - تسکین دردگوش با جعفری: چکاندن آب جوشانده غلیظ برگهای جعفری در گوش در تسکین درد آن موثر است. همچنین استفاده از ضماد برگ له شده آن بر روی گوش در تحلیل ورم گوش مفید است. ( در صورت نبودن آب له شده جعفری یا جوشانده غلیظ آن، از روغن برگ جعفری بهره بگیرید)
10 - درمان یرقان (زردی) با جعفری: کسانی که از بیماری یرقان رنج می برند چنانچه 40 گرم ریشه دو ساله جعفری را در یک لیتر آب جوشانده و آب صاف شده آنرا با کمی عسل یا نبات شیرین کنند و میل نمایند در درمان بیماری آنها مؤثر است.
11 - معالجه نقرس با جعفری: جهت درمان نقرس و کاهش اسید اوریک خون سه مثقال تخم جعفری را با دو مثقال برگ آن و 5 مثقال عناب مخلوط کرده، جوشانده و آب صاف شده آنرا صبح و عصر میل کنید. همچنین می توانید جهت کاهش سوزش نوک انگشتان پا و درمان خارجی از ضماد و کمپرس جوشانده ریشه کاسنی و ریشه جعفری بر محل سوزش بهره بگیرید.

12 - نقش جعفری در ترک عادت مشروب خوری: استفاده از شربت ساده برگ جعفری یا جوشانده 40 گرم برگ آن در یک لیتر آب موجب رفع عادت استفاده از شراب و نوشابه های الکلی می گردد. (دستور تهیه شربت ساده برگ جعفری در صفحه ذکر شده است)
13 - درمان بیماریهای پوستی با جعفری: از جعفری به صور مختلف از قبیل ماسک، مرهم، پماد، کرم، روغن و کمپرس در برطرف نمودن برخی ضایعات پوستی استفاده می شود که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:
الف - رفع جوشهای قرمز صورت: مالیدن روغن برگ جعفری به پوست موجب رفع جوشهای قرمز پوست می گردد. همچنین شستشوی پوست با آب صاف شده دم کرده ریشه جعفری در دو وعده صبح و شام در از بین بردن اینگونه جوشها موثر است.
ب - معالجه زبری و ترک دست و پا: استفاده از کرم نرم کننده پوست علاوه بر رفع زبری و خشنی موجب درمان ترک پوست می گردد. برای تهیه آن 20 گرم پودر برگ و ریشه جعفری را در کمی کره کاکائو ذوب شده بریزید، خوب بهم زده و هر بار کمی از آنرا به محل ترک بمالید.
پ - از بین بردن غدد دردناک زیر پوست: یک مشت برگ جعفری تر و تازه را کوبیده و له نمایید، سپس آنرا با کمی روغن زیتون و نمک مخلوط نموده و خوب مالش داده و بر روی غدد دردناک بگذارید و اثر شفابخش آنرا در تسکین درد و تحلیل ورم ببینید.
ت - تحلیل ورم چرکی چشم: استفاده از ضماد و کمپرس برگهای له شده جعفری بر روی ورم چشم، در تحلیل ورم آن و سر باز کردن چرک و عفونت زیر پوست بسیار مفید است. همچنین مصرف آب جعفری تازه همراه با آب هویج در درمان بیماریهای چشم موثر است.
ث - تحلیل ورم کوفتگی و ضرب دیدگی: 100 گرم برگ جعفری تازه را با 50 گرم آرد جو و 20 گرم پودر گل ارمنی مخلوط کرده، کمی لعاب ختمی را نیز به آن افزوده و خوب بهم زده و بر محل کوفته شده و ضرب دیده بمالید و ببندید. ( در صورت سفت بودن مرهم کمی آب به آن اضافه کنید)
14 - دفع سنگ کلیه و مثانه با جعفری: عصاره جعفری تازه، سموم را از بدن دفع کرده و به شکستن سنگهای کلیه کمک می کند. در این مورد دم کرده جعفری نیز موثر است.
طرز تهیه دم کرده جعفری: یک دسته جعفری شسته شده را در یک بشقاب گذاشته و آب در حال جوشیدن را روی آن بگذارید و روی آن را بپوشانید تا گرم بماند، وقتی سرد شد مایع را در 24 ساعت آینده مصرف کنید .چنانچه این عمل را تا سه هفته تکرار نمایید تمام اختلالات کلیه و مثانه شما درمان خواهد شد.

