فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

12 مرداد 1359

بسم الله الرحمن الرحیم
تبلیغات اساس انسجام یک ملت است.
مسأله تبلیغات همان طور که می دانید از مسائل بسیار مهم است و مع الاسف باید بگویم که از اول نهضت تا به حال تبلیغاتمان در خارج صفر بوده است...
مسأله ای که شما می خواهید دنبال کنید یعنی مسأله هماهنگی بین تمام نهادها، بسیار مهم است شما باید احساس کنید که صلاح دین و مکتب ما اصلاح مملکت ما این است که همه با هم یک کار را دنبال کنیم...
از آنجا که تبلیغات اساس کار است و موجب تشتت و یا انسجام یک ملت است شما هماهنگی و اتحادتان را حفظ کنید...)** صحیفه نور - جلد 15 - ص 219 - 24/8/1360
قسمتی از بیانات امام در جمع اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی***
برگزاری مناسبتها، مراسم عمومی و راهپیماییهای سراسری کشور علاوه بر تعظیم شعائر مذهبی، ملی و انقلابی دارای اثرات بالقوه بالای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است که با بازتابهای گسترده بین المللی وجهه مردمی نظام مقدس جمهوری اسلامی را به نمایش می گذارد.
موضوع فعالیت مرکزی توانا و پویا برای تقبل مسئولیت یاد شده و اداره صحیح و سازماندهی در جریان حرکت عمومی مردم، در قالب (شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی) به عنوان مرکز هماهنگی و مشارکت جمعی ارگانهای ذی ربط رسمیت یافت و با تأیید امام خمینی (ره) و سرپرستی حجت الاسلام والمسلمین حقانی مرکز موجودیت رسمی یافت و در طول عمر پر برکت انقلاب همراه با شور و شوق وصف ناپذیر آحاد ملت به وظیفه پاسداری از حضور امت مسلمان ایران در صحنه انقلاب پرداخت.
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در حال حاضر به عنوان نهادی مستقل تحت نظارت و هدایت عالیه مقام معظم رهبری و با مسئولیت نماینده معظم له و دبیر این شورا حضرت آیت الله جنتی و یا همراهی مؤسسین این نهادها (بنیاد شهید، سپاه پاسداران، جهاد سازندگی، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و جامعه روحانیت مبارز تهران) انجام وظیفه می کند.
در اساسنامه این شورا پیرامون اهداف کاری آن آمده است:
(شورا به عنوان مرکز هماهنگی، مشارکت و همفکری تشکیلات فرهنگی - تبلیغی نهادهای عضو در حرکتهای عمومی و فراگیر جامعه و اجرای طرحهای تبلیغی مشترک و عمومی، انقلاب را یاری می دهد.)
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) در زمینه نقش و عملکرد این شورا فرموده اند:
(اگر ما این شورای هماهنگی را نداشتیم بی شک ناسازگاری ها و اشکالات فراوانی را در ایجاد و اداره و راه اندازی مراسم مختلف شاهد بودیم. الحمدالله این شورا تشکیل شد و به همین دلیل هم این شورا باید بماند و به طور جدی باید تقویت و سطح فعالیتهای آن بالا برود... وجود این تشکیلات (شورای هماهنگی) برای سازماندهی و نظم بخشیدن و اداره صحیح مراسم عمومی از قبیل دهه فجر و امثال آن بسیار مفید و لازم است و من از آن حمایت می کنم.)
ارزیابی روند فعالیتهای شورا و تأمل در مبانی حرکت آن نشان می دهد که در طول هشت سال دفاع مقدس، شورا اساسی ترین نقش را در تدارک و برگزاری راه پیمایی ها عظیم و سرنوشت ساز و تقویت و تحکیم حضور مؤثر آحاد ملت در مراسم عمومی، بزرگداشت ایام الله و مناسبتهای متعدد انقلاب اسلامی داشته است و شورا با استفاده از این فرصتها توانسته است به مقتضای شرایط و ضروریات، در خدمت به انقلاب اسلامی و اعتلای فرهنگ ملی، مستقل از جریانات و جناحهای سیاسی، تنها در خط امام (ره) رهبری و نظام بهره گیرد.
در پی فرامین مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری اسلامی وقت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال 1371، طی بخشنامه ای با اشاره بر لزوم تمرکز سازماندهی و مدیریت برگزاری مراسم عمومی کشور، این شورا را به عنوان مسئول کلیه مراسم و راهپیمایی های عمومی و مناسبتهای رسمی به تمام وزارتخانه ها و سازمانها و نهادها معرفی و آنها را ملزم به اعمال همکاری و هماهنگی با این شورا به منظور هر چه با شکوهتر برگزار شدن این گونه تبلیغات عمومی و سراسری نمودند.
مراسم و فعالیتهای که در شرایط کنونی در برنامه کار شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قرار دارد عبارتند از:
دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، راهپیمایی های 22 بهمن، 12 فروردین روز جمهوری اسلامی، روز کارگر، روز معلم، مراسم عمومی سالگرد ارتحال امام (ره)، 15 خرداد، 7 تیر، 17 شهریور، مراسم هفته دفاع مقدس، 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز و روز زن.

