فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

وضعیت مصرف مجاز مواد مخدر در جهان:

مصرف مواد افیونی مجاز افزایش چشمگیری داشته است. در حال حاضر مصرف سالیانه داروهای مخدر مورد نیاز پزشکی به طور متوسط معادل 235 تن مرفین (معادل 2350 تن تریاک) می باشد که مرفین مورد نیاز آن از تریاک تولیدی کشورهای مجاز و یا مستقیماً از کاه خشخاش استخراج می شود. کشورهای بلغارستان، هند، یونان، جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، روسیه و یوگسلاوی سابق از نظر سازمان ملل مجاز به تولید و صدور مرفین هستند که علی رغم محدودیتهای قانونی، بخشی از مرفین به دست آمده از کشت مجاز خشخاش وارد شبکه قاچاق می شود که ترکیه** یکی از دست اندرکاران واشنگتن اعلام کرده که بیش از 80 درصد مواد مصرفی آمریکا به طور غیر قانونی از ترکیه تأمین می شود.*** نمونه بارز این عملکرد منفی است و این کشور یکی از مهمترین بازارهای بین المللی قاچاق مواد مخدر و مرکز ارتباطات عمده مراکز تولید در آسیا و بازارهای فروش در آمریکا و اروپا محسوب می شود. به طور مثال وقتی بفرض یک کشاورز ترکیه ای در مقابل ده کیلو تریاک هزار فرانک دریافت می کند حاصل این ده کیلو تریاک یک کیلو مرفین است که در پاریس بیش از سه هزار فرانک ارزش دارد و بعد از آن که در آزمایشگاههای ساحل فرانسه به صورت هروئین در آمد به ارزش دوازده هزار فرانک می رسد. در ایالات متحده به محض ورود تا حدود صد و بیست هزار فرانک معامله می شود. سپس با گلوکز و بیکربنات مخلوط می گردد و حدود نیم میلیون فرانک بازدهی دارد، یعنی چند برابر بهای اصلی.

مهمترین مراکز تولید مواد مخدر قاچاق در جهان:

کشت قاچاق مواد مخدر غیر مجاز به طور عمده در دو منطقه معروف به "مثلث طلایی" واقع در جنوب شرقی آسیا و "هلال طلایی" واقع در جنوب غربی آسیا صورت می گیرد.
این مواد به مقیاس کمتری در سه کشور آمریکای جنوبی: گواتمالا، کلمبیا، مکزیک و نیز پنج کشور آسیای میانه و همچنین در لبنان کشت می شود.
در مجموع در دو منطقه هلال طلایی و مثلث طلایی بیش از 94 درصد کل مواد مخدر جهان تولید می شود.

1 - منطقه مثلث طلایی:

منطقه مثلث طلایی شامل تایلند، شمال شرقی میانمار (برمه) و شمال غرب و غرب لائوس می باشد. بخش عمده ای از مواد مخدر تولید شده در این منطقه به هروئین تبدیل می شود و از طریق اقیانوس آرام، چین، تایوان و هنگ کنگ به آمریکا ترانزیت می گردد. همچنین مالزی، سنگاپور و استرالیا نیز مراکز مهم قاچاق و ترانزیت هروئین تولید شده در تایلند، برمه و لائوس می باشند. منطقه جنوبی تایلند از مهمترین مراکز تبدیل تریاک به هروئین می باشد. مثلث طلایی از نظر قاچاقچیان بین المللی لقب "معادن زر" به خود گرفته است.