فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

تألیفات علامه امینی** یادنامه علامه امینی، مجموعه مقالات تحقیقی، به اهتمام دکتر سید جعفر شهیدی، محمد رضا حکیمی، کتاب اول - 1352، ص 24***

مرحوم علامه امینی علاوه بر تألیف کتاب (شهداء الفضیلة) و کتاب بزرگ (الغدیر) کتب دیگری نیز از خود بجای نهاده است که عبارتند از:
1 - کامل الزیارات ابن قولویه (تحقیق و تعلیق)
2 - ادب الزائر لمن یئم الحائر
3 - سیرتنا و سنتنا و سیرة نبینا و سنته
4 - اعلام الانام فی معرفة الملک العلام (در توحید) به فارسی
5 - تفسیر آیه (قالو ربنا امتنا اثنتین ...)
6 - تفسیر آیه (و اذ اخذ ربک من بنی آدم ...) (به نام المیثاق الاول)
7 - تفسیر آیه (و کنتم ازواجا ثلاثه ...)
8 - تفسیر آیه (و لله الاسماء الحسنی)
9 - تفسیر سوره (حمد)
10 - ثمرات الاسفار (در 2 جلد)
11 - حاشیه بر رسائل شیخ انصاری
12 - حاشیه بر (مکاسب) شیخ انصاری
13 - رساله در حقیقت زیارات (در پاسخ علمای پاکستان)
14 - رساله در علم درایه
15 - رساله در نیت
16 - ریاض الانس (در 2 جلد هر جلد 1000 صفحه)
17 - العترة الطاهرة فی الکتاب العزیز

تأسیس بوستان هدایت

در سال 1373 هجری قمری، هشت سال پس از انتشار نخستین جلد الغدیر (مکتبة الامام امیرالمؤمنین (علیه السلام) ) کتابخانه عمومی امام امیرالمؤمنین (علیه السلام) با همت والای علامه مجاهد در روز غدیر افتتاح می شود و در سایه کوشش مستمر حضرت آیت الله امینی و یارانش با نسخه برداری از کتب نایاب و منحصربفرد، گنجی در پرتو ولایت در نجف به وجود می آید. شیفتگان مولی الموحدین علی (علیه السلام) نیز هر یک به نوبه خویش با شور و شعف بسیار در تهیه نسخه های خطی و چاپی کتابخانه به مؤسس آن یاری می رسانند و در حدود 42000 جلد کتاب به زبانهای مختلف فراهم می شود.
حضرت علامه امینی با تأسیس این کتابخانه در نجف اشرف می خواهد تا دانشگاه بزرگ عالم تشیع به قدر ممکن از کتاب بی نیاز شود. نجف در نظر ایشان پایگاه ولایت و مرکز تشیع است و بر خود لازم می داند تا با تأسیس کتابخانه ای بزرگ، انقلاب فرهنگی و تحول عظیمی را که با تألیف الغدیر به وجود آمده است، به کمال برساند.

دیدگاه علامه امینی درباره ولایت فقیه

در عصر علامه مجاهد، دانشمندان و مجتهدان دینی هر یک به روشی به مقابله با نظام طاغوت برآمدند و هر یک با ایجاد نهضتها و حرکتهای اصلاحی به مقابله با تجاوز و استعمار برخاستند و در احیای ارزشهای اسلامی پافشاری کردند.
نواب صفوی از شاگردان مخلص مکتب غدیر علامه امینی شد و به مبارزه علیه طاغوت پرداخت. روش علامه نستوه از گونه ای دیگر بود. وی معتقد بود که باید کاری ریشه ای انجام داد.
علامه امینی، با مطرح نمودن ولایت و امامت و بحثهای عمیق علمی و کاوشگرانه پیرامون آن از نخستین متفکران اسلامی بود که به ولایت فقیه در عصر غیبت رسید و بحث و درس اختصاصی پیرامون آن را امری لازم و ضروری دانست. ایشان حکومت را از آن ولی فقیه به حساب آورد و گفت: (دیگران غاصبند و این مقام حق مسلم آن فریادگر است.)
در جای دیگر به صراحت هرچه تمامتر ندا برداشت:
(الامام الخمینی ذخیرة الله للشیعة) امام خمینی ذخیره خدا برای جهان تشیع است. چه او از طلوع فجر صادق خبر داشت و رسالتی که بر دوش مجدد قرن نهاده شده بود. از این رو علامه شاگردی تربیت کرد چونان نواب صفوی تا حکومت علوی را فریاد زند و با یاران خویش پایه های حکومت غاصبان را به لرزه درآورد.