فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

ترجمه ها:

1 - هیأت فارسی
2 - حجت السعادة
3 - سفرنامه ناصر خسرو و بعضی از قطعات ادبی
سرانجام با عمری پر برکت چونان عمر مردان نامی تاریخ پس از سالها خدمت و تلاش در جهت نشر اسلام، در روز دوشنبه 18 ذی القعده **مطابق با 28/4/1334 ***1373 ه.ق به دنبال بیماری، نخست در بیمارستان بستری گردید ولی بهبود نیافت و آنگاه برای تغییر آب و هوا به کرند از توابع ایران آمد و بعد از سه روز در همانجا وفات یافت. پیکر پاک او را با شرکت دهها هزار نفر از مسلمانان به بغداد حمل و سپس به نجف منتقل کردند و در آرامگاهی در وادی السلام به خاک سپردند.

عملیات والفجر 2

29 تیر 1362

پس از موفقیت رزمندگان اسلام در عملیات والفجر 1** عملیات والفجر 1 در تاریخ 20/1/1361 در منطقه عملیاتی فکه حمرین تا شمال غرب فکه به مورد اجرا گذاشته شد.*** که در جبهه های میانی اجرا و ضربات سختی بر نیروهای عراقی وارد شد، در شمال غرب و در مناطق سخت و صعب العبور کوهستانی در حد فاصل بین ارتفاعات قمطیره و تمرچین که مأمنی برای اشرار و گروهکهای ضد انقلاب داخلی نیز بود، منطقه عملیات والفجر 2 انتخاب گردید.
در این منطقه عملیاتی، پادگان حاج عمران که از اهمیت سوق الجیشی برخوردار است قرار دارد و از شمال به ارتفاعات چنارستان و کلاشین، از جنوب به ارتفاعات بسیار مرتفع سکران و کدو، از شرق به ارتفاعات تمرچین و شهر مرزی پیرانشهر و از غرب به تنگه در بند و شهر چومان مصطفی (عراق) محدود می شود.
علاوه بر ارتفاعات مهم که در این منطقه وجود دارد آنچه بر اهمیت منطقه و ضرورت تصرف آن می افزاید، عبارت است از:
1 - تسلط بر تردید گروهکهای ضد انقلاب و کنترل آنها
2 - ایجاد تسهیلات و پشتیبانی لازم از اکراد مسلمان و مبارز عراقی
3 - فراهم سازی امکان گسترش عملیات نامنظم در خاک عراق
4 - حفظ پیرانشهر از هر گونه تهاجم و تجاوز نیروهای عراقی
5 - زمینه سازی برای نزدیکی بیشتر به شهر و تأسیسات نفتی کرکوک
نیروهای عراقی در سراسر منطقه، سه رده، خط پدافندی داشتند که هر رده آن پوشیده از موانع و استحکامات بود. همچنین در اطراف پایگاه ها سیم خاردار و میادین مین نصب و تعبیه و بر روی ارتفاعات نورافکن قرار داده شده بود.
استعداد دشمن در حدود 2 تیپ پیاده و یک گردان زرهی به عنوان نیروی درگیر و یک تیپ پیاده در احتیاط بود. علاوه بر این دشمن در منطقه دو آتشبار 100 م.م، یک توپ 175 م.م و یک آتشبار 122 م.م و نیز یک آتشبار 130 م.م در چومان مصطفی داشت؛ در ضمن عراقیها بیش از 30 پایگاه در منطقه داشتند که 20 پایگاه آن اصلی و قوی بود که از کل آنها 15 پایگاه به طور کامل توسط نیروهای خودی شناسایی شده بود.
سازمان رزم رزمندگان جمهوری اسلامی متشکل از رزمندگان سپاهی و بسیجی با استعداد 16 گردان و دلاوران نیروی زمینی ارتش 6 گردان پیاده و یک گردان مکانیزه بودند که تحت امر قرارگاه نظامی حمزه سید الشهداء قرار داشتند. تیزپروازان هوانیروز نیز پشتیبانی عملیات را بر عهده داشتند.