فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

کودتای 8 فوریه 1963 - اولین کودتای بعثی ها:

دقایقی پیش از ساعت 8 بامداد روز جمعه 8 فوریه 1963، 4 فروند هواپیمای متعلق به کودتاچیان وزارت دفاع، مقر عبدالکریم قاسم را بمباران و بعد از چند ساعت موفق شدند حکومت قاسم را سرنگون سازند. بلافاصله (عبدالسلام محمد عارف) به مقام ریاست جمهوری برگزیده شد و به درجه مارشالی ارتقا یافت و (احمد حسن البکر) به نخست وزیری تعیین شد و شورای رهبری انقلاب تشکیل شد.

کودتای 17 ژوئیه 1968 دومین کودتای بعثی ها:

بعد از 11 نوامبر 1963 اختلاف و درگیری در کادر حزب بعث عراق بالا گرفت.
در این زمان حسن البکر ریاست جناح مخالف علی صالح السعدی دبیرکل وقت حزب بعث را که در برابر میشل عفلق دبیرکل حزب ایستادگی می کرد، عهده دار بود. حسن البکر بعد از کودتای (عبدالسلام عارف) در 18 نوامبر 1963 علیه شرکای بعثی خود از سمت نخست وزیری برکنار و به عنوان جانشین رئیس جمهور که یک سمت تشریفاتی بود برگزیده شد، ولی قبول نکرد.
وی مدتی در دوران حکومت عبدالسلام عارف به همراه تعداد کثیری از بعثی ها به اتهام تلاش برای براندازی رژیم زندانی شد.
در سال 1965 بعد از طرد علی صالح السعدی دبیرکل حزب بعث از این تشکیلات، از سوی شورای رهبری حسن البکر به جای وی منصوب گردید. البکر پس از کشته شدن عبدالسلام عارف در یک سانحه هوایی و روی کار آمدن عبدالرحمن عارف ضعیف النفس و بی کفایت در آوریل 1966، فعالیت سیاسی خود را به منظور به دست گرفتن قدرت گسترش داد.
سرانجام حزب بعث در 17 ژوئیه 1968 با انجام یک کودتا، حکومت را در دست گرفت و حسن البکر را به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای رهبری انقلاب برگزید و وی را به درجه مارشالی مفتخر گردانید.
حسن البکر، رئیس جمهور عراق در ژوئیه 1979 به مناسبت جشنهای ژوئیه، تمامی مسئولیتهای حزبی و دولتی خود را به جانشین خود یعنی صدام حسین تکریتی که در حقیقت زمام امور کشور عراق را حتی در زمان معاونت البکر قبضه کرده بود، واگذار کرد.
حسن البکر در سال 1982 در سن 68 سالگی به علت ابتلا به بیماری سرطان درگذشت. صدام حسین که همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران رسماً به قدرت رسیده بود، برای آمریکاییان جایگزین مناسبی برای شاه در منطقه بود تا بتواند عهده دار وظیفه ژاندارمی منطقه شود و در فرصت مناسب علیه انقلاب اسلامی از وی استفاده گردد.
دستگاه تبلیغاتی رژیم بعث عراق از آغاز در صدد برآمد تا در تلاشی همه جانبه چهره مطهر جمهوری اسلامی را در افکار عمومی عراق به شکل منفی ترسیم کند تا در صورت وقوع جنگ این القائات ذهنی را در سطح مردم و نظامیان توسعه بخشد تا مردم و ارتش عراق را برای ایستادن در برابر سپاه توحید آماده کند.
روند رویدادها و پشتیبانی همه جانبه آمریکا در طول هشت سال دفاع مقدس گواه استوار و محکمی بر این مدعاست و صدام حسین نه تنها به عنوان عامل سرکوب انقلاب اسلامی به خدمت گرفته شد، بلکه توانست به طور بی سابقه ای پای آمریکاییان را به منطقه (خلیج فارس) به صورت روزافزونی باز کند.

پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت از سوی جمهوری اسلامی ایران