فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

شهادت آیت الله محمد صدوقی

11 تیر 1361

شهید آیت الله صدوقی که به حق شیخ الشهدا و سومین شهید محراب نامیده شده است، نماینده امام خمینی (ره) در استان و امام جمعه یزد بود، در آخرین نماز جمعه اش که مصادف با دهم ماه مبارک رمضان 1402 مطابق با یازدهم تیر ماه 1361 بود، بعد از ادای فریضه جمعه در حالی که جایگاه را ترک می کرد، منافقی قسی القلب به ایشان نزدیک شد و با به آغوش کشیدن آن پیر زاهد و منفجر کردن نارنجکی که در دست داشت، آیت الله صدوقی را به شهادت رساند و این همان معراج سریع به سوی الله بود که شهید آرزویش را داشت و بارها از خدا خواسته بود. این عالم شهید از یاران صدیق و باوفای امام خمینی (ره) و یاور مردم محروم بود و خود را از مردم جدا نمی دانست.

زندگینامه

در سال 1327 هجری قمری در خانواده ای روحانی در یزد متولد شد. نام او را محمد گذاشتند. پدر او آقا میرزا ابوطالب صدوقی که از روحانیون معروف یزد و امامت مسجد روضة محمدیه را بر عهده داشت و یکی از مراجع برتر دوران خود به شمار می رفت.
محمد در سن هفت سالگی پدر و در سن نه سالگی مادر خویش را از دست داد.
وی تحصیلات حوزوی را تا حدود لمعه و قوانین را در مدرسه عبدالرحیم خان یزد به پایان رساند و در سال 1348 قمری جهت ادامه تحصیلات عازم اصفهان شد و یک سال بعد برای ادامه تحصیل به قم عزیمت، و نزدیک به 21 سال جهت کسب علوم و معارف اسلامی و استفاده از محضر اساتید بزرگ حوزه در آن شهر اقامت گزید. در آغاز از محضر آیت الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی مؤسس و مدیر حوزه علمیه قم چند سالی کسب فیض نمود.
بعد از ارتحال آیت الله حائری (ره) در سال 1355 قمری با توجه به این که مرجعیت آن زمان آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی در نجف اقامت داشتند و سرپرستی حوزه بلاتکلیف مانده بود، بنا به پیشنهاد امام خمینی (ره) و عده ای از مدرسین حوزه از حضرت آیت الله بروجردی که در آن زمان در بیمارستان فیروزآبادی بستری بودند و محل سکونتشان بروجرد بود، دعوت به عمل آوردند تا به قم بروند و سرپرستی حوزه علمیه قم و طلاب را در آن شرایط خاص به عهده گیرند و برای این امر آیت الله شیخ محمد صدوقی به همراه چند تن دیگر عازم شدند و موفق به جلب نظر حضرت آیت الله بروجردی گشتند و آن بزرگوار رحل اقامت در قم افکندند.
آیت الله صدوقی نقش عمده ای در سازماندهی حوزه بر عهده گرفت و ضمن تدریس علوم دینی به شاگردان حوزه ها، خود نیز از محضر بزرگانی چون آیات عظام سید محمدتقی خوانساری، حجت، صدر و بروجردی استفاده نمود.
آیت الله صدوقی در سال 1330 شمسی به یزد مراجعت کرد و بنا به پیشنهاد روحانیون سرشناس یزد در آن شهر ماندگار، و به تدریس مشتاقان پرداخت و در ضمن ایجاد تغییراتی، مدارس دینی را نوسازی نمود.