فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

تشکیل مجلس خبرگان بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

28 مرداد 1358

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و برگزاری اولین انتخابات که منجر به تعیین نوع حکومت و تشکیل جمهوری اسلامی در ایران گردید، بحث راجع به تعیین قانون اساسی نظام در محافل مختلف گسترش یافت. این مرحله از مبانی استقرار نظام نیز با تیزبینی و آینده نگری امام خمینی (ره) با موفقیت پشت سر گذاشته شد. پیش نویس قانون اساسی که از پیش به دستور امام (ره) نگارش یافته و متن آن توسط شورای انقلاب و هیئت دولت موقت، مورد بحث و بررسی قرار گرفته که جهت جلب آراء و انظار مردم و اندیشمندان در تاریخ 24/3/1358 در روزنامه های کثیرالانتشار، در 12 فصل و 151 ماده منتشر گردید.
بعد از انتشار پیش نویس قانون اساسی نغمه های شوم در جهت جلوگیری از تصویب قانون اساسی و ممانعت از تسریع در تصویب آن آغاز گشت. جبهه متحد ضد انقلاب با مطرح کردن اشکالاتی در متن قانون اساسی و نحوه تصویب آن سعی داشت مانع از تصویب قانون اساسی صد در صد اسلامی گردد. به همین خاطر در ابتدا با مطرح کردن تشکیل مجلس مؤسسان جهت بررسی این قانون، اولین قدم را در جهت تضعیف آن برداشتند.
جهت تشکیل مجلس مؤسسان که مجموعه دو مجلس سنا و شوری را در بر می گرفت مدت زمان زیادی لازم بود. کثرت و تعداد نمایندگان و بالطبع تشتت آراء نیز مانع از تصویب سریع قانون اساسی و انسجام لازم در این قانون می گردید.
امام (ره) با هوشیاری تمام، این جریان را یک توطئه معرفی کرده و مخالفت خویش را با آن اعلام نمودند.
(توطئه اینست که تصویب قانون اساسی را به تعویق بیندازند... من امروز ملت را آگاه کردم که طرح مجلس مؤسسان به آن معنایی که از غرب گرفته شده است و الهام از شیاطین گرفته شده است موجب تعویق می شود و موجب فساد.)** صحیفه نور - جلد 4 - چاپ دوم - 1371 - ص 424 - 425 - 25/3/1358***
امام خمینی (ره) در دیدار با علماء و روحانیون به تاریخ 30/3/1358 در رابطه با پیش نویس قانون اساسی فرمودند:
(این قانون که پیش نویس شده است برای اینست که همه نظر بدهند، شما آقایان، شما علمای اعلام، شما متفکرین، شما اشخاصی که علاقه به دیانت مقدسه اسلام دارید و عقیده دارید هیچ حکومتی مثل حکومت اسلام نیست و هیچ رژیمی مثل رژیم اسلام نیست باید نظر کنید به یک یک مواد این قانون... این حق شماست. درباره قانون اسلام باید اسلام شناس نظر بدهد، قانون اساسی جمهوری اسلامی یعنی قانون اساسی اسلام.** صحیفه نور - جلد 4 - چاپ دوم - 1371 - ص 463***
با تأکید امام (ره) مبنی بر تشکیل مجلس (خبرگان) بررسی نهایی قانون اساسی لایحه قانون انتخابات مجلس خبرگان در هشت فصل و 40 ماده به تصویب هیئت دولت و شورای انقلاب رسید.
در ماده یک این لایحه آمده است:
(ماده 1: به منظور اظهار نظر نهایی درباره متن قانون اساسی جمهوری اسلامی، که قبلا تنظیم و در مراحل مختلف بررسی شده مجلس، بررسی نهایی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تهران تشکیل می شود.
در ماده 2 در مورد تعداد نمایندگان مجلس خبرگان آمده است:
(عده اعضای مجلس، بررسی نهایی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با نمایندگان اقلیتهای مذهبی 75 نفر خواهد بود که وزارت (کشور) با رعایت جمعیت و ضوابط جغرافیایی به استانها تقسیم خواهد کرد.)
بنا به تصویب دولت موقت برگزای انتخابات خبرگان 12 مرداد 1358 اعلام گردید که این انتخابات با شرکت گسترده مردم برگزار شد و تمامی 75 نفر نماینده انتخاب شدند.

