فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

رویدادهای مرداد

اقامه اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب

5 مرداد 1358

یا ایها الذین آمنوا اذا نودی للصلوة من یوم الجمعة فاسعوا الی ذکر الله و ذروا البیع ذلکم خیر لکم ان کنتم تعلمون **سوره جمعه، آیه 9***
(باید ائمه جماعات و ائمه جمعات همه شان توجه کنند به این که تکلیفشان این است که مسائل را به ملت بگویند، توجه بدهند مردم را به مسایل سیاسی، به مسایل اجتماعی نماز جمعه یک اجتماع سیاست (است) در عین حالی که عبادت است. در خطبه نماز جمعه باید مسایل سیاسی روز طرح شود. گرفتاریهای مسلمانان طرح بشود. اجتماع کنید، نمازهای جمعه را با شکوه بجا بیاورید و نمازهای غیر جمعه را هم که شیطانها از نماز می ترسند. نماز جمعه که نمایشی از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است باید هر چه شکوهمندتر و پرمحتواتر اقامه شود...)** صحیفه نور ج 15 - ص 247 - 251***
امام خمینی (ره)
قرآن کتاب آسمانی، مردم را همواره به دو چیز مهم دعوت می کند، یکی (کلمه توحید) و دیگری (توحید کلمه)، یعنی این کتاب الهی از مردم می خواهد که به جای این که دنبال هدفهای گوناگون و مقاصد مختلف حرکت کنند، هدف خود را فقط و فقط در یک اصل قرار دهند و آن کلمه مبارکه لا اله الا الله است. از طرف دیگر قرآن مجید از مردم می خواهد که همگی در خواستن و رسیدن به این هدف بزرگ متحد و همراه باشند و از تفرقه پرهیز نمایند. چنانکه می فرماید:
واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا و اذکروا نعمت الله علیکم اذ کنتم اعداء فالف بین قلوبکم فاصبحتم بنعمته اخوانا **آل عمران آیه 103***
چرا که فرقه فرقه شدن و گروه گروه شدن از آثار شرک و چند هدف خواهی است و موجب جنگ و ستیز در میان گروه ها خواهد شد. در این رابطه قرآن کریم، به قبل از بعثت پیامبر اکرم (ص) نیز اشاره می کند: ای مؤمنین یاد آورید نعمت خدا را بر شما، در آن هنگام که شما قبل از نزول وحی و قبل از ایمان به کلمه توحید، همگی دشمن یکدیگر بودید، و هر کدام به راهی می رفتید تا آن که خداوند بر شما منت گذارد و پیامبری به سوی شما فرستاد و همه شما را به سوی یک کلمه واحده دعوت کرد و همگی در سایه ایمان و توحید آرام گرفتید.
به هر حال شکی نیست که اسلام مردم را به (کلمه توحید) و (توحید کلمه) دعوت کرده است و شریعت اسلام برای تحقق این معنی مردم را به تشکیل اجتماعات تشویق کرده و (روز جمعه) وسیله ای برای تحقق این مطلوب مقرر شده است. به همین علت، از آغاز ورود پیامبر اکرم (ص) به مدینه و از آغاز هجرت همواره، (روز جمعه)، از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و از اولین روزهای تشکیل حکومت در مدینه، نماز جمعه توسط پیامبر اکرم (ص) برگزار می شد و پیامبر خدا (ص) مردم را پیوسته به این وسیله در جریان مسایل و رویدادهای سیاسی و اجتماعی و دینی قرار می دادند و توده های مردم را با مسائل مربوط به آنان آشنا می ساختند.
شریعت مقدس اسلام، برای آگاهی مردم از مسائل جهان اسلام، دو مرحله پیش بینی کرده است. نخست، اجتماع هفتگی در نمازهای جمعه و دیگری اجتماع بزرگ و سراسری (حج) می باشد و بنا بر اهمیتی که اسلام برای این دو فریضه قائل بوده، در قرآن کریم دو سوره به نامهای حج و جمعه نازل شده است.
شرع مقدس اسلام مقرر داشته همه مردمی که در مساحت دو فرسخ در دو فرسخ ساکن هستند در روزهای جمعه در یک اجتماع عمومی حضور یابند تا از نزدیک با رهبران و پیشوایان خود آشنا شوند و به گفته ها و خطبه های آنان گوش فرا دهند و ضمن دیدار و آشنایی با برادران دینی خود از رویدادهای مهم محلی و جهانی باخبر شوند.