15 - درمان کم خونی و لاغری با جعفری: گیاه جعفری یک منبع خوب کلروفیل، آهن، مواد آلی، کلسیم، فسفر، منگنز و ویتامین های a و bو c است. این مواد جعفری را برای کم خونی و ضعف بدن مفید ساخته است. در این مورد استفاده از آب جعفری تازه، پودر قاووت و جوشانده آن توصیه می شود.
16 - مصارف درمانی و خواص طبی روغن جعفری:
چکاندن چند قطره روغن جعفری در گوش موجب تسکین درد آن می گردد. جهت معالجه روماتیسم و نقرس از مالیدن روغن جعفری بر محل درد و مالش مداوم آن غفلت نورزید. روغن جعفری بدلیل داشتن خاصیت ملین (نرم کننده) در رفع گرفتگی ماهیچه ها، درمان زبری و سختی پوست و همچنین تحلیل ورم بصورت استعمال خارجی و مالیدن آن به عضو کاربرد دارویی دارد.
طرز تهیه روغن جعفری: طرز تهیه روغن جعفری شبیه طرز تهیه روغن آویشن است. ( به صفحه 30 رجوع شود)
17 - فرآورده های گیاهی و دارویی جعفری: از جعفری به دلیل داشتن خواص طبی فراوان فرآورده های متعددی بدست می آورند که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم:
الف - تهیه پودر قاووت چهار ریشه
40 گرم ریشه تمیز و خشک جعفری را با 40 گرم ریشه رازیانه، 40 گرم ریشه مارچوبه و 40 گرم ریشه کرفس مخلوط کرده، نرم ساییده و روزی یک قاشق مرباخوری از آنرا میل کنید. این قاووت دارای خاصیت ضد بی اشتهایی بوده و در درمان اسهال نیز بکار می رود.
ب - شربت چهار ریشه
طرز تهیه این شربت شبیه طرز تهیه شربت ساده جعفری است با این تفاوت که بجای استفاده از برگ جعفری، چهار ریشه جعفری، رازیانه، مارچوبه و کرفس را بکار ببرید.
پ - عرق جعفری
از برگها و ریشه جعفری بوسیله دستگاه های عرق گیری، عرق می گیرند. این عرق تقریبا کلیه خواص جعفری را دارا بوده ولی نسبت به آب تازه برگهای آن خاصیت دارویی کمتری دارد.
ت - چای برگ جعفری
خوردن روزانه 3 فنجان از چای ساده برگ جعفری در 3 وعده روزانه (صبح، ظهر و عصر) موجب رفع بند آمدگی ادرار، درمان نقرس و کاهش اسید اوریک خون می گردد.
ترکیبات
10 گرم برگ جعفری خشک
1 فنجان آب جوش تازه
روش تهیه چای
طرز تهیه این چای همانند روش تهیه چای ساده بادرنجبویه (صفحه 63است.
ث - چای کیسه ای (تی بگ) جعفری
از برگهای خشک و همچنین تخم جعفری چای کیسه ای تهیه می شود که به صورت دم کرده مورد استفاده قرار می گیرد.
ترکیبات
5 گرم تخم جعفری
15 گرم برگ خشک جعفری
5/2 گرم دارچین نیمکوب شده
روش تهیه چای کیسه ای
طرز تهیه چای کیسه ای جعفری شبیه روش تهیه چای کیسه ای بادرنجبویه (صفحه 115) است.
ج - تنطور گیاه جعفری
تنطور برگ و ریشه جعفری به مصارف دارویی تسکین سر دردهای عصبی، تهیه محلولهای قاعده آور برای زنان، تسکین درد گوش و ... میرسد.
ترکیبات
150 گرم برگ خشک جعفری
250 میلی لیتر الکل
50 گرم بومادران
750 میلی لیتر آب
روش تهیه تنطور
روش تهیه تنطور جعفری شبیه روش تهیه تنطور آویشن (صفحه 33) است.
چ - شیاف جعفری
یکی از بهترین و موثرترین فرآورده های دارویی جعفری، شیاف برگ آن است که جهت دفع کرمهای ریز روده و انگل های دستگاه گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد.
ترکیبات
20 گرم کره کاکائو
20 قطره روغن برگ جعفری
10 قطره روغن صبر زرد یا روغن تخم کدو
روش تهیه شیاف
طرز تهیه این شیاف شبیه طرز تهیه شیاف بادرنجبویه (صفحه 65) است.
