فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

مرحله پنجم

تلاش اصلی در مرحله پنجم عملیات، که در تاریخ 6/5/61 انجام گرفت، معطوف به محور شمالی پاسگاه زید، در حد فاصل دژ مرزی عراق و خاکریزهای مثلثی دشمن شد. طی این مرحله، هفت تیپ تقویت شده از سپاه و دو تیپ از ارتش شرکت داشتند.
در آغاز درگیری، همه چیز طبق روال پیش می رفت. در نتیجه نیروهای خودی توانستند، گذشته از پاکسازی و الحاق، خاکریزی مناسب و دو جداره در جناح شمالی احداث کند، اما از آنجایی که دقت کافی در احداث خاکریز نشده بود، دشمن توانست پنج کیلومتر در آن رخنه کند. در این فاصله نیروها نزدیک به 48 ساعت در مواضع به دست آمده مستقر شدند و امکانات پشتیبانی رزمی و خدماتی به جلو منتقل شد. دشمن نیز که در مرحله گذشته ضرباتی اساسی متحمل شده بود، تحرکی از خود نشان نداد، لیکن علی رغم این که عملیات تا آستانه تثبیت پیش رفته بود، طی بررسی که به عمل آمد، ادامه حضور نیروها مصلحت دیده نشد.
در مرحله پنجم، 130 تانک و نفربر دشمن منهدم و 11 تانک و نفربر به غنیمت گرفته شد. و 800 تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند.
در عملیات رمضان آمار کلی تلفات و خسارات به دشمن، عبارت بود از:
هواپیمای سرنگون شده: 5 فروند
انهدام تانک و نفربر: 1097 دستگاه از انواع مختلف
نفرات کشته و زخمی: 7400 نفر
افراد اسیر: 1315 نفر
ضمناً 4 لشکر و 3 تیپ زرهی دشمن بین 20% تا 60% منهدم شدند و 9 تیپ پیاده دشمن نیز بین 20% تا 100% خسارت و تلفات را متحمل گردیدند.

هفته بهزیستی

31 - 25 تیر

سازمان بهزیستی کشور، به موجب لایحه قانونی 10/4/1359 در جهت تحقق مفاد اصول 3، 21 و 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در راستای تحقق عدالت اجتماعی تشکیل شده است.
این سازمان به منظور نیل به اهداف خود با اتخاذ تدابیر لازم و حمایتهای گوناگون از کودکان نیازمند، زنان و کودکان بی سرپرست، ابن السبیل **در راه مانده یا کودکان سر راهی*** و نیز ارائه خدمات توانبخشی به معلولان جسمی و ذهنی، مبتلایان به بیماریهای صعب العلاج، معتادان و ناسازگاران اجتماعی و همچنین پیشگیری از معلولیتها و آسیبهای اجتماعی و ... با توجه به حفظ ارزشها و کرامات والای انسانی و تکیه بر تعاون و همیاری مردم نیکوکار و همکاریهای نزدیک روحانیون متعهد و سایر اقشار دلسوز کشور تلاش می کند.
بی تردید، سلامت جسم و جان و روان، زیربنایی ترین عامل پیشرفت و تکامل یک جامعه است و امروزه برای دستیابی به این هدف با اجرای برنامه های پیشرفته بهداشتی و بهزیستی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، افراد جامعه از دوران شیرخوارگی تا پایان زندگی تحت مراقبت قرار دارند و سازمانهای ذی ربط با دقت در مواد غذایی و تغذیه، سالم سازی محیط زندگی، توسعه برنامه های مختلف، پیشگیری و ... مانع بروز بسیاری از امراض و معلولیتها می شوند تا سلامت مردم تأمین شود.
امیرالمؤمنین حضرت علی (علیه السلام) در نهج البلاغه می فرمایند **کلمات قصارش 388***:
(آگاه باشید که از جمله بلاها فقر و ناداری است و سخت تر از ناداری بیماری تن و سخت تر از بیماری تن بیماری قلبی است)
و در اهمیت تندرستی همین بس که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) در پاسخ سؤالی که اگر شب قدر را درک کردیم چه چیزی از خدای خود طلب نماییم؟ حضرت جواب فرمود: عافیت را** کلیات مفاتیح الجنان ص 226***.
بی شک اگر کسی این سخن گوهربار امام صادق (علیه السلام) را بشنود که فرمودند:
کل شی ء تکون فیه المضرة علی الانسان فی بدنه فحرام اکله الا فی حال الضرورة** تحف العقول نویسنده: حسین بن شعبة الحرانی - ترجمه احمد جنتی عطایی - انتشارات علمیه اسلامیه - چاپ اول 1363 - ص 392***
خوردن هر چیزی که برای بدن انسان مضر باشد حرام است مگر در حال ضرورت.
این دستور را باید به عنوان تکلیف شرعی تلقی نموده و نصب العین خود قرار دهد.
بنابراین با توجه به احادیث و روایات لازم است برنامه پیشگیری از بیماریهای جسمی و اخلاقی و آسیبهای اجتماعی به منظور حفظ و تأمین بهداشت جسمی و روانی جامعه از دوران شیرخوارگی آغاز شود. با در نظر گرفتن آیه شریفه من احیاها فکأنما احیا الناس جمیعاً** سوره مائده 32*** (و هرکه نفسی را حیات بخشد مثل آنست که تمام مردم را حیات بخشیده) می توان به اهمیت واقعی پیشگیری پی برد و زندگی انسانها را قبل از این که دچار گرفتاری شوند سرلوحه برنامه های خود قرار داد.