فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

6 تیر 1360

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی رضوان الله تعالی علیه و تشکیل حکومت جمهوری اسلامی در ایران که با رأی قاطع مردم غیور همراه بود، توطئه های استکبار جهانی علیه نظام نوپای اسلامی فزونی گرفت. سردمداران استکبار که منافع خویش را از دست رفته می دیدند با تجهیز و تقویت گروهکها و جریانات ضد انقلاب درصدد نابودی نظام مقدس جمهوری اسلامی برآمدند. در همین راستا جریانات ضد انقلابی که تا چندی قبل با حیله و تزویر و ادعاهای خلقی بودن و حمایتهای کاذب سعی داشتند خود را انقلابی معرفی کنند، نقاب از چهره خویش برداشتند و هر کدام به شکلی درصدد براندازی حکومت اسلامی برآمدند. اما قاطعیت رهبری امام (ره) و وحدت و یکدلی مردم، توطئه ها را نقش بر آب کرد. گروهکها و ضد انقلاب که آرزوهای خود را به در دست گرفتن قدرت بر باد رفته و خود را در آستانه نابودی می دیدند به عناوین مختلف شروع به ضدیت با نظام اسلامی کردند و با برپایی میتینگها و ایجاد آشوب در گوشه و کنار کشور و اخلال در نظم و امنیت شهرها مبارزه علنی علیه انقلاب اسلامی را آغاز کردند.
این گروهکهای منحرف که در جریان پیروزی انقلاب از موقعیت سوء استفاده کرده و به جمع آوری و دزدی و غارت سلاح و مهمات پرداخته بودند، با سلب آسایش و امنیت از مردم انقلابی و ایجاد رعب و وحشت شروع به بمب گذاری در گوشه و کنار کشور و کشتن مردم عادی و ترور روحانیون مبارز و انقلابی که رهبری انقلاب را بر عهده داشتند نمودند، و با به شهادت رسانیدن شخصیتهای برجسته ای چون استاد مطهری، دکتر بهشتی، دکتر مفتح، آیت الله قاضی طباطبایی، آیت الله مدنی و آیت الله دستغیب و ... در صدد برآمدند که انقلاب اسلامی را به شکست بکشانند.
یکی از این گروهکها که در ترور شخصیتهای نظام قدم پیش گذارد، گروهک ضاله فرقان** گروهک فرقان:
اندیشه جریان محارب فرقان از جمله تفکرات استعماری بود که در راستای مخالفت با روحانیت متعهد و آگاه شیعه و با این اندیشه که اسلام در زندان روحانیت است و باید آن را نجات داد، به وجود آمد. اکبر گودرزی (معدوم) که بنیانگذار اصلی این جریان محارب بود در سال 1356 به کار سازماندهی این تشکیلات پرداخت. همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی که حمله به پادگانها و مراکز نظامی مرسوم بود، این گروهک با استفاده از موقعیت پیش آمده موفق به جمع آوری سلاح و مهمات لازمه شد. بعد از آن با سرقتهای مسلحانه از بانکها نیاز مالی خود را نیز برآورده کرد. گروهک فرقان از اوایل سال 1358 فعالیتش را گسترش داد و با تغییر خط مشی خود دست به ترور شخصیتهای انقلابی و مذهبی زد. در اولین ترور رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی سپهبد قرنی و در فاصله زمانی کوتاهی استاد بزرگوار مرتضی مطهری را به شهادت رسانید.
در ادامه ترورها شخصیتهای بزرگواری همچون حاج مهدی عراقی به همراه فرزندش، آیت الله قاضی طباطبایی و استاد مفتح و دو پاسدار همراهش را به شهادت رسانید.
البته ترورهای دیگری نیز انجام دادند، ولی همیشه به خواست خداوند متعال موفق به انجام ترورها نمی شدند.*** بود که با ترورهای کورکورانه سعی داشت به اهداف پلید و شوم خود دست یابد.