ح - کپسول جعفری
جهت رفع بی اشتهایی و همچنین از بین بردن اسهال روزی 6 کپسول 250 میلی گرمی پودر تخم جعفری یا ریشه آنرا، 3 بار در روز، هر بار 2 کپسول،
5/2ساعت بعد از غذا میل کنید.
خ - کمپرس گرم جعفری
تحلیل ورم چرکین و سرباز کردن آن، رفع گرفتگی ماهیچه ها و کاهش درد عضلات از مصارف طبی کمپرس گرم برگ جعفری است.
ترکیبات
300 میلی لیتر دم کرده یا جوشانده برگ جعفری
200 میلی لیتر دم کردم یا جوشانده گل ختمی
روش تهیه کمپرس
روش تهیه این کمپرس شبیه روش تهیه کمپرس اجزای گیاه آویشن (صفحه 33) است.
د ضماد گرم جعفری
از ضماد گرم برگ جعفری جهت ضد عفونی کردن و التیام زخمها استفاده می شود. همچنین ضماد گرم برگ جعفری بر روی نوک انگشتان پا در درمان سریع نقرس موثر است.
لوازم مورد نیاز
1 عدد تابه کاسه ای
کمی باند نخی یا پنبه ای
کمی برگ تازه یا خشک جعفری
روش تهیه ضماد
طرز تهیه این ضماد شبیه طرز تهیه ضماد آویشن ( صفحه 34) است.
ذ - روغن استخراج گرم جعفری
از این روغن که از برگهای خشک یا تازه جعفری بدست می آید جهت تسکین درد گوش، رفع خشکی و زبری پوست و از بین رفتن تشنج (گرفتگی ) عضلانی استفاده می شود.
ترکیبات
250 گرم جعفری خشک
500 میلی لیتر روغن زیتون
روش تهیه روغن
روش تهیه روغن استخراج گرم جعفری شبیه روش تهیه روغن استخراج گرم آویشن (صفحه 35) است.
ر- روغن استخراج سرد
روغن استخراج سرد برگ جعفری بیشتر جهت تهیه پماد ضد ورم بیضه و کرم نرم کننده پوست مورد استفاده قرار می گیرد.
ترکیبات
75 گرم برگ جعفری خشک
25 گرم گل بنفشه خشک
1 لیتر روغن بادام شیرین
روش تهیه روغن
طرز تهیه این روغن شبیه طرز تهیه روغن استخراج سرد آویشن (صفحه 35 ) است.
ز - روغن ماساژ جعفری
ماساژ روزانه 3 مرتبه روغن جعفری عضلات و ماهیچه هایی را که به سبب رماتیسم دردناک شده اند، بهبود می بخشد و در درمان نقرس نیز مفید و موثر است.
ترکیبات
10 قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی برگ جعفری
نصف قاشق چایخوری روغن اکلیل کوهی
روش تهیه روغن
روش تهیه این روغن شبیه روش تهیه روغن ماساژ آویشن (صفحه 36است.
س - پماد طبی جعفری
از پماد برگ جهت سرباز کردن عفونت دملهای دردناک و تحلیل ورم عضلات ضرب دیده استفاده دارویی می شود.
ترکیبات
100 گرم روغن سیاه (پماد اکتیول)
40 گرم برگ جعفری خشک
10 گرم پودر تخم ختمی
400 گرم موم سفید
روش تهیه پماد
طرز تهیه پماد طبی جعفری شبیه طرز تهیه پماد طبی آویشن (صفحه 37) است.
ش - کرم نرم کننده (ترکیبی) جعفری
برگ جعفری و سایر مواد موسیلاژی (لعاب دار) بکار رفته در تهیه این کرم اثر قابل توجهی در رفع زبری و خشنی پوست داشته و موجب لطیف و شاداب شدن پوست می گردد.
ترکیبات
100 میلی لیتر روغن استخراج سرد برگ جعفری
25 میلی لیتر تنطور گل پنیرک
25 میلی لیتر روغن تخم شنبلیله
25 گرم موم 25 گرم لانولین
روش تهیه کرم
طریقه ساخت این کرم شبیه روش تهیه کرم دارویی آویشن (صفحه 38است.
ص - لوسیون و امولسیون جعفری
از بین بردن جوشهای قرمز پوست و صورت و کاهش خارش اینگونه جوشها از خواص اصلی لوسیون و امولسیون برگ جعفری است.
