فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

تشکیل نخستین مجلس خبرگان رهبری

24 مرداد 1362

همه نظامهای مکتبی که بر ایده واحدی متکی هستند دارای رهبر و امامی می باشند که تمامی حرکات برنامه ها، افکار و راهنماییهای او برای آنان حجت است خصوصا در نظامهای الهی که اساسی ترین ارکان، مسأله رهبری است، زیرا وظیفه اصلی تمام پیامبران الهی رهبری و هدایت قوم و قبیله خود به سوی سعادت و نیکبختی بوده و در این میان تنها مکتب اسلام است که مدعی حق رهبری بشریت تا جهان آخرت (روز قیامت) می باشد.
مطالعه 14 قرن تاریخ اسلام و فراز و نشیبهای آن از یک سو و نیز بررسی نقش امام خمینی (ره) در تاریخ معاصر که منجر به انقلابی بزرگ و عالمگیر شد به روشنی نشان می دهد که مساله رهبری و جامعه و رابطه بین آنها نه تنها در سرنوشت مسلمانان موثر است، بلکه با سرنوشت همه مردم جهان نیز در ارتباط می باشد. برای اثبات این امر از دو جهت می توان مساله را بررسی کرد: اول آن که ماهیت جهانی بودن دین مبین اسلام و نیز نبوت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم در قرآن به طور واضح بیان گردیده است.
و ما ارسلناک الا کافة للناس بشیرا و نذیرا** سوره سباء - آیه 28***
(و ما نفرستادیم ترا مگر برای بشارت و بیم دادن به همگی مردم)
جهت دوم آن که آنچه تاکنون در عمل نشان داده شده و تاریخ آن را در سینه خود حفظ نموده آن است که در هر مرحله از تاریخ اسلام که مسلمانان از یک رهبری قوی برخوردار بودند، توانستند جهان را تحت تاثیر قرار داده و در اصول حاکم بین ملتها، تغییرات قابل توجهی به وجود آورند. نمونه بسیار روشن و بارز آن انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) می باشد.
مساله رهبری (ولایت) و جامعه، در اسلام، دارای پیوند و یگانگی خاصی می باشد و امری است خاص خداوند متعال و به عنوان یک تکلیف و مسئولیت به عهده پیامبر گرامی اسلام نهاده شده است و پس از رحلت آن حضرت این مسئولیت به امر خداوند به ائمه اطهار علیهم السلام واگذار شده است که بدین جهت رهبری اهل بیت علیهم السلام یک نوع رهبری ویژه به حساب می آید که تنها رهبری حضرت رسول(ص) به آن شبیه است؛ البته بدون در نظر گرفتن مساله وحی و رسالت که با توجه به مساله عصمت وجه تمایز رهبری اهل بیت علیهم السلام با سایر رهبران تاریخ جهان کاملا مشخص می شود و الهی بودن رهبری ائمه علیهم السلام به اثبات می رسد، لذا بیعت مردم و امت اسلامی با آنها بیعت خدایی و اعتقادی است نه بیعت بر اساس رای و افکار عمومی.
این رهبری از خود پیامبر(ص) شروع شده و تاکنون - که زمان رهبری حضرت بقیة الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشد - ادامه دارد. لکن در این عصر و زمان به خواست خداوند متعال که آن وجود مقدس و شریف از انظار مخفی و در پس پرده غیبت کبری قرار دارند و جامعه مسلمین از حضور فیزیکی ایشان محروم می باشد، مساله رهبری امت اسلام بلاتکلیف نمانده و حسب الامر، امام جعفر صادق(ع) بر عهده فقهای جامع الشرایط گذارده شده است یعنی حضرت، علائم و مشخصاتی را بیان کرده و فرموده اند که هر کس این علائم و مشخصات را دارد دارای شرایط جهت کسب رهبری مسلمین است.
... فاما من کان من الفقهاء صائنا لنفسه، حافظا لدینه، مخالفا علی هواه مطیعا لامر مولاه، فللعوام ان یقلدوه، و ذلک لایکون الا بعض فقهاء الشیعة لا کلهم** وسایل الشیعة - علامه شیخ حر عاملی - انتشارات اسلامیه - 1367 باب صفات قاضی - حدیث (20) - (33385) - ص 94 - 95***
ترجمه: پس هر کدام از فقها که دارای صیانت نفس، حافظ دین، و مخالف هوای نفس و مطیع امر مولی باشد بر مردم است که از او تقلید کنند و چنین خصوصیاتی یافت نمی شود مگر در بعضی از فقهاء شیعه و نه در همه آنها.

خبرگان در قانون اساسی:

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در فصل هشتم که مربوط به رهبر یا شورای رهبری است در اصول 107، 108، 111 راجع به خبرگان رهبری صحبت بعمل آمده است:
فصل هشتم - رهبر یا شورای رهبری