فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

روز سوم، تشدید حملات و تهدیدات دشمن و تصمیم به عقب نشینی

به دنبال موشکی که صبح هنگام به اسکله شلیک شد و به آن اصابت کرد، با روشن شدن هوا، هواپیماهای دشمن، در منطقه حضور و به بمباران اسکله پرداختند.
سپس، ناوچه های دشمن نیز آرایش گرفته، در حالی که هلیکوپترها در بالای سر آنها قرار گرفته بودند، به سمت اسکله حرکت کردند.
فشار بر روی نیروهای خودی، هر لحظه بیشتر می شد و مشخص بود که بدون عملیات پشتیبانی و تکمیلی (که انجام آن به دلایلی صورت نگرفت) و بدون پشتیبانی هوایی و دریایی لازم، می بایست عملیات تهاجمی پایان می یافت و نیروهای خودی اعم از آنهایی که روی اسکله مستقر بودند و آنهایی که در قایقها می جنگیدند، منطقه را ترک کنند و سرانجام براساس تدبیر اتخاذ شده رزمندگان دلاور جمهوری اسلامی ایران اقدام به عقب نشینی کردند و ساعتی به ظهر مانده، که نیروهای دشمن از اسکله بالا رفته ولی دیگر نه از تأسیسات اثری مانده بود و نه از تجهیزات مربوطه.
از کشته های دشمن در این عملیات، آمار دقیقی در دست نیست؛ اما بنا به گفته رزمندگانی که در جریان تک به اسکله حضور داشتند، حدود پنجاه تن از دشمن کشته شده و حدود 110 نفر به اسارت در آمدند؛ که به هنگام انتقال آنان، بر اثر اصابت موشک دشمن به پد هلیکوپتر اسکله، تعدادی از آنان به قتل رسیدند و حدود 90 تن تخلیه شدند.

شهادت رئیسعلی دلواری

12 شهریور 1294 / 3 سپتامبر 1915

رئیس علی دلواری فرزند رئیس محمد کدخدای ده دلوار** دلوار دهی از دهستان ساحلی بخش اهرم شهرستان بوشهر، در سی کیلومتری جنوب باختر اهرم، کنار جاده سابق بوشهر به لنگه در ساحل دریا واقع شده است. این روستا که جزء خاک تنگستان محسوب می شود در شش فرسخی بوشهر قرار دارد. ***بود که در سال 1299 ه.ق متولد شد. او در عصر مشروطیت جوانی بیست و چهار ساله بود و جوانی بلند همت، شجاع، در صدق و وفا بی مانند و در حب وطن کم نظیر و در توکل به خدا ضرب المثل بود. اگر چه سواد کامل و معلومات کافی نداشت. اما پاکی سرشت و صفات حمیده او طوری بود که زبانزد خاص و عام بود. رئیس علی بعد از این که قوای اشغالگر انگلیس بوشهر را به تصرف خود در آوردند با شجاعتی وصف ناپذیر به مقابله با متجاوزان پرداخت و شکست سنگینی بر قوای انگلیس وارد کرد و در حین مبارزه با دشمنان اسلام و ایران، از پشت مورد هدف گلوله فرد خائنی قرار گرفت و در منطقه تنگک صفر، در بیست و سوم شوال 1333 ه.ق / 3 سپتامبر 1915 به شهادت رسید.