ترکیبات
2 قاشق غذا خوری عرق یا دم کرده برگ جعفری
2 قاشق غذاخوری عرق کاسنی
1 قاشق غذاخوری تنطور ریواس
روش تهیه لوسیون
طرز تهیه لوسیون برگ جعفری شبیه طرز تهیه لوسیون آویشن (صفحه 29است.
ض - بخور جعفری
استفاده مداوم و منظم از بخور برگ جعفری در طول 3 هفته متوالی اثر قابل توجهی در درمان سردرد و رفع تنگی نفس دارد
ترکیبات
300 میلی لیتر دم کرده برگ جعفری یا 2 قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی برگ جعفری
200 میلی لیتر دم کرده تخم گشنیز
روش تهیه بخور
طرز تهیه بخور جعفری شبیه روش تهیه بخور ضد میگرن آویشن (صفحه 39) است.
18 - فرآورده های غذایی و نوشیدنی جعفری:
الف - شربت ساده جعفری
200 گرم برگ، ریشه و تخم جعفری را به تنهایی یا توأما در دو لیتر آب جوشانده بقدری که یک لیتر آب آن کم شود، سپس کمی شکر و وانیل به آن اضافه کرده و دوباره حرارت دهید تا بقوام آید و هر بار کمی از آنرا در آب حل نموده و میل کنید.
ب - بورانی جعفری
یک مشت برگ جعفری تازه را شسته، کمی آب، قدری نمک و کره به آن افزوده و بقدری حرارت دهید تا جعفری پخته شود و آب ظرف نیز تمام گردد، بعد از سرد شدن آنرا ریز ریز نموده، کمی ماست را در دستمالی تمیز بریزید تا آب آن گرفته شود کمی پودر نمک، فلفل و نعناع خشک را نیز به ماست اضافه کرده، با جعفری خرد شده مخلوط نموده و خوب بهم بزنید و در موقع مصرف بکار ببرید.
پ - خوراک جعفری و اسفناج (برای 3 نفر)
مواد لازم
750 گرم اسفناج
250 گرم برگ جعفری
2 قاشق سوپخوری آرد
10 گرم کره
نصف فنجان شیر
به میزان لازم نمک و فلفل
روش تهیه خوراک
اسفناج و جعفری را خوب شسته و خرد کنید. سپس آن را در قابلمه ریخته، کره را به آن اضافه کرده و روی شعله اجاق بگذارید و خوب هم بزنید. بعد آرد را به تدریج اضافه کرده و شیر را نیز به آن بیافزایید و به هم زدن ادامه دهید. نمک و فلفل را نیز وقتی که خوراک کاملا پخته شد، اضافه کنید. در پایان آن را در دیس ریخته و پس از تزئینات لازم به سر سفره بیاورید.
ت - سوپ جعفری (برای 6 نفر)
مواد لازم
1 دست برگ جعفری
2 دسته تره فرنگی
50 گرم کره
4 عدد زرده تخم مرغ
2 قاشق سوپخوری آرد سفید
150 گرم خامه
4 لیوان آب گوشت
نصف استکان آبلیمو
مقداری نمک و فلفل
طرز تهیه سوپ
برگ جعفری وتره فرنگی را شسته و خرد کرده، با 3 لیوان آب و کمی نمک بگذارید. بپزد، بعد از پختن تره فرنگی و جعفری را از صافی رد کنید. آرد را با کمی کره سرخ کنید و آب گوشت را به تدریج داخل این آرد سرخ شده بریزید و هم بزنید تا آرد، داخل آب گوشت حل شود. آنگاه تره فرنگی آماده شده را داخل این مایه ریخته و بگذارید چند جوش بخورد تا کمی غلیظ شود .کمی نمک و فلفل به آن اضافه نموده و بعد زرده های تخم مرغ را با آبلیمو و کمی نمک مخلوط کنید و داخل سوپخوری بریزید و سوپ را داغ داغ به تدریج روی تخم مرغ ریخته و بهم بزنید و خامه را روی سوپ ریخته و تزیین کنید.
ث - سس جعفری
مواد لازم
250 گرم جعفری
150 گرم کرفس
4 پیمانه سس مایونز
100 گرم خیار شور
به مقدار کافی فلفل
روش تهیه سس
خیار شور را رنده کرده، کرفس و جعفری را ریز ریز نمایید. خیار شور، کرفس، جعفری و فلفل را با هم مخلوط کنید و چرخ کنید. سپس سس را با آن مخلوط نمایید و هم بزنید. حالا سس شما آماده است.