افتتاح مجلس خبرگان، بررسی قانون اساسی

مجلس خبرگان (اول) در روز 28 مرداد 1358 با پیام امام خمینی (ره) که توسط آیت الله هاشمی رفسنجانی قرائت گردید، افتتاح شد.
متن پیام امام (ره) بدین شرح است** صحیفه نور - جلد 5 - چاپ دوم - 1371 - ص 310 - 311***:
بسم الله الرحمن الرحیم
(اکنون که با عنایت خداوند متعال و تأیید حضرت ولی الله اعظم - عجل الله فرجه - با یمن و برکت، مجلس رسیدگی پیش نویس قانون اساسی کار خود را شروع می کند، بجاست تذکراتی به ملت شریف و حضرات علمای عظام و سایر وکلای محترم بدهم:
1 - بر هیچ یک از آنان که از انقلاب اسلامی ایران اطلاع دارند، پوشیده نیست که انگیزه این انقلاب و رمز پیروزی آن اسلام بوده و ملت ما در سراسر کشور از مرکز تا دور افتاده ترین شهرها و قراء و قصبات با اهدای خون و فریاد الله اکبر جمهوری اسلامی را خواستار شدند و در رفراندم بیسابقه و اعجاب آور، با اکثریت قریب به اتفاق به جمهوری اسلامی رأی دادند و دولت های اسلامی و غیر اسلامی، رژیم و دولت ایران را به عنوان جمهوری اسلامی به رسمیت شناختند.
2 - با توجه به مراتب فوق، قانون اساسی و سایر قوانین در این جمهوری باید صد در صد براساس اسلام باشد و اگر یک ماده هم بر خلاف احکام اسلام باشد، تخلف از جمهوری و آرای اکثریت قریب به اتفاق ملت است. بر این اساس هر رأی یا طرحی که از طرف یک یا چند نماینده به مجلس داده شود که، مخالف اسلام باشد، مردود و مخالف مسیر ملت و جمهوری اسلامی است و اصولا نمایندگانی که بر این اساس انتخاب شده باشند، وکالت آنان محدود به حدود جمهوری اسلامی است و اظهار نظر و رسیدگی به پیشنهادی مخالف اسلام یا مخالف نظام جمهوری، خروج از حدود وکالت آنهاست.
3 - تشخیص مخالفت و موافقت با احکام اسلام منحصرا در صلاحیت فقهای عظام است که الحمدلله گروهی از آنان در مجلس وجود دارند و چون این یک امر تخصصی است، دخالت وکلای محترم دیگر در این اجتهاد و تشخیص احکام شرعی از کتاب و سنت، دخالت در تخصص دیگران بدون داشتن صلاحیت و تخصص لازم است. البته در میان نمایندگان، افراد فاضل و لایقی هستند که در رشته های حقوقی، اداری و سیاسی تخصص دارند و صاحبنظرند که از تخصصشان در همین جهات قوانین استفاده می شود و در صورت اختلاف متخصصان، نظر اکثریت متخصصان معتبر است.
4 - من با کمال تأکید توصیه می کنم که اگر بعضی از وکلای مجلس تمایل به مکاتب غرب یا شرق داشته یا تحت تأثیر افکار انحرافی باشند، تمایل خودشان را در قانون اساسی جمهوری اسلامی دخالت ندهند و مسیر انحرافی خود را از این قانون جدا کنند، زیرا صلاح و سعادت ملت ما در دوری از چنین مکتب هایی است که در محیط خودشان هم عقب زده شده و رو به شکست و زوال است.
از گفته ها و نوشته های بعضی از جناح ها به دست می آید: افرادی که صلاحیت تشخیص احکام و معارف اسلامی را ندارند، تحت تأثیر مکتب های انحرافی، آیات قرآن کریم و متون احادیث را به میل خود تفسیر کرده و با آن مکتب ها تطبیق می نمایند و توجه ندارند که مدارک فقه اسلامی براساسی مبتنی است که محتاج به درس، بحث و تحقیق طولانی دارد و با آن استدلال های مضحک، سطحی و بدون توجه به ادله، معارض و بررسی همه جانبه معارف بلند پایه و عمیق اسلامی را نمی توان به دست آورد و من انتظار دارم محیط مجلس خبرگان از چنین رویه ای به دور باشد.
5 - علمای اسلام حاضر در مجلس اگر ماده ای از پیش نویس قانون اساسی و یا پیشنهادهای وارده را مخالفت با اسلام دیدند، لازم است با صراحت اعلام دارند و از جنجال روزنامه ها و نویسندگان غربزده نهراسند، که اینان خود را شکست خورده می بینند و از مناقشات و خرده گیریها دست بردار نیستند.
6 - نمایندگان محترم مجلس خبرگان باید همه مساعی خویش را به کار برند تا قانون اساسی جامع و دارای خصوصیت زیر باشد:
الف - حفظ، حمایت حقوق و مصالح تمام قشرهای ملت، دور از تبعیض های ناروا.
ب - پیش بینی نیازها، منافع نسل های آینده، آنگونه که مدنظر شارع مقدس در معارف ابدی اسلام است.
ج - صراحت و روشنی مفاهیم قانون به نحوی که امکان تفسیر و تأویل غلط در مسیر هوس های دیکتاتورها و خودپرستان تاریخ در آن نباشد.
د - صلاحیت نمونه و راهنما قرار گرفتن برای نهضت های اسلامی دیگر که با الهام از انقلاب اسلامی ایران در صدد ایجاد جامعه اسلامی بر می آیند.
در خاتمه از خداوند متعال، توفیق و تأیید همگان را خواستارم و امیدوارم به برکت تلاش آقایان، قانون اساسی واقعا اسلامی و مترقی به تصویب برسد.)
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی
مجلس خبرگان در عصر همان روز آیت الله منتظری را به ریاست مجلس انتخاب و روز بعد، آیت الله منتظری ریاست مجلس خبرگان را به شهید مظلوم دکتر بهشتی واگذار کرد.
این شهید بزرگوار با مدیریت عالی و درایت تمام توانست جلسات متعددی را که جهت بررسی قانون اساسی تشکیل می شد اداره کند. و سرانجام مجلس خبرگان پس از سه ماه تلاش و فعالیت فوق العاده کار پر مسئولیت تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را در 24 آبان 1358 در 12 فصل و 175 اصل و با یک مقدمه و موخره تنظیم نمود و در تاریخ 12/9/1359 به تصویب نهایی ملت ایران رسید.