نهضت مشروطیت ایران

14 مرداد 1258

ناصرالدین شاه قاجار در 17 ذیقعده 1313 مطابق با 11 اردیبهشت 1275 درست یک روز قبل از برپایی جشن آغاز پنجاهمین سال پادشاهی خود به هنگام زیارت حضرت عبدالعظیم (ع) توسط میرزا رضا کرمانی **جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله شهادت میرزا رضا کرمانی (21/5/1276) مراجعه فرمایید.*** که از شاگردان و مریدان سید جمال الدین اسدآبادی اندیشمند بزرگ اسلامی بود، به قتل رسید و پس از وی فرزندش مظفرالدین شاه بر اریکه قدرت تکیه زد و عین الدوله را که مردی مستبد بود به صدارت اعظم برگزید.
ریشه انقلاب مشروطیت را باید در رفتار ظالمانه پادشاهان قاجار و تعدی و تجاوز شاهزادگان و وابستگان دربار و حکومت مستبدانه حاکمان ولایات و مداخله بی حد و حصر دولتهای روس و انگلیس در امور ایران و مخالفت مردم با آنها دانست. از طرف دیگر عدم درک صحیح مظفرالدین شاه از اصول مملکت داری و نیز با توجه به بیماری وی و عزیمت مکرر به فرنگ جهت معالجه، اوضاع کشور روز بروز نابسامان تر می شد و ظلم حاکمان نیز به تبع آن افزایش می یافت.
امین السلطان صدر اعظم وی، شخص قدرت طلب بود و پیوسته سعی بر این داشت تا به جای رسیدگی به امور مملکت و مشکلات مردم موقعیت خویش را با بذل و بخششهای بی دریغ مستحکم کند به طوری که در اثر اسرافکاریهای وی دولت وامهای متعددی از روس و انگلیس دریافت کرد و در مقابل منابع اقتصادی کشور مثل گمرکات، شیلات، پست و تلگراف را در گرو این وامها قرار داد این وامها نیز صرف خوشگذرانی های درباریان و سفر شاه به فرنگستان شد و مردمی که از این وامها طرفی نبسته، و دانستند که مسئولیت تمام این نابسامانیها به عهده امین السلطان می باشد، با او به مخالفت برخاستند تا سرانجام مظفرالدین شاه وی را عزل کرد و عین الدوله را جایگزین امین السلطان ساخت. عین الدوله در اوایل کار، خود را موافق ملت نشان داد، اما مدتی بعد با آزادیخواهان از در دشمنی در آمد. در زمان او کار ظلم و تعدی و فساد اخلاق و بی دینی و رشوه خواری چنان بالا گرفت که حوصله مردم و بالاخص علمای دین سر آمد و زمزمه های شورش علیه دولت از گوشه و کنار مملکت به وضوح آغاز شد. با ازدیاد فشار و اختناق، آیت الله طباطبائی و آیت الله بهبهانی از رهبران نهضت، انجمنی متشکل از آزادیخواهان تشکیل دادند تا حکومت استبدادی را به مشروطه تبدیل کنند.