ج - املت جعفری
مواد لازم
650 گرم جعفری
7 عدد تخم مرغ
به میزان کافی روغن و کره
به میزان کافی نمک و فلفل
روش تهیه املت
تخم مرغ را خوب هم زده و با نمک و فلفل مخلوط کنید. جعفری را خوب ریز کرده و با مخلوط قبلی مخلوط کنید. در ماهی تابه های روغن را داغ کرده، مخلوط را در آن ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا همه جای املت خوب پخته شود. بعد از سرخ شدن یک طرف، املت را برگردانده،
و طرف دیگر را سرخ نمایید و بعد میل کنید.

فصل پنجم : دار فلفل piper longum

اسامی گوناگون دار فلفل: در فارسی به فلفل دراز شهرت دارد. خود فلفل در زبان یونانی به ارنیتس معروف است. در هند به آن بلبل می گویند. فلفل مویه، فلفل موی، فلفل مون، فلفل مونه و فلفل مونیه از اسامی دیگر این گیاه است. دار فلفل در زبان عربی به عرق الذهب شهرت دارد.
دار فلفل در زبان بنگالی به pipool، در زبان چینی به biba، در زبان هلندی به langwerpig peper، در زبان انگلیسی به jaboranda یا papperlong، در زبان استونی به pikk pipar، در زبان فرانسوی به longpover، در زبان آلمانی به langer pfeffer، در زبان گجرات به pipara، در زبان هندی به pipli، در زبان مجارستانی به bali bors، در زبان اندونزیایی به cabe bali، در زبان کانادایی به hippali، در زبان مراتی به pimpali، در زبان سوئدی به langpeppar، در زبان تایلندی به phrik، در زبان اردو به pipul، در زبان ویتنامی به tat bat مشهور است.
مشخصات کلی دارفلفل : دارفلفل میوه خوشه مانند درختی است شبیه به درخت توت و همانند لوبیا بوده که در غلاف آن دار فلفل قرار دارد. بسیار تند و تیز بوده و دارای طبیعتی بسیار گرم و خشک است. شکوفه آن مانند شکوفه درخت بید است که در ایام بهار از درخت می افتد.
ترکیبات شیمیایی دارفلفل: دارفلفل دارای 5 /1 تا درصد اسانسی با بوی مطبوع ولی با طعم گرم و سوزاننده است. قسمت اعظم این اسانس را نیز فلاندرن و کدی نن تشکیل میدهد. در فلفل علاوه بر اسانس، نوعی رزین محلول در اتر و الکل، با طعمی سوزاننده، یک آلکالوئید به نام پی یه این نیز وجود دارد. مقدار درصد مذکور در میوه فلفل سفید زیادتر است.
نسخه های شفابخش دار فلفل
1 - درمان شب کوری و تقویت قوای بینایی با دارفلفل:
افرادی که شب کوری دارند یا چشمانشان ضعیف شده است چنانچه کمی میوه دار فلفل را نرم ساییده و آنرا به ترکیبات سرمه کندر، سرمه میخک و یا هر سرمه طبی دیگر اضافه نمایند و در چشم کشند و این عمل را مدتی ادامه دهند شب کوری و تاریکی چشمانشان برطرف خواهد شد. همچنین خوردن جگر کباب شده بز که چند دانه دار فلفل در آن گذاشته یا پودر فلفل روی آن پاشیده باشند مفید و موثر است.

2 - رفع سردی و رطوبت معده با دارفلفل: طبیعت دارفلفل گرم و خشک است. از این رو مصرف آن چه بصورت پودر و چه بصورت دم کرده آب آن به افرادی که دچار ضعف و رطوبت معده، بخاطر خوردن غذاهای سرد و سنگین، شده اند توصیه می شود.
3 - درمان بی اشتهایی با دار فلفل: استفاده از دم کرده دار فلفل به تنهایی یا همراه با گل بابونه داروی مفیدی جهت درمان بی اشتهایی به شمار می رود. همچنین خوردن 20 گرم پودر دارفلفل که با پودر بابونه و کمی عسل مخلوط شده باشد در روز در رفع بی اشتهایی نافع است.
