فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

ورود آزادگان سرافراز به ایران اسلامی

26 مرداد 1369

ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه الا تخافوا و لا تحزنوا و ابشروا بالجنة التی کنتم توعدون **سوره فصلت آیه 30***
اگر روزی اسراء برگشتند و من نبودم سلام مرا به آنها برسانید و بگویید خمینی در فکرتان بود
(ما را چه رسد که با این قلم های شکسته و بیانهای نارسا در وصف شهیدان و جانبازان و مفقودان و اسیرانی که در جهاد فی سبیل الله جان خود را فدا کرده و یا سلامت خویش را از دست داده اند یا به دست دشمنان اسلام اسیر شده اند، مطلبی نوشته یا سخنی بگوییم؟ زبان و بیان ما عاجز از ترسیم مقام بلند پایه عزیزانی است که برای اعتلای کلمه حق و دفاع از اسلام و کشور اسلامی جانبازی نموده اند.)** صحیفه نور - جلد 19 - ص 40***
(بارالها، اسرای ما اسیر جانی ترین دژخیم زمان می باشند. مقاومت آنها دنیا را شگفت زده کرده است هر چه زودتر آنها را برای خدمت به تو و بندگانت آزاد فرما و به خاندان محترم همه صبر، اجر، سلامت و مغفرت عنایت فرما.)** صحیفه نور جلد 18 ص 227***
امام خمینی (ره)
روز 26 مرداد 1369 میهن اسلامی شاهد حضور کبوتران سبکبالی بود که پس از سالها زندان در اسارتگاههای مخوف رژیم بعث عراق قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود می گذاشتند. در هر حال، قاصدک آزادی در چنین روزی پیام آور رهایی شده و این کبوتران از بند رسته به آغوش گرم ملت خود بازگشتند. میهن اسلامی چراغانی بود. شعف و سروری وصف ناپذیر از حضور این رسولان، انقلاب و جنگ سراسر ایران را فراگرفته بود.
اولین عکس العمل آزادگان از دیدن وطن، بوسه زدن بر خاک آن بود، سرزمینی که قدم به قدم آن با خون بهترین فرزندان این ملت و اسوه جوانان کشور تطهیر شده بود. حرکت بعدی زیارت مرقد پیر و مرادشان خمینی کبیر (ره) و بیعت با جانشین خلف او مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله العظمی خامنه ای بود و این همه نشان از علاقه وافر و پایبندی آنان به اسلام، انقلاب و میهن عزیزشان بود.
آنها توانستند در سالهای زجر و شکنجه، درد و بیماری جسمی، روح و روان خود را توفنده و مقاوم حفظ کنند و تقوا و مردانگی خود را مضاعف نمایند تا در بازگشت به ایران اسلامی در صحنه های مختلف اجتماعی سرمشق و نمونه ای باشند برای جوانان، برای پیران و خلاصه برای همه تا در دوران سازندگی ایران اسلامی، ملت ما پرصلابت تر، مقاومتر، با دشمنان خود روبرو شود و مشکلات و مصائب را با صبر و بردباری به منظور پیشرفت، ترقی و عظمت ایران اسلامی تحمل نماید.
مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا درباره آزادگان می فرمایند: **مجله آزادگان شماره 22 - مرداد 76 - صفحه 8***
آزادگان آبروی این ملت را حفظ کردند...
... یکی از چیزهایی که شما را، دلهایتان را زنده نگه می داشت، پرامید نگه می داشت، یاد آن چهره و روحیه پرصلابت امام عزیزمان بود. آن بزرگوار هم خیلی به یاد اسرا بودند. حال پدری را که فرزندانش به این شکل از او دور شده باشند، راحت می شود فهمید.)
(مسأله اسارت طولانی فرزندان این ملت به نوبه خود امتحان دیگری بود که ملت ما با موفقیت آن را به انجام رسانده و اسرای ما همانند ملت ایران از خود آزاد مردی نشان دادند و سرانجام با موفقیت و سرافرازی به وطن بازگشتند...
... شما در دوران اسارت شرایط سختی را گذراندید، اما در عین حال با حفظ دین و اعتقادات و دلبستگی خود به اسلام، امام و انقلاب موجب افتخار و آبرومندی ملت خود در برابر دشمن شدید.)

تشکیل ستاد رسیدگی به امور آزادگان** مجله آزادگان - شماره 18 سال 74***

ستاد رسیدگی به امور آزادگان در 22 مرداد 1369 براساس قانون حمایت از آزادگان مصوب 13/9/1368 مجلس شورای اسلامی تشکیل شد. و در نخستین گام با تبادل انبوه اسرا مواجه گردید و براساس همان قانون و با مساعدت و همراهی دیگر دستگاهها مسئولیت این کار عظیم را به دوش گرفت و تبادل بیش از 40000 آزاده و به همین تعداد اسیر عراقی را انجام داد. این ستاد با الهام از رهنمودهای مقام معظم رهبری بیش از 270 واحد ستادی در سراسر کشور تشکیل داد و ارائه خدمات به آزادگان سرافراز را در زمینه گوناگون آغاز نمود. و در زمینه اشتغال توانست نزدیک به 96% (بیش از 36 هزار نفر) از آزادگان را در دستگاههای دولتی و غیر دولتی مشغول به کار کند.
در زمینه تحصیل کار تا سال 1375 بیش از 5300 نفر از آزادگان موفق به راهیابی و تحصیل در مؤسسات عالی کشور شده که از این عده 365 نفر در رشته پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و 406 نفر در رشته های مهندسی و سایر رشته ها پذیرفته شدند.
حدود 5000 نفر از آنان در کلاسهای تقویت بنیه علمی و پیش دانشگاهی شرکت کردند و بیش از 700 نفر به تحصیل در مقاطع زیر دیپلم توفیق یافتند و نیمی از آزادگان بی سواد طی سالهای 74 - 1371 دوره کلاس نهضت سوادآموزی را با موفقیت طی کردند.