فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

امام خمینی (ره) و کودتا** صحیفه نور چاپ دوم، 1372، جلد هفتم، ص 381***

امام امت پس از پایان عملیات خنثی سازی کودتا (20/4/1359) در حسینیه جماران سخنرانی کردند. ایشان در بخشهایی از سخنان خود در رابطه با کودتا چنین فرمودند:
(می خواهند توطئه بکنند و آن هم این طور توطئه ای که معلوم است که اگر چنانچه موفق به کشفش هم نشده بودیم و قیام هم کرده بودند، (مردم) خفه می کردند آنها را ... اگر این فانتوم ها هم بلند شده بود که اینها می خواستند چه بکنند، پدر اینها را در می آوردند مگر ملت ما حالا دیگر نشسته آنجا که یک فانتوم و دو فانتوم کاری انجام بدهد. این احمق ها نفهمیدند این را که با چهار تا مثلاً سرباز (سربازها که با اینها موافق نیستند) با چهار نفر از این درجه دارها مثلاً و امثال اینها می شود یک مملکت / چهل و / سی و پنج میلیونی که همه مجهز هستند، اینها بتوانند فتح کنند. اینها غلط فکر کردند، اینها نفهمیدند که شوروی با همه قدرتی که دارد و با همه ابزاری که دارد و با همه سلاح های مدرنی که دارد، در افغانستان پوزه اش به خاک مالیده شد. در عین حال که ...
- حضار: توطئه چپ و راست کوبنده اش روح الله است -
امام: صبر کنید، صبر کنید خواهش می کنم، شماها کوبنده هستید، روح الله کی است؟

مقام معظم رهبری و کودتا:

مقام معظم فرماندهی کل قوا حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی)
در یکی از سخنرانیهای خود در سال 1374 درباره کودتای نوژه چنین می فرمایند:
(شاید ملت ایران نداند آن کسانی که موجب شدند توطئه کودتای بسیار خطرناک پایگاه شهید نوژه خنثی شود، خود جوانهای ارتش بودند که آمدند به ما اطلاع دادند. یک جوان خلبان نیمه شب آمد در خانه ما را زد و ما را با اصرار زیاد وادار کرد که حرفش را گوش کنیم و گفت که این کودتا دارد ظرف 24 ساعت آینده انجام می گیرد. بعد هم که عناصر، دنباله گیر این قضیه شدند، خود نظامیان و ارتشیهای متدین آن پایگاه بیشترین نقش را در خنثی سازی آن کودتا داشتند. یعنی آن کسی که در این صحنه از ارتش دفاع کرد، خود ارتش بود، خودش نگذاشت که این چنگال دشمن به او وصل شود و دشمن بتواند توطئه خودش را در ارتش پیاده کند.)

روز جهانی جمعیت