فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

آغاز جنگهای صلیبی:

هنگامی که اسلام با تسخیر قلبها تا مرکز اروپا پیش رفت، اروپا در توحش و بربریت و نزاعهای قومی و قدرت طلبی شوالیه ها، بارون ها و کنت ها، دست به گریبان بود. با آمدن اسلام به سرزمینهای اروپا و به دنبال رسیدن تمدن شکوفا و انسانی اسلام به دروازه های آنجا، جامعه بسته اروپا ناگهان احساس خطر کرد، زیرا خود را مواجه با تفکری می دید که برابری، مساوات و آزادی انسانی را به مردم نوید می داد و برخلاف عقاید و خرافات حاکم بر جامعه اروپای قرون وسطی، آینده ای روشن و الهی را برای آنان ترسیم می نمود.
اروپاییان که هیچ مانعی را بر سر راه گسترش اسلام نمی دیدند، به فکر جلوگیری از گسترش سریع آن افتادند، لیکن حربه ای که می بایست احساسات مردم رنجدیده اروپا را برای مقابله با نیروی اسلام تهییج کند در دست نبود، لذا کلیسا قدم به میدان نهاد و (پطرس زاهد) کشیش فرانسوی، که برای زیارت به بیت المقدس رفته بود، پس از مشاهده سیادت و سروری مسلمانان بر بیت المقدس در بازگشت به غرب، بهانه ناامنی را ساز کرد و سوار بر قاطر ایتالیا و فرانسه را در نوردید و احساسات مسیحیان و صاحبان کلیسا را برانگیخت.
اجتماع تاریخی (کلرمونت) در 15 اوت 1095 تشکیل، و کلیسا علیه مسلمانان که آنها را کافر می نامیدند، اعلان جهاد کرد. سپاه صلیبی با استفاده از داوطلبان مسیحی تشکیل و آماده نبرد با مسلمانان شد و سرانجام نیز به سوی قسطنطنیه حرکت کرد. اولین جنگ صلیبی 25 اوت 1095 م با قتل عام مسلمانان، یهودیها و حتی مسیحیان شرقی و آسیایی، توسط صلیبیان آغاز شد و هزاران نفر قربانی صلیبیان شدند و انطاکیه و بیت المقدس به دست ایشان افتاد و در یک شب در بیت المقدس 12 هزار نفر از مسلمانان و تعدادی از یهودیان را قتل عام کردند. صلیبیها پس از پیروزی، خطاب به پاپ نوشتند: (اگر مایلید بدانید چه بر دشمن می گذشت، همین بس که اسبهای ما در ایوان سلیمان و معبد او تا زانو در خون مسلمانان شناور بودند.)
دوره اول جنگهای صلیبی که در سال 1095 م علیه مسلمانان شروع شد تا سال 1270 م پایان جنگ هشتم ادامه یافت و سرانجام صلیبیها از سرزمینهای اسلامی بیرون رانده شدند و بقایای صلیبیها نیز از شام در سال 690 ه.ق برابر با 1291 م بیرون رفتند. تاریخ میلادی جنگهای یاد شده به شرح زیر است:
جنگ اول 1095 الی 1099، جنگ دوم 1147 الی 1149، جنگ سوم 1189 الی 1192، جنگ چهارم 1202 الی 1204، جنگ پنجم 1217 الی 1221، جنگ ششم 1228 الی 1229، جنگ هفتم 1248 الی 1254، جنگ هشتم 1270، جنگ نهم 1271 الی 1272 میلادی.

آزاد سازی بیت المقدس به دست سپاهیان اسلام

(صلاح الدین ایوبی) وزیر العاضد، آخرین خلیفه فاطمی، پس از مرگ مخدوم خود، روز عاشورای 567 ه.ق، دولت مستقل ایوبی را تأسیس کرد و سیاستهای ضد صلیبی پیشینیان، خصوصا نورالدین زنگی را دنبال کرد، صلاح الدین ایوبی بعد از جنگهای متعدد با پادشاه بیت المقدس، آن شهر را به محاصره در آورد. ابتدا خطاب به اشغالگران نوشت: (من به قدس احترام می گذارم و تمایلی به خونریزی ندارم، لذا شما را به ترک آن نصیحت می کنم و تعهد می کنم که اموالتان در امان باشد... صلیبیان نپذیرفتند و کارزار شروع شد و سپاهیان اسلام پیروزمندانه به پیش رفتند. پادشاه بیت المقدس (گی) که توان مقابله با مسلمان را نداشت، تسلیم شد و شهر بیت المقدس پس از 91 سال اسارت در 17 رجب 583 ه.ق آزاد شد. صلاح الدین بعد از ورود به بیت المقدس هیچیک از بناهای مسیحیان را ویران نکرد و نسوزاند و سه روز پس از ورود بشهر کلیسای شهر را به کشیشان سپرد، و (گی) را آزاد کرد تا به اروپا باز گردد.
صلاح الدین پس از 22 سال حکومت به سال 598 ه.ق در سن 57 سالگی در گذشت. مقبره صلاح الدین ایوبی در نزدیکی مسجد اموی در شهر دمشق قرار دارد.
گرچه (صلاح الدین ایوبی) بعد از 91 سال اسارت بیت المقدس موفق به آزادی آن شد ولی با گذشت بیش از هشت قرن از این واقعه، قبله اول مسلمین مجددا در 14 مه سال 1948 در جریان یک توطئه از پیش طراحی شده توسط صهیونیزم جهانی به اشغال یهودیان متعصب در آمد **جهت کسب اطلاعات بیشتر به جلد اول روزها و رویدادها ص 343 مراجعه فرمایید.*** و تاکنون (1998 م) که پنجاه سال از اشغال این سرزمین می گذرد در اثر وجود تفرقه بین مسلمانان و دولتهای اسلامی، یهودیان توانسته اند حاکمیت خویش را با زور و تزویر در این سرزمین اسلامی تثبت کنند. بعد از اشغال بیت المقدس یکی از صهیونیستهای متعصب جملاتی بدین مضمون گفته بود که جنگهای صلیبی امروز پایان یافته و ما انتقام خون یهودیان بنی قریضه را از (حضرت) محمد (ص)گرفتیم که این نشان دهنده **جهت شناخت هر چه بیشتر این توطئه و عمق فاجعه به کتاب پروتکلهای دانشوران صهیون نوشته عجاج نویهض ترجمه حمید رضا شیخی از انتشارات آستان قدس رضوی مراجعه فرمایید. ***خوی و رفتار کینه ورزانه و انتقام جویانه صهیونیستهای اشغالگر قدس شریف می باشد. جنگهای صلیبی هم اکنون نیز به شکل تهاجمات بی امان فرهنگی در گستره جهان توسط صلیبی های متعصب عصر حاضر با همکاری صهیونیستهای نژادپرست ادامه دارد.

اشغال ایران توسط قوای متفقین و اخراج رضا شاه