فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

عوامل شکست انقلاب 1920:

قیام مردم عراق در شهرهای مختلف با سرکوب شدید نیروهای اشغالگر مواجه شد و در نهایت نیز بعد از پنج ماه مبارزه با امضای آتش بس میان طرفین در نوامبر 1920 به پایان رسید. این انقلاب علی رغم این که در بعضی شهرها با پیروزی علما و مردم پایان گرفت و حتی منجر به تشکیل حکومت موقت اسلامی در شهر کربلا که مرکز اصلی قیام بود شد، ولی نقاط ضعف زیادی داشت که در کسب پیروزی کامل و عدم موفقیت انقلابیون نقش بسزایی داشت.
این نقاط ضعف عبارتند از:
1 - بیشتر رهبران مذهبی این انقلاب ایرانی بودند و زبان عربی را بخوبی صحبت نمی کردند و همین امر موجب می شد که نتوانند توده های مردم عراق را مستقیماً مخاطب قرار دهند.
2 - رهبران مذهبی در سه شهر مقدس عراق کربلا، نجف و کاظمین مستقر بودند و در شهرهای دیگر پایگاهی نداشتند تا به مردم ارتباط نزدیک داشته باشند.
3 - جهل و بیسوادی عمومی و پایین بودن سطح آگاهی دینی که در همه جای کشور بویژه در روستاها چشمگیر بود.
4 - وجود احزاب متعدد سیاسی موازی با رهبری علمای مذهبی که علی رغم این که خدمات زیادی برای انقلاب کردند اما نقش رهبری را برای خود قائل بودند و همین امر باعث شد که ملک فیصل به سلطنت برسد در حالی که علمای مذهبی خواهان حکومت اسلامی در عراق بودند.

عملیات کربلای 1 آزادسازی شهر مهران

9 تیر 1365

به دنبال عملیات غافلگیرکننده والفجر 8 و تصرف شهر استراتژیک فاو توسط رزمندگان اسلام و بهم خوردن توازن سیاسی - نظامی به نفع جمهوری اسلامی، رژیم عراق شیوه ای جدید برگزید و در صدد فعال شدن در جبهه های زمینی و تبدیل موضع دفاعی به حالت تهاجمی برآمد، و این استراتژی را بعد از اشغال مهران استراتژی جدیدی موسوم به استراتژی دفاع متحرک **ترجمه دقیق فارسی آن (استراتژی دفاع فعال) می باشد. ***نامگذاری کرد.
حرکت جدید دشمن که بعد از بازپس گیری منطقه والفجر 9 (منطقه چوارتا) از تاریخ 16/12/64 شروع شد، در تاریخ 27/2/65 با اشغال مجدد مهران به اوج خود رسید و با ضربه سختی که در جریان آزادسازی مهران و ارتفاعات استراتژیک آن منطقه متحمل شد، پایان یافت.
از هنگام شروع تهاجمات جدید ارتش عراق، وحدت و همدلی نیروهای رزمنده جمهوری اسلامی ایران به شکل زیبایی جلوه گر شده و برادران ارتشی و سپاهی و بسیج مردمی پابه پای هم در مقابل تهاجمات دشمن به مقاومتی دلیرانه دست زدند.