4 - تقویت قوای جنسی با دار فلفل: مالیدن روغن دار فلفل به آلت و اطراف آن موجب تحرک بیشتر و رفع ضعف و سستی آن می گردد و در تقویت شهوت بی نظیر است. خوردن این روغن با عسل نیز مفید است همچنین اگر 20 گرم دار فلفل را با 10 گرم خولنجان، 10 گرم زنجفیل، 10 گرم میوه زبان گنجشک، و 10 گرم کندر مخلوط کرده، نرم ساییده، 200 گرم عسل را نیز به آن اضافه نموده و خوب بهم زده و خمیر حاصل را به شکل حب هایی در آورده و روزی دو حب میل کنید موجب تقویت قوای جنسی می شود.
5 - تهیه پادزهر با دارفلفل : استفاده از کمپرس و ضماد گیاه له شده دار فلفل یا جوشانده آن بر محل گزیدگی حشرات و جانوران گزنده بویژه عقرب موجب تحلیل ورم و تسکین درد و سوزش آن می گردد. همچنین مالیدن روغن دار فلفل به محل گزیدگی در درمان زخم و تسکین درد آن موثر است.

6 - رفع بدبویی دهان با دار فلفل: دار فلفل گیاهی گرم و بسیار معطر است. به همین دلیل کفلمه پودر آن در دهان موجب رفع بدبویی دهان و رفع آروغ های ترش و بدبوی دستگاه گوارشی بویژه معده می گردد. جهت اثر بخشی بیشتر بهتر است پودر دارفلفل را با کمی پودر میخک مخلوط نموده و بکار ببرید.
7 - تسکین درد مفاصل با دارفلفل: 30 گرم دار فلفل را در یک لیتر آب بجوشانید، ابتدا محل درد را با آب صاف شده آن شستشو داده و خوب ماساژ دهید، سپس تفاله آنرا بر محل درد گذاشته و بمدت چندین ساعت آنرا با پارچه نخی نازک ببندید.
8 - رفع نفخ شکم با دارفلفل: جهت رفع نفخ شکم و ورم آن، 20 گرم دار فلفل را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف شده آنرا دو ساعت بعد از نهار یا شام میل کنید. همچنین خوردن یک استکان عرق یا پودر دارفلفل همراه با پودر زنیان در رفع نفخ شکم مفید است.
9 - رفع بی حسی و فلج عضلات با دار فلفل: مالیدن روغن دار فلفل به عضلات فلج و بی حس موجب بالا رفتن سرعت تحرک خون در این عضلات گردیده و در صورت مصرف مداوم موجب رفع بی حسی و درمان فلج عضلات می گردد. همچنین ضماد و کمپرس جوشانده این گیاه بر روی عضلات بی حس در درمان آنها موثر است.
10 - خواص طبی و مصارف دارویی روغن دار فلفل: مالیدن روغن دارفلفل به مفاصل موجب تسکین درد آنها می گردد. ضماد آن بر قضیب سبب تحریک آن و تقویت شهوت و میل جنسی می شود. مالیدن آن به عضلات بی حس و فلج موجب رفع سستی، بی حسی و فلج عضلات می گردد. مالیدن آن به سر و پیشانی، سردردی را که از باد سرد باشد برطرف می سازد. مالیدن آن به پهلو، درد کلیه و پهلو را که به علت سردی باشد از بین می برد. چنانچه به دار فلفل گیاه و دارویی دیگر نظیر زنجفیل، جوز هندی و مشک طرا مشیع را در حین تهیه روغن آن اضافه کنید خواص دارویی و اثرات درمانی آن بیشتر خواهد شد.

طرز تهیه روغن دارفلفل: طرز تهیه روغن دار فلفل شبیه طرز تهیه روغن آویشن است. (به صفحه 30 رجوع شود)
11 - فرآورده های گیاهی و دارویی دار فلفل: طبیعت بسیار گرم، خاصیت محرک و اثربخش دار فلفل در درمان بیماریهای معده و دستگاه گوارشی سبب شده که از این گیاهه فرآورده های دارویی تهیه کنند که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم.
الف - تنطور ترکیبی دارفلفل
تنطور دار فلفل به مصارف دارویی افزایش سرعت و تحرک خون، درمان فلج، تحریک اشتها و تسکین درد عضلات می رسد.
ترکیبات
100 گرم دار فلفل
100 گرم چوب دارچین
250 میلی لیتر 750 میلی لیتر آب
روش تهیه تنطور
طرز تهیه این تنطور شبیه طرز تهیه تنطور آویشن (صفحه 33) است.