در این میان چند حادثه، باعث شد تا حرکت مردم و شورش عمومی تسریع شود. یکی از این حوادث های ماجرای مسیونوز بلژیکی بود که در سال 1281 به همراه عده ای از هموطنانش به ایران آمدند تا به اداره گمرکات کشور بپردازند. مسیو نوز کلیه تعرفه های گمرکی را علیه بازرگانان وضع کرد و این امر موجبات نارضایتی آنان را فراهم آورد. سرانجام با انتشار عکسی که در آن مسیونوز در لباس روحانیت، در یک مجلس رقص در حال کشیدن قلیان بود، خشم عمومی را برانگیخت و مردم خواستار عزل او شدند.
دیگری مسأله بانک استقراضی روس بود. بدین شرح که روسها در محل قبرستان متروکه ای در وسط بازار در حال بنای ساختمان بانک مزبور بودند که در اثنای ساخت آن، استخوانهای تازه مردگان کشف شد، روسها با بی اعتنایی اجساد و استخوانها را به چاهی ریختند. به دنبال آن یکی از روحانیون، در حین سخنرانی در ماه مبارک رمضان اعلام کرد که مردم بیایید قدم رنجه کنیم و سری به اموات بزنیم و فاتحه ای برای آنها بخوانیم و با آنان وداع کنیم و خود از منبر پایین آمد و به راه افتاد و مردم نیز به دنبال او راه افتادند. نتیجه این حرکت تلی خاک بود که از بنای ساختمان بانک یاد شده بر جای ماند.
حادثه مهمتری که در واقع باعث آغاز نهضت به طور جدی و فراگیر شد مسأله به چوب بستن بازرگانان بود. ماجرا از این قرار بود که در حین جنگ روس و ژاپن، قند گرانشد، علاء الدوله حاکم وقت تهران تعدادی از بازرگانان را که در اعتراض به اعمال مسیو نوز تحصن کرده بودند به بهانه گران کردن قند و در واقع به قصد گوشمالی مردم احضار کرد و به چوب بست. با انتشار این خبر بازاریان مغازه ها را بستند و به عنوان اعتراض در مسجد بازار اجتماع کردند. دولت به وحشت افتاد و با دخالت امام جمعه تهران قرار شد که فردای آن روز جهت اخذ تصمیم به مسجد شاه بروند.
روز بعد هنگامی که مردم در مسجد اجتماع کرده بودند و آیت الله سید محمد طباطبایی و آیت الله سید عبدالله بهبهانی در مسجد نشسته بودند، سید جمال واعظ خطیب مشهور بالای منبر رفت و هنوز لحظاتی از سخنرانی او نگذشته بود که، امام جمعه داماد شاه با بهانه کردن قسمتی از سخنان وی، سر به فریاد برداشت و تعدادی از فراشان را که از قبل در نقاط مختلف مسجد طبق قرار قبلی به انتظار نشسته بودند و بر سر مردم ریخت و آنان ضمن پایین کشیدن سید جمال واعظ از منبر، با چوب و چماق به سر مردم ریختند و جلسه را بر هم زدند.
مردم پراکنده شدند، اما شب هنگام در منزل آیت الله طباطبائی گرد آمدند.
تلاش عین الدوله برای نزدیکی و صلح با آقایان بهبهانی و طباطبائی به جائی نرسید و سیدین نه تنها عین الدوله را خواستار شدند، بلکه سخن از مشروطیت و حکومت قانون به میان آوردند.