فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

نقش دول استعماری در شیوع اعتیاد:

پس از سازمان یافتن استعمار نو در کشورهای انگلیس، فرانسه، پرتغال، اسپانیا و هلند از قرن شانزدهم، این دولتها استفاده از مواد افیونی را به منظور ایجاد سلطه بر ملتهای مظلوم جهان سوم آغاز کردند و در این راه از ابزارهای ضدفرهنگی (تحمیق و استحمار) ترفندهای دارویی و درمانی (منافع استعمال تریاک) و حربه های اقتصادی و اجتماعی، نهایت استفاده را به عمل آوردند و دامنه این تهاجم را به رویارویی نظامی نیز کشاندند که وقوع جنگ اول تریاک در 1839 میلادی و جنگ دوم تریاک در 1856 میلادی بین دولتین انگلیس و چین گواه غیر قابل انکاری در پرونده دولتهای استعمارگر غربی است.
نباید تصور کرد که جنگ مواد مخدر پایان یافته و دیگر تکرار نخواهد شد، بلکه این جنگی است که در دهه های اخیر به صورت پنهانی در جریان بوده و هر روز قربانیان جدیدی گرفته است. حمایت دولتهای استکباری غربی بویژه آمریکا از برخی دست نشاندگان خود که بزرگترین تولیدکنندگان و یا صادرکنندگان مواد مخدر محسوب می شوند، نمونه آشکاری از جنگ پنهان و نامرئی است که در حال حاضر در جریان می باشد.
کنت دمارانش رئیس سابق سازمان جاسوسی فرانسه، در کتاب خود به نام جنگ جهانی چهارم توضیح داده است که چگونه از مواد مخدر به طور پنهانی علیه نیروهای کشورهای دیگر استفاده می شود. وی در ملاقاتی که با رئیس جمهور وقت آمریکا رونالد ریگان در سال 1980 داشته، طرحی** این طرح به نام عملیات پشه مالاریا نامگذاری شده و دارای چند مرحله بود.*** را جهت رویارویی ایالات متحده با شوروی سابق در افغانستان مطرح می کند که در یکی از مراحل آن استفاده از مواد مخدر را علیه سربازان ارتش سرخ در افغانستان پیشنهاد می کند. او خطاب به رئیس جمهور می گوید:
(آقای رئیس جمهور! عامل سوم شاید از همه دیوصفتانه تر باشد. راستی شما با این همه مواد مخدر که توسط آژانس اطلاعات دفاعی، گارد ساحلی، اف. بی. آی و پست خدمات گمرکی توقیف می شود، چه می کنید؟)
رئیس جمهور پاسخ داد: (خوب من نمی دانم، فکر می کنم آنها را نابود می کنیم.)
من جواب دادم: (کار اشتباهی است. ما باید آنها را به طور مجانی پخش کنیم.)
ریگان از این پیشنهاد دمارانش تعجب می کند. او در ادامه می گوید:
این دقیقاً همان کاری است که ساکنان ویتنام شمالی در ویتنام با سربازان داوطلب شما کردند. آنها این کار را طبق برنامه انجام داده بودند. اگر این اقدام صورت گیرد، شما دولت شوروی را از کار خواهید انداخت ... این طرحی زیرکانه است و چیزی است که برای انجام گرفتن طراحی شده است. مبارزه جنگی، بدون آن که حتی یک گلوله از روی خشم شلیک شود.
جالب اینجاست که دمارانش هزینه این طرح را نیز خیلی کم پیش بینی می کند و برای کل عملیات فقط یک میلیون دلار بودجه در نظر می گیرد.
بعضی از مأموران سازمان جاسوسی سیا اظهار می دارند که این سازمان همیشه برای عملیات پنهانی خود در جهان نیاز به اسلحه و پول دارد و به همین دلیل مایل است با قاچاقچیان مواد مخدر که قادرند این نیازها را تأمین کنند همکاری نماید. خلبانانی که به طور قراردادی برای (سیا) کار کرده اند اظهار می دارند که آنها در پروازهای خود به آمریکای مرکزی سلاح و تجهیزات می بردند و در مراجعت به فلوریدا مواد مخدر می آوردند.
رامون میلیان یکی از مدیران پولی و مالی سران قاچاقچیان مواد مخدر در کلمبیا که در آمریکا زندانی است، راجع به بانکها و مؤسسات مالی آمریکا می گوید:
(آنها (آمریکاییها) مواد مخدر را یک جرم تلقی نمی کنند بلکه آن را نوعی ماجراجویی بازرگانی می دانند.)
یکی از سران قاچاقچیان در نامه ای در ژوئن 1987، به دادگستری آمریکا نوشته است:
(در فاصله سالهای 1965 تا 1975 رئیس سیا در لائوس، تئودور به شکلی در کار قاچاق دست داشت و ریچارد آریتاژ امور مالی را به عهده داشت که از طریق بانکهای استرالیا انجام می داد.)

وضعیت مصرف مجاز مواد مخدر در جهان:

مصرف مواد افیونی مجاز افزایش چشمگیری داشته است. در حال حاضر مصرف سالیانه داروهای مخدر مورد نیاز پزشکی به طور متوسط معادل 235 تن مرفین (معادل 2350 تن تریاک) می باشد که مرفین مورد نیاز آن از تریاک تولیدی کشورهای مجاز و یا مستقیماً از کاه خشخاش استخراج می شود. کشورهای بلغارستان، هند، یونان، جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، روسیه و یوگسلاوی سابق از نظر سازمان ملل مجاز به تولید و صدور مرفین هستند که علی رغم محدودیتهای قانونی، بخشی از مرفین به دست آمده از کشت مجاز خشخاش وارد شبکه قاچاق می شود که ترکیه** یکی از دست اندرکاران واشنگتن اعلام کرده که بیش از 80 درصد مواد مصرفی آمریکا به طور غیر قانونی از ترکیه تأمین می شود.*** نمونه بارز این عملکرد منفی است و این کشور یکی از مهمترین بازارهای بین المللی قاچاق مواد مخدر و مرکز ارتباطات عمده مراکز تولید در آسیا و بازارهای فروش در آمریکا و اروپا محسوب می شود. به طور مثال وقتی بفرض یک کشاورز ترکیه ای در مقابل ده کیلو تریاک هزار فرانک دریافت می کند حاصل این ده کیلو تریاک یک کیلو مرفین است که در پاریس بیش از سه هزار فرانک ارزش دارد و بعد از آن که در آزمایشگاههای ساحل فرانسه به صورت هروئین در آمد به ارزش دوازده هزار فرانک می رسد. در ایالات متحده به محض ورود تا حدود صد و بیست هزار فرانک معامله می شود. سپس با گلوکز و بیکربنات مخلوط می گردد و حدود نیم میلیون فرانک بازدهی دارد، یعنی چند برابر بهای اصلی.

مهمترین مراکز تولید مواد مخدر قاچاق در جهان:

کشت قاچاق مواد مخدر غیر مجاز به طور عمده در دو منطقه معروف به "مثلث طلایی" واقع در جنوب شرقی آسیا و "هلال طلایی" واقع در جنوب غربی آسیا صورت می گیرد.
این مواد به مقیاس کمتری در سه کشور آمریکای جنوبی: گواتمالا، کلمبیا، مکزیک و نیز پنج کشور آسیای میانه و همچنین در لبنان کشت می شود.
در مجموع در دو منطقه هلال طلایی و مثلث طلایی بیش از 94 درصد کل مواد مخدر جهان تولید می شود.