فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

نماز آخر

تلاش بی پایان، معمار مدینه غدیر را دچار فتور جسمی کرد و بیمار شد. بیماری اندک اندک رو به فزونی گرفت. وی از کار باز ماند.
مصلح کبیر در بستر بیماری بود که حضرت آیت الله العظمی حکیم (ره) رخت از جهان بربست. بیماری و بستری شدن علامه حدود دو سال به طول انجامید و معالجات خارج از کشور هم مفید واقع نشد، تا این که آیتی از آیات الهی و عاشقی از عاشقان ولایت و مجاهدی نستوه روز جمعه 12 تیر ماه 1349 برابر 28 ربیع الثانی 1390 هجری قمری نزدیک ظهر به درود جهان گفت. وی که همواره در نماز بود و جز به عبادت خدای کعبه و خدمت به مولود آن کاری دیگر نداشت در هفتاد سالگی از دنیا رفت. جنازه علامه پس از مدتی به نجف اشرف منتقل گردید و در کتابخانه ای که خود تأسیس کرده بود به خاک سپرده شد و در جوار مولای خویش امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) در کتابخانه عمومی (مکتبة الامام امیرالمؤمنین العامه) که خود تأسیس کرده بود به خاک سپرده شد.

سقوط هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران توسط ناو وینسنس آمریکا

12 تیر 1367 / 3 ژوئیه 1988

روز یکشنبه 12 تیر 1367 مطابق با 3 ژوئیه 1988 هواپیمای ایرباس هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با 275 مسافر و 16 خدمه فرودگاه بندرعباس را به مقصد دوبی ترک گفت. سطح پرواز این هواپیما 14000 پا تعیین شده بود. در ساعت 15:10 دقیقه محلی و 45:06 گرینویچ شروع به اوج گیری نمود و در ساعت 24:10 به وقت محلی، سطح پروازی 12000 پا را گزارش نمود و از آن لحظه به بعد دیگر تماسی از طرف خلبان گرفته نشد. در واقع از این لحظه به بعد هواپیما مورد اصابت 2 فروند موشک سطح به هوای ناو وینسنس ایالات متحده آمریکا قرار گرفته و در نزدیکی تنگه هرمز بین شارجه و بندرعباس در نزدیکی جزیره ایرانی (هنگام) منفجر و سقوط کرده بود.
در این فاجعه تمامی سرنشینان هواپیما به شهادت رسیدند و نیز 66 کودک زیر 12 سال و 52 زن در میان قربانیان بودند و 46 تن تبعه کشورهای یوگسلاوی، کویت، افغانستان، هندوستان، پاکستان، ایتالیا، شارجه و دوبی از جمله وابسته نظامی پاکستان در ایران و خانواده اش در میان کشته شدگان بودند.