فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

نظرات بزرگان درباره شیخ شهید

در وصف خصائل و فضائل شیخ شهید، سخنهای بسیاری گفته شده و به نگارش در آمده است. از جمله علامه امینی صاحب الغدیر در کتاب شهداء الفضیله می نویسد:
(... تا دسته ای از تبهکاران او را که دشمن زشتکاری و فریب و کفر بود، مانع خویش یافتند و او را به دار آویختند و شهید دست ظلم و تجاوز گشت، قربانی راه تبلیغ دین، شهید راه خدا، شهید مبارزه با زشتی و تباهی و فریب شد...)
زنده یاد جلال آل احمد در کتاب خدمت و خیانت روشنفکران می نویسد:
(... از آن روز بود که نقش غربزدگی را همچون داغی بر پیشانی ما زدند و من نعش آن بزرگوار را بر سر دار همچون پرچمی می دانم که بعلامت استیلای غربزدگی پس از دویست سال کشمکش بر بام سرای این مملکت افراشته شد...)
رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) در سخنرانیهای بسیاری از شیخ فضل الله نام برده و از او به عنوان سمبل مبارزه علیه استعمار یاد کرده است. ایشان در جمع مردم قم می فرمایند:
(لکن راجع به همین مشروطه و این که مرحوم شیخ فضل الله رحمة الله ایستاده که: (مشروطه باید مشروعه باشد باید قوانین موافق اسلام باشد.) در همان وقت که ایشان این امر را فرمود و متمم قانون اساسی هم از کوشش ایشان بود. مخالفین، خارجیها که یک همچو قدرتی را در روحانیت می دیدند کاری کردند که برای شیخ فضل الله مجاهد مجتهد و دارای مقامات عالیه را یک دادگاه درست کردند و یک نفر منحرف روحانی نما، او را محاکمه کرد و در میدان توپخانه، شیخ فضل الله را در حضور جمعیت به دار کشیدند.)** صحیفه نور - جلد 13 - ص 175 - 182 - (27/8/1359)***
و در جای دیگر می فرماید:
(جرم شیخ فضل الله بیچاره چه بود؟ جرم شیخ فضل الله این بود که قانون باید اسلامی باشد. جرم شیخ فضل الله این بود که (احکام قصاص غیر انسانی نیست. انسانی است! او را دار زدند و از بین بردند و شما حالا به او بدگویی می کنید.)** صحیفه نور - جلد 15 - ص 10 - 21 (25/3/1360)***
و در جای دیگر می فرمایند:
(آنها جوسازی کردند به طوری که مثل مرحوم آقا شیخ فضل الله که آن وقت یک آدم شاخص در ایران بود و مورد قبول بود همچو جو سازی کردند که در میدان علنی ایشان را به دار زدند و پای آن هم کف زدند و این نقشه ای بود برای این که اسلام را منعزل کنند و کردند و از آن به بعد دیگر نتوانست مشروطه یک مشروطه ای باشد که علمای نجف می خواستند. قضیه مرحوم آقا شیخ فضل الله را در نجف هم یکجور بدی منعکس کردند که آنجا هم صدائی از آن در نیامد. این جوی که در ایران ساختند و سایر جاها این جو اسباب این شد که مرحوم آقا شیخ فضل الله را با دست بعضی از روحانیون خود ایران محکوم کردند و بعد او را آوردند و به دار کشیدند و پای آن هم ایستادند کف زدند و شکست دادند اسلام را در آن وقت و مردم غفلت داشتند از این عمل حتی علما هم غفلت داشتند...)** صحیفه نور - جلد 18 - ص 181 - 187 (26/9/1361)***
از شیخ شهید دو اثر گرانبها از مجموعه ص آثارش به یادگار مانده است: 1 - الصحف المهدویه 2 - تذکرة الغافل و ارشاد الجاهل. علامه امینی در مقام علمی او می گوید: (از اکابر مجتهدین و فقهای امامیه و بزرگترین رهبر مذهبی پایتخت که فضل و دانش از اطراف و جوانبش موج می زد و بر لابلای سخنان و سطور نگارشاتش می ریخت.)

تأسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

12 مرداد 1359

بسم الله الرحمن الرحیم
تبلیغات اساس انسجام یک ملت است.
مسأله تبلیغات همان طور که می دانید از مسائل بسیار مهم است و مع الاسف باید بگویم که از اول نهضت تا به حال تبلیغاتمان در خارج صفر بوده است...
مسأله ای که شما می خواهید دنبال کنید یعنی مسأله هماهنگی بین تمام نهادها، بسیار مهم است شما باید احساس کنید که صلاح دین و مکتب ما اصلاح مملکت ما این است که همه با هم یک کار را دنبال کنیم...
از آنجا که تبلیغات اساس کار است و موجب تشتت و یا انسجام یک ملت است شما هماهنگی و اتحادتان را حفظ کنید...)** صحیفه نور - جلد 15 - ص 219 - 24/8/1360
قسمتی از بیانات امام در جمع اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی***
برگزاری مناسبتها، مراسم عمومی و راهپیماییهای سراسری کشور علاوه بر تعظیم شعائر مذهبی، ملی و انقلابی دارای اثرات بالقوه بالای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است که با بازتابهای گسترده بین المللی وجهه مردمی نظام مقدس جمهوری اسلامی را به نمایش می گذارد.
موضوع فعالیت مرکزی توانا و پویا برای تقبل مسئولیت یاد شده و اداره صحیح و سازماندهی در جریان حرکت عمومی مردم، در قالب (شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی) به عنوان مرکز هماهنگی و مشارکت جمعی ارگانهای ذی ربط رسمیت یافت و با تأیید امام خمینی (ره) و سرپرستی حجت الاسلام والمسلمین حقانی مرکز موجودیت رسمی یافت و در طول عمر پر برکت انقلاب همراه با شور و شوق وصف ناپذیر آحاد ملت به وظیفه پاسداری از حضور امت مسلمان ایران در صحنه انقلاب پرداخت.
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در حال حاضر به عنوان نهادی مستقل تحت نظارت و هدایت عالیه مقام معظم رهبری و با مسئولیت نماینده معظم له و دبیر این شورا حضرت آیت الله جنتی و یا همراهی مؤسسین این نهادها (بنیاد شهید، سپاه پاسداران، جهاد سازندگی، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و جامعه روحانیت مبارز تهران) انجام وظیفه می کند.
در اساسنامه این شورا پیرامون اهداف کاری آن آمده است:
(شورا به عنوان مرکز هماهنگی، مشارکت و همفکری تشکیلات فرهنگی - تبلیغی نهادهای عضو در حرکتهای عمومی و فراگیر جامعه و اجرای طرحهای تبلیغی مشترک و عمومی، انقلاب را یاری می دهد.)
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) در زمینه نقش و عملکرد این شورا فرموده اند:
(اگر ما این شورای هماهنگی را نداشتیم بی شک ناسازگاری ها و اشکالات فراوانی را در ایجاد و اداره و راه اندازی مراسم مختلف شاهد بودیم. الحمدالله این شورا تشکیل شد و به همین دلیل هم این شورا باید بماند و به طور جدی باید تقویت و سطح فعالیتهای آن بالا برود... وجود این تشکیلات (شورای هماهنگی) برای سازماندهی و نظم بخشیدن و اداره صحیح مراسم عمومی از قبیل دهه فجر و امثال آن بسیار مفید و لازم است و من از آن حمایت می کنم.)
ارزیابی روند فعالیتهای شورا و تأمل در مبانی حرکت آن نشان می دهد که در طول هشت سال دفاع مقدس، شورا اساسی ترین نقش را در تدارک و برگزاری راه پیمایی ها عظیم و سرنوشت ساز و تقویت و تحکیم حضور مؤثر آحاد ملت در مراسم عمومی، بزرگداشت ایام الله و مناسبتهای متعدد انقلاب اسلامی داشته است و شورا با استفاده از این فرصتها توانسته است به مقتضای شرایط و ضروریات، در خدمت به انقلاب اسلامی و اعتلای فرهنگ ملی، مستقل از جریانات و جناحهای سیاسی، تنها در خط امام (ره) رهبری و نظام بهره گیرد.
در پی فرامین مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری اسلامی وقت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال 1371، طی بخشنامه ای با اشاره بر لزوم تمرکز سازماندهی و مدیریت برگزاری مراسم عمومی کشور، این شورا را به عنوان مسئول کلیه مراسم و راهپیمایی های عمومی و مناسبتهای رسمی به تمام وزارتخانه ها و سازمانها و نهادها معرفی و آنها را ملزم به اعمال همکاری و هماهنگی با این شورا به منظور هر چه با شکوهتر برگزار شدن این گونه تبلیغات عمومی و سراسری نمودند.
مراسم و فعالیتهای که در شرایط کنونی در برنامه کار شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قرار دارد عبارتند از:
دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، راهپیمایی های 22 بهمن، 12 فروردین روز جمهوری اسلامی، روز کارگر، روز معلم، مراسم عمومی سالگرد ارتحال امام (ره)، 15 خرداد، 7 تیر، 17 شهریور، مراسم هفته دفاع مقدس، 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز و روز زن.