فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

شهادت آیت الله حاج شیخ علی قدوسی

14 شهریور 1360

علی قدوسی، در سال 1306 در یک خانواده روحانی درشهر نهاوند متولد شد.
پدرش یکی از روحانیون برجسته نهاوند و نزد آیت الله العظمی بروجردی از احترام خاصی برخوردار بود. شهید قدوسی تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان رسانید و در سال 1323 هجری شمسی وارد حوزه علمیه قم شد و دوره کامل فقه و اصول را در محضر آیت الله العظمی بروجردی و امام خمینی (ره) و قبل از حادثه 15 خرداد 1342 به پایان رسانید و به مقام والای اجتهاد نایل آمد.
شهید از همان آغاز طلبگی، علاقه خاصی به اخلاق و عرفان داشت و در پی این علاقه بود که از همان ابتدا به کسب فضایل اخلاقی پرداخت.
شهید قدوسی در میدان مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی همیشه از پیشگامان بود و سابقه مبارزات وی به سالها پیش از 15 خرداد 1342 بر می گردد، البته طی سالهای 42 - 1341 این مبارزات در پرتو خروش امام خمینی (ره) علیه شاه به اوج خود رسید و وی نیز به عنوان یک شاگرد عاشق امام با فداکاری و سختکوشی به یاری مراد خویش قیام کرد و این مبارزه را همچنان ادامه داد تا این که در سال 1345 به دنبال کشف تشکیلات مبارزاتی گروهی از علما و روحانیون که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز از اعضای آن بودند، شهید قدوسی به همراه مرحوم آیت الله ربانی شیرازی دستگیر و به زندان قزل قلعه انتقال یافت.
مرحوم قدوسی برای احیای فرهنگ پربار اسلامی اهمیت ویژه ای قائل بود به همین جهت اهم فعالیت خود را صرف پایه ریزی یک سیستم آموزشی نو و پرثمر نمود و اعتقاد داشت که به موازات فعالیت سیاسی باید زیر بنای فرهنگی و مکتبی را نیز تقویت کرد. به دنبال این اندیشه بود که با همکاری و طراحی شهید مظلوم آیت الله بهشتی اقدام به تأسیس مدرسه حقانی (منتظریه) و (مکتب توحید) کرد و با اعمال شیوه ای نو و کارساز، این دو نهاد آموزشی را الگویی برای سایر جاها قرار دارد.
شهید فلسفه را نزد علامه طباطبایی صاحب تفسیرالمیزان فرا گرفت و در فراگیری رموز فلسفه از خود نبوع فراوانی بروز داد به گونه ای که مورد توجه استاد خود قرار گرفت و استاد، ایشان را به دامادی خود پذیرفت. شهید از اعضای هیئت مدرسین و مورد اعتماد کامل زعمای حوزه علمیه قم بود.
نامبرده بعد از پیروزی انقلاب به فرمان امام خمینی (ره) به سمت دادستان کل انقلاب برگزیده شد. و پس از 31 ماه خدمت صادقانه در سنگر قضاوت به دنبال رسوایی منافقین ناجوانمردانه بر اثر انفجار یک بمب آتش زا در دادستانی کل انقلاب به فیض عظمای شهادت نایل آمد.

پیام امام خمینی (ره)** صحیفه نور چاپ دوم - ج 9 - صفحه 22***

(اینجانب سالیان طولانی از نزدیک با او (شهید قدوسی) سابقه داشتم و آن بزرگوار را به تقوا و حسن عمل و استقامت و مقاومت و تعهد در راه هدف می شناختم.
شهادت بر او مبارک، و فود الی الله و خروج از ظلمات به سوی نور بر او ارزانی باد.
راهی است که باید پیموده و سفری است که باید رفت چه بهتر که در حال خدمت به اسلام و ملت شریف اسلامی شربت شهادت نوشید و با سرافرازی به لقاءالله رسید و این همان است که اولیای معظم حق تعالی که آرزوی آن را می کردند و از خدای بزرگ در مناجات خود طلب می کردند دست یافت.
گوارا باد شربت شهادت بر شهدای انقلاب اسلامی و خصوص شهدای اخیر ما که با دست جنایتکار منفورترین عناصر پلید به جوار رحمت حق شتافتند و افتخار برای اسلام و ننگ و نفرت برای دشمنان دژخیم ملت شریف آفریدند.)