فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

بزرگترین اثر علامه (کتاب الغدیر)

حضرت آیت الله امینی زمانی همت به تألیف (الغدیر) گماشت و خواست خاطره سال دهم هجرت و واقعه غدیر را زنده کند که وهابیت ریشه گرفته و در صدد نابودی تمام آثار و بقایای ائمه (علیهم السلام) بود. وهابیها که خود ویران ساختن گنبد و بارگاه ائمه اطهار و پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) را واجب می دانستند، همه طوایف مسلمانان را کافر می شمردند و متهم به شرک و الحاد می نمودند و کشتن آنان را روا می دانستند.
علامه امینی به عنوان یک اسلام شناس، یک مصلح و فیلسوف اجتماعی پا به میدان نهاد تا با احیای (غدیر) مدینه فاضله اسلامی را به امت اسلامی عرضه دارد. رسالت امینی، احیای اندیشه های ناب اسلامی بود و ایشان نسبت به تهاجم گسترده غرب به اسلام نیز توجه داشت، تهاجمی که در ترکیه با به قدرت رسیدن آتاترک و در ایران با به قدرت رسیدن رضاخان در حال توسعه بود. علامه امینی با تألیف (الغدیر) خاطرات عصر نبوی را تجدید می کند، عصری که سروری از آن امت قرآنی است و رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) رهبری آن را بر عهده دارد و بعد از خود علی ابن ابیطالب (علیه السلام) را به عنوان وصی و جانشین معرفی کرده است.
امینی احیاگر سنت نبوی، با "الغدیر" جلوه های شوکت و عظمت امت اسلامی را در خاطره ها زنده می دارد و اصل اصیل و محور حکومت قرآنی، جریان غدیرخم را یادآور می شود.
امینی در عصری زندگی می کند که شکست دولت عثمانی روی داده است، شکستی که اگر اصل (غدیر) و رهبری امت آن گونه که پیامبر اسلام و قرآن کریم فرموده بودند، اجرا می شد، روی نمی داد و انگلیس را جرأت آن نبود که عراق را جزء مستعمرات خویش درآورد. (1917 م)
علامه امینی در عصر افول قدرت عثمانی و جایگزینی استعمار غرب به تألیف (الغدیر) پرداخت تا با یاد غدیر دریایی خروشان و مواج از امت اسلامی فراهم آورد و سد استعمار و استبداد را فرو ریزد.
داستان بزرگ و مهم غدیرخم داستان ولایت کبری، داستان آراستن و کامل ساختن دین است و اتمام نعمات و خشنودی پروردگار است.
علامه نستوه در پی اسناد حدیث غدیر، 24 کتاب تاریخی و 27 محدث و 14 مفسر قرآن و 7 متکلم اسلامی را می یابد که به نقل حدیث نبوی پرداخته اند. آنگاه راویان حدیث غدیر از صحابه پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) را به ترتیب حروف الفبا ذکر می کند. وی 110 تن از اصحاب را نام می برد که حدیث غدیر را روایت کرده اند و به نام 84 تابعی اشاره می کند؛ سپس طبقات راویان حدیث غدیر از علما را بر می شمارد. از علمای قرن دوم هجری تا قرن چهاردهم، 360 تن را ذکر می کند که به نقل حدیث شریف غدیر موفق شده اند.
علامه مجاهد برای یافتن مدارک معتبر بارها به اقصی نقاط جهان مسافرت می کند. از آن جمله سفری به هند می کند و با سید سعید العلماء موسوی فرزند شمس العلماء سید ناصر حسین نواده میر حامد حسین صاحب عبقات الانوار ملاقات می نماید.
علامه مصلح با جمع آوری اجتماعات پیشوایان شیعه و گواهی بزرگان صحابه و شعرای حماسه سرای عصر توحید و سخنان راه پویان خستگی ناپذیر، تمامی زمینه های شک و تردید را از بین می برد و معلوم می دارد که حدیث غدیر جز از ذات پاک و بی آلایش حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) صادر نشده است.
سال 1364 هجری قمری (1324 هجری شمسی) چاپ اول کتاب در نجف آغاز می شود و تا نه جلد آن به طبع می رسد و در سراسر ممالک اسلامی و غیر آن منتشر می شود. با پذیرش الغدیر در جهان اسلام، واقعه غدیر به عنوان محور حرکت اسلامی و بنیان حکومت دینی و مذهبی اسلام قرار می گیرد.

تألیفات علامه امینی** یادنامه علامه امینی، مجموعه مقالات تحقیقی، به اهتمام دکتر سید جعفر شهیدی، محمد رضا حکیمی، کتاب اول - 1352، ص 24***

مرحوم علامه امینی علاوه بر تألیف کتاب (شهداء الفضیلة) و کتاب بزرگ (الغدیر) کتب دیگری نیز از خود بجای نهاده است که عبارتند از:
1 - کامل الزیارات ابن قولویه (تحقیق و تعلیق)
2 - ادب الزائر لمن یئم الحائر
3 - سیرتنا و سنتنا و سیرة نبینا و سنته
4 - اعلام الانام فی معرفة الملک العلام (در توحید) به فارسی
5 - تفسیر آیه (قالو ربنا امتنا اثنتین ...)
6 - تفسیر آیه (و اذ اخذ ربک من بنی آدم ...) (به نام المیثاق الاول)
7 - تفسیر آیه (و کنتم ازواجا ثلاثه ...)
8 - تفسیر آیه (و لله الاسماء الحسنی)
9 - تفسیر سوره (حمد)
10 - ثمرات الاسفار (در 2 جلد)
11 - حاشیه بر رسائل شیخ انصاری
12 - حاشیه بر (مکاسب) شیخ انصاری
13 - رساله در حقیقت زیارات (در پاسخ علمای پاکستان)
14 - رساله در علم درایه
15 - رساله در نیت
16 - ریاض الانس (در 2 جلد هر جلد 1000 صفحه)
17 - العترة الطاهرة فی الکتاب العزیز

تأسیس بوستان هدایت

در سال 1373 هجری قمری، هشت سال پس از انتشار نخستین جلد الغدیر (مکتبة الامام امیرالمؤمنین (علیه السلام) ) کتابخانه عمومی امام امیرالمؤمنین (علیه السلام) با همت والای علامه مجاهد در روز غدیر افتتاح می شود و در سایه کوشش مستمر حضرت آیت الله امینی و یارانش با نسخه برداری از کتب نایاب و منحصربفرد، گنجی در پرتو ولایت در نجف به وجود می آید. شیفتگان مولی الموحدین علی (علیه السلام) نیز هر یک به نوبه خویش با شور و شعف بسیار در تهیه نسخه های خطی و چاپی کتابخانه به مؤسس آن یاری می رسانند و در حدود 42000 جلد کتاب به زبانهای مختلف فراهم می شود.
حضرت علامه امینی با تأسیس این کتابخانه در نجف اشرف می خواهد تا دانشگاه بزرگ عالم تشیع به قدر ممکن از کتاب بی نیاز شود. نجف در نظر ایشان پایگاه ولایت و مرکز تشیع است و بر خود لازم می داند تا با تأسیس کتابخانه ای بزرگ، انقلاب فرهنگی و تحول عظیمی را که با تألیف الغدیر به وجود آمده است، به کمال برساند.