فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

عملیات کربلای 1 آزادسازی شهر مهران

9 تیر 1365

به دنبال عملیات غافلگیرکننده والفجر 8 و تصرف شهر استراتژیک فاو توسط رزمندگان اسلام و بهم خوردن توازن سیاسی - نظامی به نفع جمهوری اسلامی، رژیم عراق شیوه ای جدید برگزید و در صدد فعال شدن در جبهه های زمینی و تبدیل موضع دفاعی به حالت تهاجمی برآمد، و این استراتژی را بعد از اشغال مهران استراتژی جدیدی موسوم به استراتژی دفاع متحرک **ترجمه دقیق فارسی آن (استراتژی دفاع فعال) می باشد. ***نامگذاری کرد.
حرکت جدید دشمن که بعد از بازپس گیری منطقه والفجر 9 (منطقه چوارتا) از تاریخ 16/12/64 شروع شد، در تاریخ 27/2/65 با اشغال مجدد مهران به اوج خود رسید و با ضربه سختی که در جریان آزادسازی مهران و ارتفاعات استراتژیک آن منطقه متحمل شد، پایان یافت.
از هنگام شروع تهاجمات جدید ارتش عراق، وحدت و همدلی نیروهای رزمنده جمهوری اسلامی ایران به شکل زیبایی جلوه گر شده و برادران ارتشی و سپاهی و بسیج مردمی پابه پای هم در مقابل تهاجمات دشمن به مقاومتی دلیرانه دست زدند.

حمله عراق به مهران:

ساعت یک بامداد 27/2/65، عراق در منطقه مهران دست به تهاجم زد و این شهر و حومه آن و برخی از ارتفاعات منطقه را تصرف کرد. در این زمان ارتش جمهوری اسلامی ایران، با نیرویی به استعداد 6 گردان پیاده و 2 گردان زرهی، مسئولیت خطوط پدافندی خودی را در این منطقه به عهده داشت و نیروهای سپاه نیز به دلیل اشتغالات فراوان در خطوط مختلف عملیاتی، پشتیبانی از این منطقه را به طور کامل بر عهده نگرفته بود.
در مجموع دشمن در طول 10 روز جنگ و پیشروی، 9 تیپ پیاده و زرهی و مکانیزه و یک گردان کماندویی را وارد عمل کرد و با پشت سر گذاشتن شهر مهران و تصرف ارتفاعات قلعه آویزان و تا پشت جاده کمربندی مهران، یعنی بیش از 20 کیلومتری عمق خاک ایران، پیشروی کرد و موضع گرفت.
دشمن بعثی با تبلیغات گسترده ای سعی نمود که اشغال مهران را همسان پیروزی فاو قلمداد کند. از این رو اعلام کرد که تنها در مقابل عقب نشینی جمهوری اسلامی از عراق و مشخصاً فاو، مهران را باز پس خواهد داد!