ب - روغن استخراج سرد دارفلفل
استفاده از روغن استخراج سرد دار فلفل در تهیه پماد یا کرم ضد استرفاء (سستی و فلج عضلانی) و پماد مسکن درد مفاصل از جمله موارد استعمال این روغن است.
ترکیبات
1 پیمانه خیسانده دار فلفل یا 2 پیمانه دارفلفل تازه
1 لیتر روغن زیتون
روش تهیه روغن
روش تهیه روغن استخراج سرد دارفلفل شبیه روش تهیه روغن استخراج سرد آویشن (صفحه 35) است.
پ - روغن استخراج گرم دار فلفل
استفاده از روغن استخراج گرم دارفلفل جهت تسکین درد پهلو (بصورت ماساژ و رفع گرفتگی های عضلانی و ماهیچه های بسیار مفید است)
ترکیبات
150 گرم دار فلفل خشک
500 میلی لیتر روغن زیتون
100 گرم برگ آویشن کوهی
روش تهیه روغن
طرز تهیه این نوع روغن دارفلفل شبیه طرز تهیه روغن استخراج گرم آویشن (صفحه 35) است.

ت - روغن ماساژ دارفلفل
ماساژ آلت و قضیب با روغن ماساژ ( ساده یا ترکیبی) دارفلفل تأثیر زیادی در تقویت میل جنسی و افزایش میل به جماع دارد.
ترکیبات
1 قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی دارفلفل
نصف قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی انغوزه
3 قاشق غذا خوری روغن بادام شیرین
روش تهیه روغن
روش تهیه این روغن شبیه روش تهیه روغن ماساژ آویشن (صفحه 36است.
ث - غرغره و دهان شویه دارفلفل
از غرغره و دهان شویه دارفلفل جهت رفع بدبویی دهان، رفع آروغهای ترش و بدبوی دستگاه گوارشی بخصوص معده و کاهش رطوبت و سردی فضای داخلی دهان استفاده می شود.
ترکیبات
یک فنجان آب دمکرده یا جوشانده غلیظ دارفلفل یا یک قاشق چایخوری تنطور دارفلفل حل شده در یک فنجان آب گرم
روش تهیه غرغره یا دهان شویه
روش تهیه این غرغره یا دهان شویه شبیه روش تهیه غرغره یا دهان شویه آویشن (صفحه 41) است.
ج - کپسول دارفلفل
طبیعت گرم و طعم بسیار تند و تیز دارفلفل سبب گردیده که مصرف آن برای همه افراد امکانپذیر نباشد. بهمین منظور استفاده از کپسول های 200 میلی گرمی پودر دارفلفل جهت رفع معده و ترشی آن توصیه و تجویز می شود.
چ - چای ضد سردی معده دارفلفل
ترکیبات
10 گرم دارفلفل
5 گرم چوب دارچین
10 گرم چای سفید هندی
10 گرم گل گاوزبان
روش تهیه چای
طرز تهیه این چای شبیه طرز تهیه چای روحیه بخش (ترکیبی) بادرنجبویه (صفحه 63) است .
ح - پماد محرک دارفلفل
این پماد سرعت جریان خون را بخصوص در عضلات گرفته و بی حس بالا برده و موجب تسکین درد می گردد. همچنین از آن جهت تحریک آلت و قضیب و تقویت نیروی جنسی استفاده می کنند.
ترکیبات
200 گرم پیه بز
100 گرم پیه خوک
200 گرم روغن کوهان شتر
40 گرم دارفلفل
5 گرم صمغ جوشیر
5 گرم صمغ انغوزه
روش تهیه پماد محرک
روش تهیه پماد محرک دارفلفل شبیه روش تهیه پماد طبی آویشن (صفحه 37) است.
خ - ضماد گرم دارفلفل
از ضماد گرم جوشانده یا دم کرده یا له شده تازه دارفلفل جهت تسکین درد و سوزش محل گزیدگی حشرات و جانوران گزنده بخصوص عقرب استفاده دارویی می شود.
لوازم مورد نیاز
مقداری خیسانده دارفلفل خشک یا دارفلفل تازه
1 عدد تابه کاسه ای
کمی باند نخی یا پنبه ای
روش تهیه ضماد
روش تهیه این ضماد شبیه روش تهیه ضماد آویشن (صفحه 34) است.

