فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

کودتای نافرجام پایگاه شهید نوژه** شهید سرهنگ دوم خلبان محمد نوژه که در تاریخ 25/5/1358 در پاسخگویی به فرمان امام (ره) در رابطه با یاری دادن شهید چمران برای پیشگیری از سقوط پاوه به شهادت رسید. این پایگاه که قبل از انقلاب به نام پایگاه شاهرخی و بعد از انقلاب به نام پایگاه حر نامیده شد، بعد از شهادت این خلبان شجاع به پایگاه شهید نوژه تغییر نام یافت.***

21 تیر 1359

از اولین روزی که انقلاب اسلامی ایران با سرنگونی رژیم پهلوی که استوارترین سنگر غرب آمریکا در منطقه به شمار می رفت به پیروزی رسید و تحولات زیربنایی را در ایران آغاز کرد، استکبار جهانی که منافعش به خطر افتاده بود تلاشهای وسیعی را جهت به سازش کشانیدن ایران اسلامی و تضعیف آن آغاز کرد.
جمهوری اسلامی ایران با خروج از پیمان نظامی سنتو** جمهوری اسلامی ایران بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 5/1/1358 از این پیمان خارج گردید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به جلد اول روزها و رویدادها ص 71 مراجعه گردد.*** که موجب انحلال این اتحادیه نظامی غربی شد، اعلام کرد که ایران دیگر حافظ منافع آمریکا در منطقه نمی باشد. غرب امیدوار بود با زمینه ای که در ایران از نظر فرهنگی - اقتصادی و تسلیحاتی وجود داشت، نفوذ قبلی خود را بتدریج به دست آورد و بار دیگر ایران را جولانگاه مطامع استعماری خویش قرار دهد.
اسناد لانه جاسوسی آمریکا بهترین گواه بر این واقعیت است که امپریالیسم غرب چگونه تلاش می کرد تا روزنه ای برای نفوذ مجدد به ایران بیابد.
شیطان بزرگ به دلیل اطلاعات کاذب رهبران ضد انقلاب و ایادی داخلی آنها تصور می کرد قادر است در اندک زمانی تغییرات زیربنایی به وجود آورد و روند رویدادهای ایران را همچون دوران پهلوی بر وفق مراد خود گرداند، بنابراین به انواع و اقسام ترفندها و حیله ها متوسل شد.
مهمترین حوادث ماه های نخست انقلاب تا انعقاد اولین نطفه های یک کودتای نظامی به شرح زیر است:
- اشغال پادگانهای مهاباد و پسوه و پیرانشهر در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی بوسیله گروهکهای محارب و وابسته
- درگیری گسترده نوروز 1358 در سنندج با تلاش وسیع گروههای مسلح مستقر در کردستان برای به سقوط کشاندن پادگان لشکر 28. در جهت تکمیل خلع سلاح پادگانهای مهاباد، پسوه و پیرانشهر به منظور فراهم ساختن شرایط سقوط کلیه پادگانهای محور سنندج - ارومیه.
- 6/1/58: درگیری خونین گنبد کاووس
- 31/1/58: فاجعه درگیری نقده
- 3/2/58: ترور سپهبد ولی ا... قرنی اولین رئیس ستاد ارتش
- 12/2/58: ترور استاد آیت الله مرتضی مطهری
- 4/3/58: ترور نافرجام حجت الاسلام والمسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی
- 27/9/58: ترور دکتر محمد مفتح
مجموعه این توطئه ها چنان برای ضد انقلاب امیدوار کننده بود که حتی شاه مخلوع را نیز به بازگشت به ایران امیدوار ساخت، تا بدانجا که او در مصاحبه ای اعلام داشت که قصد ندارد از تاج و تخت کناره گیری کند.
به دنبال این توطئه ها، سازمانی به نام (نقاب) شکل گرفت که وظیفه آن بررسی و مطالعه بر روی زمینه موجود برای انجام یک کودتا و احتمال موفقیت آن به عنوان ممکن ترین روش براندازی بود** کودتای نوژه - موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی - 1367 (محمد ری شهری)***.

سازمان کودتای (نقاب):

در دی ماه 1358 یکی از هواداران شاپور بختیار به نام مهندس قادسی نمودار سازمانی را تهیه کرد و نام آن را (نقاب) گذاشت. گزینش نام (نقاب) که جمع حروف اول (نجات قیام انقلاب بزرگ) است به گفته آنها ناظر بر این معنا بوده که: (حرکت مردم تا خروج شاه از ایران، اصیل و سازنده بود ولی پس از آن منحرف شده است، لذا وفاداران به اصالت قیام باید در صدد اصلاح آن برآیند.)
در نمودار سازمان یاد شده یک قسمت مرکزی پنج نفری مشخص شده بود. در زیر آن مسئول تهران، مسئول امور شهرستانها، مسئول امور وزارتخانه ها، مسئول امور دانشگاهها، انتشارات و تبلیغات، مسئول امور ایلات و مسئول امور چریکی تجسم شده بود.
در رأس سازمان (نقاب) شورایی به نام رئیس و ذیل آن پنج شاخه قرار داشت:
1 - شاخه بافت
2 - شاخه نگر
3 - شاخه نشر
4 - شاخه اطلاعات
5 - شاخه عمل