فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد دوم)

علی بری دیزجی , علی اصغر کریمی شرفشاده , مجید صفائی , محمد نبی ابراهیمی , وحید صفائی

امام خمینی (ره) و مسأله تبلیغات** صحیفه نور، جلد 14 - ص 41 - ص 45***:

(مسأله تبلیغات یک امر مهمی است که می شود گفت که در دنیا در رأس همه امور قرار گرفته است، و می توان گفت که دنیا بر دوش تبلیغات است و ... توجه داشته باشید که بالاترین چیزی که می تواند این انقلاب را در اینجا به ثمر برساند و در خارج صادر کند، تبلیغات است، تبلیغات صحیح. آنچه که هست، هیچ مبالغه نکنید. ما متاعمان یک متاعی است که محتاج به مبالغه نیست ...
باید با تبلیغات صحیح، اسلام را آن گونه که هست به دنیا معرفی نمایید ... برای خدا تبلیغات کنید که تبلیغات امر مهمی است. به همان اندازه که تبلیغات برای مستکبرین و زورگویان مضر است به همان اندازه و یا بیشتر برای مستضعفین مفید است ...
... سلاح تبلیغات برنده تر از کاربرد سلاح در میدانهای جنگ است...)

روند شکل گیری سازمان تبلیغات اسلامی:

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نهاد شورای عالی تبلیغات اسلامی در اول تیرماه 1360 به صورت نهادی منسجم، مستقل و وابسته به ولایت فقیه با اراده امام فقید (ره) و به منظور پرداختن به امر تبلیغات به وجود آمد:
(تبلیغات دینی مردمی، سازماندهی و هدایت نیروهای مؤمن و تشکلهای مردمی و ایجاد شبکه های وسیع ارتباطی با حزب الله، احیاء، اشاعه معارف، فرهنگ و تاریخ شیعه، تنویر افکار عمومی در مقابله با تبلیغات سوء تهاجم فرهنگی دشمنان، رفع نیازهای فرهنگی اقشار جامعه بویژه جوانان، تدوین و انتشار کتب، جزوات و نشریات مناسب به منظور معرفی علوم، معارف فرهنگ، تمدن اسلامی و تبیین مواضع انقلاب اسلامی، سازماندهی و اعزام مبلغ و مربی دینی به داخل و خارج آن) از متن انقلاب متولد شد و در گذرگاههای حساس و خطیر سالهای گذشته که سرشار از بحران و توطئه، همراه با دسیسه و تهاجمات مختلف دشمنان اسلام در حذف انقلاب و فرهنگ اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه وآله وسلم) بوده است، نضج گرفت و رشد کرد و بزرگانی چون آیات عظام جنتی، مهدوی کنی و امامی کاشانی و نیز شهیدان گرانقدری چون حجت الاسلام حقانی و ... در این مسیر زحمتهای فراوانی کشیدند.
این نهاد انقلابی در سیر تکاملی خود، در 14/1/1368 با دست خط مبارک امام خمینی (ره) به سازمان تبلیغات اسلامی تغییر نام یافت و آیت الله جنتی از سوی ایشان به ریاست این سازمان برگزیده شد.
امام خمینی (ره) در حکمی خطاب به ایشان فرمودند** صحیفه نور جلد 21 - ص 113***:
(... امیدوارم با تلاش پیگیر و با استفاده از همه نیروهای مؤمن به انقلاب و اسلام، از عهده این مهم برآیید. تبلیغات که همان شناساندن خوبیها، تشویق به انجام آن، ترسیم بدیها و نشان دادن راه گریز و منع از آن است، از اصول بسیار مهم اسلام عزیز است.
ان شاء الله در محدوده توانتان، نقاط کور و مجهول را برای مردم شریف ایران و جهان اسلام باز و روشن نمایید و چهارچوب اسلام ناب محمدی (6) که در ترسیم قهر و خشم و کینه مقدس و انقلابی علیه سرمایه داری غرب و کمونیزم متجاوز شرق است و نیز راه مبارزه علیه ریا، حیله و خدعه را به مردم و بخصوص جوانان سلحشورمان نشان دهید.
این مسأله که، نظام در اهداف خود جدی است و با هیچ کس شوخی ندارد و در صورت به خطر افتادن ارزشهای اسلامی در هر موقعیت قاطعانه برخورد می نماید، باید به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر برای تمامی دست اندرکاران و مردم تبلیغ گردد ...)

تصویب وظایف اساسی سازمان تبلیغات اسلامی:

پس از ارتحال امام (ره) و پایان هشت سال دفاع مقدس، ضرورت گسترش فعالیتهای فرهنگی و تبلیغی دو چندان شد و رهبر آگاه و دلسوز انقلاب اسلامی در دیدار با مبلغان و مسئولان و کارگزاران فرهنگی کشور برای تبلیغ و استفاده از بارهای نوین تبلیغ تأکید داشته اند تا آن که در تاریخ 11/4/71 مقام معظم رهبری هیأت امنای** اعضاء هیأت امنا عبارت بودند از: آیت الله جنتی، حجج اسلام و المسلمین محمدی عراقی و محمد علی زم، دکتر افروز، دکتر پور نجاتی، دکتر حداد عادل، حجج اسلام قرائتی، ابوالحسن نواب، محمد علی تسخیری، علی اکبر رشاد ***سازمان تبلیغات اسلامی را تعیین و آیت الله جنتی را به ریاست هیأت امنا انتخاب فرمودند و در تاریخ 8/4/71 حجت الاسلام و المسلمین محمدی عراقی را به عنوان رئیس سازمان تبلیغات اسلامی منصوب نمودند.
از اقدامات اولیه هیأت امنا، تصویب وظایف اساسی سازمان بود که توسط مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) در تاریخ 26/12/1371 به سازمان تبلیغات اسلامی ابلاغ شد.