12 - فرآورده های غذایی دارفلفل
الف - پودر کاری دارفلفل
ترکیبات
1 قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه
2 قاشق چایخوری پودر خولنجان
6 عدد فلفل قرمز خشک (پودر شده)
30 گرم دانه گشنیز
نصف قاشق چایخوری دانه خردل
1 قاشق چایخوری دانه شنبلیله
نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل
1 قاشق غذا خوری پودر زرد چوبه
روش تهیه پودر کاری
کلیه اجزاء فوق ( به غیر از زنجبیل و زردچوبه) را در یک تابه آهنی تفت دهید. سپس آنرا پودر کرده، با پودر زنجبیل و زرد چوبه مخلوط کرده و به کار برید.
ب - چاشنی دارفلفل
از بین بردن طبیعت سرد غذاها و معطر، خوشبو و خوش طعم کردن غذاها از جمله موارد مصرف چاشنی دارفلفل است.
ترکیبات
2 قاشق چای خوری پودر دارفلفل
نصف قاشق چایخوری پودر میخک
نصف قاشق چایخوری پودر جوز هندی
نصف قاشق چایخوری پودر موسیر
روش تهیه چاشنی
کلیه اجزاء فوق را مخلوط کرده، نرم ساییده، کمی نمک به آن اضافه کرده و موقع صرف غذا، کمی از آنرا روی غذا بپاشید و میل نمایید.
پ - خوراک تخم مرغ با دارفلفل (برای 2 نفر)
مواد لازم
4 عدد تخم مرغ
1 قاشق غذاخوری پودر دارفلفل
2 قاشق غذاخوری خامه
2 قاشق غذاخوری کره
1 قاشق غذاخوری آب داغ
یک دوم قاشق چایخوری آویشن
مقداری نمک و فلفل
روش تهیه خوراک
تخم مرغ، دارفلفل، آویشن، آب و خامه را در کاسه با هم مخلوط کنید. کره را در تابه روی حرارت ملایم آب کرده و تخم مرغ را درون تابه بریزید.تخم مرغ را به مدت 4 دقیقه، در حالیکه مرتب آنرا می زنید، بپزید. نمک و فلفل روی خوراک پاشیده و میل کنید .

ت - سس دارفلفل
مصرف این سس که روش تهیه آن بسیار آسان است همراه با تخم مرغ و اسفناج یا مارچوبه پخته بسیار لذیذ است.
مواد لازم
مقداری پودر دارفلفل
مقداری پودر جوزهندی
یک سوم پیمانه کره
1 قاشق غذاخوری آبلیمو
2 عدد زرده تخم مرغ
به میزان لازم نمک
روش تهیه سس
کره را درون تابه ریخته و روی حرارت ملایم قرار داده تا آب شود. در طول این مدت زرده های تخم مرغ را در مخلوط کن ریخته و بمدت چند ثانیه مخلوط کنید. بدون اینکه مخلوط کن را خاموش کنید. آبلیمو، نمک، دارفلفل و جوز هندی را به زرده تخم مرغ اضافه کنید. به آرامی کره آب کردهه را به سایر مواد افزوده و 10 ثانیه دیگر مواد را مخلوط کنید تا سس یکنواخت و غلیظ شود.
ث - ترشی دارفلفل
مواد لازم
یک مشت دار فلفل تازه یا خشک
مقداری نعناع و میخک
به میزان لازم سرکه
2 پر سیر
روش تهیه ترشی
دارفلفل را با کارد به نوارهای کوچکی ببرید و سیر را ریز کنید. دارفلفل و سیر را داخل ظرف ترشی ریخته و روی آن سرکه بریزید. نعناع و میخک خشک را به آن اضافه کرده، درب ظرف را محکم بسته و در جای خنک نگهداری کنید. پس از گذشت 3 هفته و جا افتادن و آن، ترشی شما آماده مصرف است.

ج - پرورده عسلی دارفلفل
مواد لازم
50 گرم دارفلفل
2 عدد ریشه کوچک زنجفیل
300 گرم عسل طبیعی
روش تهیه پرورده عسلی
دار فلفل و زنجفیل خشک را در آب مدتی بخیسانید. سپس آنرا از آب بیرون آورده و در آبکش بریزید تا آبش برود. بعد آنرا با کارد خرد کرده و در شیشه عسل بریزید و خوب هم بزنید. پس از چند هفته گذاشتن و جذب عسل به دارفلفل و زنجفیل، پرورده شما آماده است. صبحها و عصر نصف قاشق مرباخوری آنرا میل کنید.