فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

امام (ره) و آیت الله صدوقی

آیت الله صدوقی در سال 1349 قمری به قم رفت و در آنجا با امام خمینی (ره) و تفکرات و روحیات ایشان بیش از پیش آشنا شد. امام (ره) در آن وقت یکی از مدرسین خیلی مبرز حوزه قم بودند و حضرت آیت الله صدوقی هفته ای چند جلسه به خدمت ایشان می رسیدند.
با شروع نهضت امام ((ره)) در سال 1341 و ادامه آن، آیت الله صدوقی نیز با نهضت ایشان همراه و همگام با نهضت شد نقش بزرگی را در سازماندهی روحانیون و روشنگری مردم یزد ایفا کرد و از آن تاریخ در تمام فراز و نشیبهای حرکت انقلاب اسلامی از یاران امام (ره) و از مروجان افکار متعالی رهبر کبیر انقلاب اسلامی بشمار می رفت.
پس از تبعید امام (ره) به ترکیه و سپس به نجف اشرف، ارتباط مرحوم صدوقی با امام (ره) قطع نشد، بلکه آن شهید بزرگوار از طریق مراسلات با امام (ره) رابطه برقرار، و تا آخرین حد توان خویش، امام (ره) را در مبارزه با رژیم همراهی کرد.
آیت الله در حین مبارزات مردم مسلمان ایران برای سرنگونی رژیم پهلوی، پیامهای امام (ره) را که توسط تلفن به او می رسید، به اطلاع علمای مشهد، تبریز و شیراز و دیگر شهرها می رساند.
شهید صدوقی در مبارزه با شاه یکی از محورهای مبارزه محسوب می شد. او اعلامیه هایی در محکوم نمودن جنایات رژیم از جمله فاجعه سینما رکس آبادان صادر کرد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در مورد مسائل مهم انقلاب همواره مورد مشورت پیشتازان روحانیت مبارز بود.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در مورد مسائل مهم همواره مورد مشورت پیشتازان روحانیت مبارز بود. شهید آیت الله صدوقی در تاریخ 31 مرداد 1358 به عنوان امام جمعه منصوب شده** صحیفه نور - جلد 8 - ص 259 - (31/5/1358)*** و هنگامی که حادثه تأسف بار زلزله کرمان به سال 1360 روی داد از طرف امام خمینی (ره) مسئول رسیدگی به زلزله زدگان آن استان شد و زحمات زیادی را در این راه متحمل گشت **فرمان امام (ره) به آیت الله صدوقی 22/3/1360 - صحیفه نور - جلد 14 - ص 276***.

پیام امام خمینی (ره) به مناسبت شهادت آیت الله صدوقی** صحیفه نور - چاپ دوم - جلد 9 - ص 455 - 456 - 11/4/1361***

دهم ماه مبارک رمضان 1402
قربانی شدن و قربانی دادن در راه انقلاب و پیروزی آن اجتناب ناپذیر است بویژه انقلابی که برای خداست ... قربانی برای یک انقلاب بزرگ نشانه یک پیروزی و نزدیک شدن به هدف است.
... چه کسی اولی به شهادت است در زمانی که کفر بنی امیه اسلام را تهدید می کرد، از فرزند معصوم پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) و فرزندان و اصحاب او و چه کسی اولی به شهادت است در عصری که استکبار جهانی و فرزندان خلف آن در داخل و خارج، اسلام عزیز را تهدید می کنند، از امثال شهید بزرگوار ما و فقیه متعهد و فداکار اسلام شهید صدوقی عزیز - رضوان الله علیه - شهید بزرگی که در تمام صحنه های انقلاب حضور داشت و یار و مددکار گرفتاران و مستمندان بود.
... این مدعیان خدمت به خلق و قیام برای خلق که در بیغوله ها خزیده و در حال انقلاب به چپاول اسلحه و مهمات بیت المال خلق فعالیت شبانه روزی نمودند، اینک که خداوند تعالی چهره کریه شان را آشکار کرد و دستشان را از مال و جان خلق الله کوتاه نمود، چنین خدمتگزارانی را از این خلق می گیرند.
... این جانب دوستی عزیز که بیش از 30 سال با او آشنا و روحیات عظیمش را از نزدیک درک کردم از دست دادم و اسلام خدمتگزاری متعهد و ایران فقیهی فداکار و استان یزد سرپرستی دانشمند را از دست داد و در ازاء آن به هدف نهایی که آمال این شهیدان است نزدیک شد.

شهید صدوقی از زبان مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

(این بزرگوار از کسانی بود که در انقلاب بزرگ اسلامی ما نقش قابل توجهی داشت. از جمله خصوصیات مرحوم آیت الله صدوقی که او را در حرکات انقلابی به صورت فردی مؤثر در می آورد، شجاعت آن مرد بود... در حمله بیت المقدس حاضر بود و همه مردم در تلویزیون دیدند که ایشان چه رزمنده خستگی ناپذیری بود و دنبال کار بود و خستگی نداشت و یک خصوصیت دیگر ایشان که واقعاً مهم بود این بود که تسلیم و مطیع امام بود ... نکته دیگری که در کار ایشان وجود داشت که بسیار جالب بود و مهم بود روح رهبری ایشان بود. آقای صدوقی را من در یزد رهبر به معنای واقعی یافتم.)