فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره شهید قدوسی گفته اند:

(یک خصوصیت بارز ایشان نظم و قاطعیت بود، در بین همه ما ایشان زبانزد بود به نظم و قاطعیت و به همین دلیل ما برای ایشان مدیریتی قائل بودیم و کارهایی که در آن روزها احتیاج به مدیریت قاطعی داشت به ایشان سپرده می شد و به همین دلیل هم ایشان را مسئول محاکمات آن زمان کردند و اول مسئول زندانی های بازداشتی از رژیم قبل در روزهای اول انقلاب که خیلی بی نظم بود کردند و این کار برای این انجام شد که بشود به آنجا نظمی داد.)

فاجعه خونین هفده شهریور

17 شهریور 1357

17 شهریور مکرر عاشورا و میدان شهدا مکرر کربلا و شهدای ما مکرر شهدای کربلا و مخالفان ملت ما مکرر یزید و وابستگان او هستند **صحیفه نور جلد 9 - ص 52***).
امام خمینی (ره)
دولت جمشید آموزگار که از نخستین روزهای زمامداری، سیاست تحمیق مردم را پیش گرفته بود و با همان سازمانهای امنیتی موجود، بحرانها را پشت سر بگذارد و رژیم را حفظ کند، نتوانست در برابر امواج توفنده انقلاب اسلامی پایداری کند.
تظاهرات مردمی و راهپیمایی های عظیم روز به روز گسترش می یافت و مراکز فساد و قمارخانه ها، کاباره ها مورد هجوم مردم قرار می گرفت و اعتراضات مردمی علنی تر می شد. به دنبال شکست کابینه آموزگار و ناتوانی دولت در پاسخگویی به استیضاح نمایندگان مجلس فرمایشی شورای ملی در خصوص حادثه سینما رکس آبادان و قاطعیت انقلابی مردم در پیشبرد خواسته هایشان، پس از یکسال در چهارم شهریور 1357 مجبور به استعفا و شاه مخلوع جعفر شریف امامی را که از رجال مشهور وابسته رژیم که 15 سال رئیس مجلس سنا و در سال 1339 نخست وزیر بود، به قصد کنترل اوضاع مأمور تشکیل کابینه کرد. نقشه شاه و آمریکا این بود که با این تغییر و تحول تا حدی از خشم و نفرت عمومی بکاهد. شریف امامی برنامه دولت خود را براساس (آشتی ملی) و (احترام به روحانیت) قرار داد و با آزادی 237 نفر از زندانیان سیاسی و تعطیلی قمارخانه ها و کازینوها خواست چهره خود را مردمی نشان دهد ولی این ترفندها کارساز شد و همان روز که مصادف با شهادت مولای متقیان علی(ع) بود، تظاهرات و برخوردهای خونین ادامه یافت.
در پنجم شهریور تظاهرات گسترده مردم در شهرهای قم، تهران و... ادامه پیدا کرد و ده ها نفر نیز به شهادت رسیدند. رژیم شاه در یک عقب نشینی آشکار، تقویم شاهنشاهی را که از چندی پیش (سال 1354) رسمی کرده بود مجددا به تقویم هجری شمسی مبدل ساخت.** جهت کسب اطلاعات بیشتر به جلد سوم این کتاب به تاریخ 25/12/1354 مراجعه گردد.***
در بیست و سوم ماه مبارک رمضان (ششم شهریور 1357) امام خمینی (ره) خطاب به ملت مسلمان ایران پیامی منتشر کرد و نسبت به حیله های دشمنان اسلام و تعویض مهره ها، تغییر تقویم و... اعلام خطر نمود** صحیفه نور - چاپ دوم - جلد اول صفحه 568 و 569***:
(در این موقع حساس تاریخ ایران، شاه به وسیله کارشناسان خود دست به توطئه خطرناکی زده است که با اندکی سستی و تغافل، ملت ایران باید از به دست آوردن آزادی و استقلال و حقوق بشر مأیوس شود و خود را برای همه نوع اختناق و شکنجه و قتل و غارت مهیا کند و اسلام باید از احکام نورانی خود چشم بپوشد.، ...)
(... ملت ایران بداند که در لب پرتگاهی است که با اندک غفلت سقوط می کند و تمام زحمات و رنجهای چندین ساله او پایمال می شود و تا آخر روی سعادت نخواهد دید و در نزد خدای متعال مسئول است...)