فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

ناپدید شدن امام موسی صدر

9 شهریور 1357

روز نهم شهریور هر سال، در لبنان اوضاع خاصی وجود دارد. مناطق مسلمان نشین کشور اعم از شمال، جنوب و حتی بیروت به حال تعطیل در می آید.
کارمندان مسلمان ادارات دولتی دست از کار می کشند، فعالیت فرودگاه بین المللی بیروت چند ساعت متوقف می شود. مردم غرق در ماتم و اندوه، گروه گروه به خیابانها می آیند و پس از انجام تظاهرات و راهپیمایی، در مساجد و حسینیه ها و تکایا گرد هم می آیند. آنها با قلوبی سرشار از عشق و صفا چشم انتظار بازگشت گمشده ای والا و بسیار عزیز را دارند، گمگشته ای که همه واژه های مقدس خود را یکجا در وجود او می جویند، اسلام، امام خمینی (ره)، انقلاب اسلامی، مبارزه و...
آنها با قطع امید از همه جا و همه کس ملتمسانه دست دعا به درگاه الهی بلند می کنند و آرزوی بازگشت معجزه آسای این یار و یاور بزرگ و دیرین خود را می نمایند. این مراسم همه ساله با شور بسیار تکرار می گردد.

از تولد تا هجرت

امام موسی صدر در 24 اسفند 1317 در خانواده ای که اصالتا از جبل عامل بود در شهر مقدس قم تولد یافت. نام این خانواده روحانی با علوم دینی، اجتهاد، ترقی خواهی و مبارزه با استکبار و شورش علیه ستمگری پیوند خورده و در همین راه بسیاری از فرزندان عالم خود را در لبنان، عراق و ایران فدا کرده است. پدر امام موسی صدر آیت الله صدر، رئیس حوزه علمیه قم، فرزند آقا سید اسماعیل صدر از مراجع بزرگ تقلید شیعه است که پس از میرزای شیرازی مرجعیت به ایشان منتقل گردید، اما ایشان از ادامه آن صرفنظر کردند. مادر امام موسی صدر، دختر آیت الله قمی (که پس از رحلت مرحوم سید ابوالحسن اصفهانی، همراه با آیت الله بروجردی به مرجعیت رسیدند) می باشد.
امام موسی صدر پس از پایان دروس حوزوی وارد دانشگاه تهران و در رشته حقوق موفق به اخذ لیسانس شد. در مسافرتی کوتاه که به لبنان داشت حضرت آیت الله سید شرف الدین (رهبر شیعیان لبنان) به وی علاقمند شدند. امام موسی صدر در سال 1959 میلادی (1338) به دعوت مصرانه سید شرف الدین و به پیشنهاد حضرت آیت الله بروجردی به لبنان هجرت نمود و امام جماعت یکی از مساجد شهر صور گردید. به سبب این که آیت الله سید شرف الدین همواره سخنانی بر زبان می آوردند که حاکی از صلاحیت امام موسی صدر برای جانشینی خود بود، یکسال بعد و پس از رحلت سید شرف الدین رهبر شیعیان لبنان شد.