فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

نظر امام خمینی (ره) درباره جلال آل احمد** از چشم برادر - شمس آل احمد - انتشارات سعدی - ص 526***:

... آقای جلال آل احمد را جز یک ربع ساعت بیشتر ندیده ام. در اوایل نهضت یک روز دیدم که آقایان در اطاق نشسته اند و کتاب ایشان، غربزدگی در جلوی من بود ایشان به من گفتند: (چطور این چرت و پرتها پیش شما آمده است) یک همچو تعبیری، و فهمیدم که ایشان هستند. مع الوصف دیگر او را ندیدم. خداوند ایشان را رحمت کند.

نظر حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره جلال آل احمد** همان منبع - ص 528 - 532***:

(با تشکر از انتشارات رواق، اولا به خاطر احیاء نام جلال آل احمد و از غربت در آوردن کسی که روزی جریان روشنفکری اصیل و مردمی را از غربت در آورد، و ثانیا به خاطر نظرخواهی از من که بهترین سالهای جوانیم با محبت و ارادت به آن (جلال آل قلم) گذشته است... .)

جلال آل احمد از زبان مرحوم آیت الله طالقانی** کیهان شهریور 1358، شماره 11087***:

مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی در شهریور 1358 درباره جلال آل احمد گفته اند:
اولا: باید بدانید که (جلال) پسر عموی من بوده است و از بچه های (طالقان) بود. پدر ایشان از پیشنمازان خوش بیان و متعبد بود... جلال از بچگی با هوش بود و با هم معاشرت خانوادگی داشتیم. در سال 22 و 23 در خیابان شاهپور (انجمن تبلیغات اسلام) تشکیل داده بودند و ایشان از همان ابتدا عضو فعال آنجا بود، ولی وقتی مکتب کمونیستها به وسیله (توده)ای ها گسترش پیدا کرد، جلال عضو فعال و از نویسنده های حزب شد که مسائلش را به صورت رمانتیک می نوشت و در این اواخر بعد از اضمحلال (توده)ای ها مطالعاتش که عمیق شد، تقریبا به ملت و آداب و سنن خودمان برگشت و به مذهب گرایش پیدا کرد. بهترین کتابهایش به نظر من، دو کتاب (غربزدگی) و (خسی در میقات) اوست که این خسی در میقات را در سفر حج خود نوشته است، که هم جنبه سیاسی دارد و هم فلسفه حج را در بعضی جاها خوب بیان کرده است. آن وقتهایی که در شمیران جلسات تفسیر قرآن داشتیم، به آنجا می آمد... در این اواخر جلال خیلی خوب شده بود و به سنت اسلام علاقمند...)
مرحوم آیت الله طالقانی در جای دیگر می گوید:
... جلال به برداشتهای عمیق و تعابیر جالبی درباره مسائل اسلامی رسیده بود.
بخصوص این اواخر، هر چه می گذشت، درباره اسلام و تشیع به بصیرت و بینش بهتری می رسید. جلال در بعضی جلسات تفسیر قرآنی که داشتم شرکت می کرد و گاهی اظهاراتی هم داشت. یک بار با شوخی به من گفت: (آقا شما هم ما را کافر می دانید؟)