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) که در آن وقت نماینده امام (ره) در شورای عالی دفاع و امام جمعه تهران بودند، با روشنگریهای متفکرانه و هوشمندانه خویش مردم را نسبت به ماهیت پلید این گروهکها آشنا و نظرات آنها را در سخنرانیهای خود مطرح می ساختند. همین امر موجب گردید که گروهک فرقان از میان بردن معظم له را هدف خود قرار داد. اما از آنجا که لطف و عنایت خداوند متعال و اراده حق تعالی بر این بود که ایشان برای آینده نظام اسلامی حفظ گردند، از این توطئه جان سالم به در بردند و به مقام جانبازی نایل شدند.
روز ششم تیرماه 1360 حضرت آیت الله خامنه ای که پست خطیر امام جمعه تهران و نمایندگی امام خمینی (ره) را در شورای عالی دفاع به عهده داشتند همانند هفته های گذشته در مسجد ابوذر تهران واقع در خیابان قزوین در جمع خیل مشتاقان حضور یافته تا به شبهات و پرسشهای مختلف مردم صمیمی و بیدار دل جنوب تهران پاسخ دهند.
پس از نماز ظهر که به امامت ایشان و با شرکت صفوف به هم فشرده مردم برگزار شد، آیت الله العظمی خامنه ای مجدداً برای پاسخ به پرسشهای مردم پشت تریبون قرار گرفتند.
طبق معمول دو ضبط صوت برای ضبط گفت و شنودها، روی تریبون گذاشته می شد. دقایقی بعد از پرسش و پاسخ، جوانی حدوداً 25 ساله، قد بلند با کت خاکستری رنگ از میان جمعیتی که دور معظم له حلقه زده بودند، گذشت و خود را به تریبون رساند و ضبط صوتی را که در دست داشت روی آن قرار داد و رفت. دقایقی از رفتن وی نگذشته بود که صدای مهیبی مسجد را لرزاند و آیت الله خامنه ای از سمت راست بدن مورد اصابت ترکشها قرار گرفت و با از دست دادن تعادل خود به روی زمین افتاد.
ضبط صوت فلزی به شکل مستطیل، و وسط آن مواد منفجره تعبیه شده بود و روی قسمتی از آن که در محل انفجار افتاده بود عبارت (هدیه گروه فرقان) که با ماژیک نوشته شده بود به چشم می خورد.
پس از انفجار، مردم و محافظان حضرت آیت الله خامنه ای ایشان را به بیمارستان بهارلو منتقل و پس از پانسمانهای اولیه با هلی کوپتر به بیمارستان قلب منتقل نمودند. یک تیم پزشکی مجرب به سرپرستی دکتر منافی وزیر بهداری وقت تشکیل شد و بلافاصله ایشان مورد عمل جراحی قرار گرفتند. ترکشها از ناحیه بالای کتف راست، زیر بغل و بالای ران سمت راست و چپ اصابت و استخوان ترقوه را نیز شکسته بود. پس از انجام عمل دکتر منافی خاطر نشان کرد که حال مصدوم لحظه به لحظه رو به بهبودی است و خطر رفع شده و از مردم خواستند به علت ممنوع الملاقات بودن ایشان از تجمع مقابل درب بیمارستان بپرهیزند.
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در ساعت 40/6 صبح روز بعد به هوش آمده و صبحانه خوردند. بدین ترتیب اعلام شد که حال ایشان رضایت بخش است و جای نگرانی وجود ندارد.
در اولین دقایق پس از به هوش آمدن حضرت آیت الله خامنه ای، سیمای ملکوتی ایشان بر تلویزیون نقش بست. در بستر نقاهت خبرنگار از ایشان پرسید که احساس جنابعالی نسبت به این سوء قصد و خطری که جان شما را تهدید کرد چیست؟ آیت الله خامنه ای در پاسخ، این نجوای عاشقانه را با روحی فارغ از جهان مادی که ترجمان احساسات پاک یک فرزند به پدر، و شاگرد به استاد و مرید خالص به مرادش بود، فرمود:
سر خم می سلامت، شکند اگر سبوئی** این تک مصرع از غزل فصیح الزمان واعظ متخلص به رضوانی می باشد. که بیت کامل آن این چنین است:

بشکست اگر دل من به فدای چشم مستت - سر خم می سلامت، شکند اگر سبوئی
***
پاسخی که در نهایت سادگی در برگیرنده یک مشرب زلال عرفانی بود، پاسخی آکنده از ایثار توأم با معرفت، پاسخی که روح شهادت طلبی را در کالبد این انقلاب دمید و خوف را از موج خیز عشق راند. عشاق حیرت زده به این روح بلند اقتدا کردند، هم آوا با این نغمه ملکوتی نماز عشق خواندند و حماسه ها آفریدند و دنیا را به تعجب واداشتند.
نکته جالب توجه این است که در انفجار فقط چاشنی بمبی که در داخل ضبط صوت کار گذاشته بود عمل کرده و خود بمب به طرز معجزه آسایی منفجر نشده بود و این از الطاف و تفضلات الهی بود که این گنجینه گرانمایه و عزیز برای رهبری امت اسلام بعد از امام خمینی (ره) حفظ شود تا سکاندار شایسته و لایقی جهت هدایت کشتی انقلاب اسلامی در اقیانوس متلاطم استکبار جهانی باشد.

پیام امام خمینی (ره) به مناسبت سوء قصد نافرجام به جان آیت الله العظمی خامنه ای** صحیفه نور، چاپ دوم، جلد 8، ص 511 - 512***:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب حجت الاسلام آقای حاج سید علی خامنه ای دامت افاضاته،
خداوند متعال را شکر که دشمنان اسلام را از گروهها و اشخاص احمق قرار داده است و خداوند را شکر که از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی هر نقشه که کشیدند و هر توطئه که چیدند و هر سخنرانی که کردند ملت فداکار را منسجم تر و پیوندها را مستحکم تر نمود و مصداق لا یزال یؤید هذا الدین بالرجل الفاجر تحقق پیدا کرد.
اینان هر جا سخن گفتند خود را رسواتر کردند و هر چه مقاله نوشتند ملت را بیدارتر نمودند و هرچه شخصیتها را ترور نمودند قدرت مقاومت را در صفوف فشرده ملت بالاتر بردند. اکنون دشمنان انقلاب با سوء قصد به شما که از سلاله رسول اکرم و خاندان حسین بن علی هستید و جرمی جز خدمت به اسلام و کشور اسلامی ندارید و سربازی فداکار در جبهه جنگ و معلمی آموزنده در محراب و خطیبی توانا در جمعه و جماعات و راهنمایی دلسوز در صحنه انقلاب می باشید، میزان تفکر سیاسی خود و طرفداری از خلق و مخالفت با ستمگران را به ثبت رساندند. اینان با سوء قصد به شما عواطف میلیونها انسان متعهد را در سراسر کشور بلکه جهان جریحه دار نمودند. اینان آن قدر از بینش سیاسی بی نصیبند که بیدرنگ پس از سخنان شما در مجلس و جمعه و پیشگاه ملت به این جنایت دست زدند و به کسی سوء قصد کردند که آوای دعوت او به صلاح و سداد در گوش مسلمین جهان طنین انداز است. اینان در این عمل غیر انسانی به جای برانگیختن و رعب، عزم میلیونها مسلمان را مصمم تر و صفوف آنان را فشرده تر نمودند. آیا با این اعمال وحشیانه و جرایم ناشیانه وقت آن نرسیده است که جوانان عزیز فریب خورده از دام خیانت آنان رها شوند و پدران و مادران، جوانان عزیز خود را فدای امیال جنایتکاران نکنند و آنان را از شرکت در جنایات آنان بر حذر دارند؟ آیا نمی دانند که دست زدن به این جنایات جوانان آنان را به تباهی کشیده و جان آنان به دنبال خودخواهی مشتی تبهکار از دست می رود؟ ما در پیشگاه خداوند متعال و ولی بر حق او حضرت بقیة الله - ارواحنا فداه - افتخار می کنیم به سربازانی که در جبهه و پشت جبهه که شبها را در محراب عبادت و روزها را در مجاهدت در راه حق تعالی به سر می برند. من به شما خامنه ای عزیز تبریک می گویم که در جبهه های نبرد با لباس سربازی و در پشت جبهه با لباس روحانی به این ملت مظلوم خدمت نموده و از خداوند تعالی سلامت شما را برای ادامه خدمت به اسلام و مسلمین خواستارم.
والسلام علیکم و رحمة الله
روح الله الموسوی الخمینی 7/4/60

پیام حضرت آیت الله بهشتی:

بسمه تعالی
جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای سید علی خامنه ای دامت افاضاته، سوء قصد نافرجام دشمنان اسلام و انقلاب و میهن اسلامی به آن برادر، بار دیگر نشان داد که این دشمنان قسم خورده اسلام و ملت در راه مقاصد شوم خود از هیچ جنایتی خودداری نمی کنند. این تلاشهای ددمنشانه خشم ملت را نسبت به این خود فروختگان روزبه روز برافروخته تر و آنها را در جامعه منزوی تر خواهد ساخت.
از خدای متعال خواستارم که نعمت سلامت را هرچه زودتر به آن برادر عزیز و مجاهد بازگرداند و به جهاد در سنگر اسلام همچنان ادامه دهند.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
سید محمد حسینی بهشتی