فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

عملیات والفجر 2

29 تیر 1362

پس از موفقیت رزمندگان اسلام در عملیات والفجر 1** عملیات والفجر 1 در تاریخ 20/1/1361 در منطقه عملیاتی فکه حمرین تا شمال غرب فکه به مورد اجرا گذاشته شد.*** که در جبهه های میانی اجرا و ضربات سختی بر نیروهای عراقی وارد شد، در شمال غرب و در مناطق سخت و صعب العبور کوهستانی در حد فاصل بین ارتفاعات قمطیره و تمرچین که مأمنی برای اشرار و گروهکهای ضد انقلاب داخلی نیز بود، منطقه عملیات والفجر 2 انتخاب گردید.
در این منطقه عملیاتی، پادگان حاج عمران که از اهمیت سوق الجیشی برخوردار است قرار دارد و از شمال به ارتفاعات چنارستان و کلاشین، از جنوب به ارتفاعات بسیار مرتفع سکران و کدو، از شرق به ارتفاعات تمرچین و شهر مرزی پیرانشهر و از غرب به تنگه در بند و شهر چومان مصطفی (عراق) محدود می شود.
علاوه بر ارتفاعات مهم که در این منطقه وجود دارد آنچه بر اهمیت منطقه و ضرورت تصرف آن می افزاید، عبارت است از:
1 - تسلط بر تردید گروهکهای ضد انقلاب و کنترل آنها
2 - ایجاد تسهیلات و پشتیبانی لازم از اکراد مسلمان و مبارز عراقی
3 - فراهم سازی امکان گسترش عملیات نامنظم در خاک عراق
4 - حفظ پیرانشهر از هر گونه تهاجم و تجاوز نیروهای عراقی
5 - زمینه سازی برای نزدیکی بیشتر به شهر و تأسیسات نفتی کرکوک
نیروهای عراقی در سراسر منطقه، سه رده، خط پدافندی داشتند که هر رده آن پوشیده از موانع و استحکامات بود. همچنین در اطراف پایگاه ها سیم خاردار و میادین مین نصب و تعبیه و بر روی ارتفاعات نورافکن قرار داده شده بود.
استعداد دشمن در حدود 2 تیپ پیاده و یک گردان زرهی به عنوان نیروی درگیر و یک تیپ پیاده در احتیاط بود. علاوه بر این دشمن در منطقه دو آتشبار 100 م.م، یک توپ 175 م.م و یک آتشبار 122 م.م و نیز یک آتشبار 130 م.م در چومان مصطفی داشت؛ در ضمن عراقیها بیش از 30 پایگاه در منطقه داشتند که 20 پایگاه آن اصلی و قوی بود که از کل آنها 15 پایگاه به طور کامل توسط نیروهای خودی شناسایی شده بود.
سازمان رزم رزمندگان جمهوری اسلامی متشکل از رزمندگان سپاهی و بسیجی با استعداد 16 گردان و دلاوران نیروی زمینی ارتش 6 گردان پیاده و یک گردان مکانیزه بودند که تحت امر قرارگاه نظامی حمزه سید الشهداء قرار داشتند. تیزپروازان هوانیروز نیز پشتیبانی عملیات را بر عهده داشتند.

شرح عملیات

در ساعت 1 بامداد روز 29 تیر 1362 عملیات والفجر 2 با رمز (یا الله) آغاز شد. رزمندگان دلاور اسلام در نخستین ساعات عملیات با صعود به ارتفاعات حساس منطقه ای و عبور از آنها ضربات سنگینی بر نیروهای عراقی و اشرار ضد انقلاب وارد ساختند و تعداد زیادی از آنها را به هلاکت رسانیدند.
در ادامه عملیات در صبح روز 3/5/62 روستای رایات به دست نیروهای خودی تصرف شد و ضمن محاصره چند روستای دیگر، گمرک جاده پیرانشهر و حاج عمران آزاد گردید. همچنین پس از آن که نیروهای خودی بر قسمتی از ارتفاعات مهم و استراتژیک (کینگ)** این ارتفاعات به ارتفاعات گرده مند نیز معروف است که بعد از تصرف توسط رزمندگان به ارتفاعات آزادی نام گذاری شد.*** (2519) تسلط یافتند. دشمن طی دو نوبت به ارتفاعات یاد شده پاتک نمود که در نوبت اول مجبور به عقب نشینی شد و در نوبت دوم توانست بر قسمتی از آن تسلط یابد، اما پس از آن که قهرمانان هوانیروز توانستند نیروهای خودی را تدارک نمایند، مابقی نیروهای دشمن پاکسازی شدند. بدین ترتیب ارتفاعات 2519 به طور کامل به تصرف نیروهای ایران در آمد. عراقیها در تاریخ 5/5/62 با استفاده از 16 فروند هلیکوپتر و انجام عملیات هلی برد به یال ارتفاعات (کلو) حمله کردند. در این عملیات ناموفق 6 فروند هلی کوپتر دشمن از بین رفت. قابل ذکر است که به لحاظ اهمیت منطقه، صدام حسین رئیس جمهور عراق در شهر دیانا حضور پیدا کرد و از آنجا به تشویق، ارعاب و تهدید نیروهای شکست خورده عراقی پرداخت. همچنین بنا به اظهارات اسراء، فرمانده تیپ 91 پیاده عراق، از اهالی کردستان، به دستور صدام در شهر دیانا اعدام شد.