فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

ارزشهای معنوی تعاونیها:

اگر چه در نظر اول، هدف از فعالیتها و توسعه تشکیلات تعاونی و توجه و پیوستن گروههای مختلف اجتماعی به تعاونیها، دلایل اقتصادی و رفع نیازهای مادی افراد را به خاطر می آورد، لکن تلاشهای تعاونی، متکی بر اساس معنوی دقیقی است که موجبات همبستگی عمیق مردم را فراهم می سازد و در دگرگونی روابط اجتماعی و تصحیح امور جامعه به سود اکثریتی است که از طریق خودیاری، تشکیل شرکتهای تعاونی را بر اقدامات فردی ترجیح داده اند. قبول بار مسئولیت ناشی از عضویت در تعاونیها و تعهد و احساس وظیفه در امور مادی و اخلاقی و اجتماعی، سازنده انسانهایی است که قادرند سازمانها و مؤسسات متعلق به خود را با اعتقاد و ایمان کامل، اداره و سرپرستی نمایند و با کمک هم، روی پای خود بایستند، تا از طریق این اعتماد به نفس، در جامعه متحول و پر کشمکش کنونی، به موجودیت و حیات خود در قالب انسانهای آزاده و سرافراز حقیقت بخشیده، از مزایای زندگی شرافتمندانه بهره مند گردند.
به همین علت، صرفنظر از مزایا و ارزشهای اقتصادی که در کار تعاونیها نهفته است، جنبه های معنوی و اجتماعی و اثرات سازنده ای که تعاونیها در بهبود وضع اخلاقی و تربیتی و تغییر افکار و اندیشه های افراد دارند، باید مورد توجه قرار گیرد.
مردمی که از طریق پیوستن به تعاونیها، قوای پراکنده خویش را متحد و استعدادها و امکانات خود را صرف بهبود زندگی خویش می نمایند، سازندگان جوامعی هستند که عدالت، تقوی، همکاری و کمک متقابل، معیارهای مورد احترام آنهاست.
اگر رشد و توسعه تعاونیها به اندازه ای باشد که اکثریت مردم را در بر گیرد و به تغییر اوضاع جامعه به گونه ای که از نهضت تعاون مورد انتظار است بیانجامد، تحقق آرمانهای اجتماع، در زمینه های توزیع عادلانه ثروت، توفیق در ریشه کن ساختن فقر و تهیدستی و اختلافات فاحش طبقاتی، هدفی دور از دسترس نخواهد بود.
تعاونیها، مبشر آزادی و برابری هستند. در مکتب تعاون، انتخاب راه نیکو برای زندگی بهتر به عهده انسانهاست. همه مختارند با توجه به حقوق همنوعان خود، روشهای مطلوب را پیش بگیرند و بر رونق و اعتلای کار و زندگی خود بیفزایند و به باروری استعدادها بپردازند، و با کار و کوشش و لیاقت، به کسب شخصیت و اعتبار مقام شایسته نایل شوند.

شهادت آیت الله حاج شیخ علی قدوسی

14 شهریور 1360

علی قدوسی، در سال 1306 در یک خانواده روحانی درشهر نهاوند متولد شد.
پدرش یکی از روحانیون برجسته نهاوند و نزد آیت الله العظمی بروجردی از احترام خاصی برخوردار بود. شهید قدوسی تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان رسانید و در سال 1323 هجری شمسی وارد حوزه علمیه قم شد و دوره کامل فقه و اصول را در محضر آیت الله العظمی بروجردی و امام خمینی (ره) و قبل از حادثه 15 خرداد 1342 به پایان رسانید و به مقام والای اجتهاد نایل آمد.
شهید از همان آغاز طلبگی، علاقه خاصی به اخلاق و عرفان داشت و در پی این علاقه بود که از همان ابتدا به کسب فضایل اخلاقی پرداخت.
شهید قدوسی در میدان مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی همیشه از پیشگامان بود و سابقه مبارزات وی به سالها پیش از 15 خرداد 1342 بر می گردد، البته طی سالهای 42 - 1341 این مبارزات در پرتو خروش امام خمینی (ره) علیه شاه به اوج خود رسید و وی نیز به عنوان یک شاگرد عاشق امام با فداکاری و سختکوشی به یاری مراد خویش قیام کرد و این مبارزه را همچنان ادامه داد تا این که در سال 1345 به دنبال کشف تشکیلات مبارزاتی گروهی از علما و روحانیون که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز از اعضای آن بودند، شهید قدوسی به همراه مرحوم آیت الله ربانی شیرازی دستگیر و به زندان قزل قلعه انتقال یافت.
مرحوم قدوسی برای احیای فرهنگ پربار اسلامی اهمیت ویژه ای قائل بود به همین جهت اهم فعالیت خود را صرف پایه ریزی یک سیستم آموزشی نو و پرثمر نمود و اعتقاد داشت که به موازات فعالیت سیاسی باید زیر بنای فرهنگی و مکتبی را نیز تقویت کرد. به دنبال این اندیشه بود که با همکاری و طراحی شهید مظلوم آیت الله بهشتی اقدام به تأسیس مدرسه حقانی (منتظریه) و (مکتب توحید) کرد و با اعمال شیوه ای نو و کارساز، این دو نهاد آموزشی را الگویی برای سایر جاها قرار دارد.
شهید فلسفه را نزد علامه طباطبایی صاحب تفسیرالمیزان فرا گرفت و در فراگیری رموز فلسفه از خود نبوع فراوانی بروز داد به گونه ای که مورد توجه استاد خود قرار گرفت و استاد، ایشان را به دامادی خود پذیرفت. شهید از اعضای هیئت مدرسین و مورد اعتماد کامل زعمای حوزه علمیه قم بود.
نامبرده بعد از پیروزی انقلاب به فرمان امام خمینی (ره) به سمت دادستان کل انقلاب برگزیده شد. و پس از 31 ماه خدمت صادقانه در سنگر قضاوت به دنبال رسوایی منافقین ناجوانمردانه بر اثر انفجار یک بمب آتش زا در دادستانی کل انقلاب به فیض عظمای شهادت نایل آمد.