فهرست کتاب


تفسیر نور جلد 6

حاج شیخ محسن قرائتی‏

سوره نحل آیه 122

(122) وَءَاتَیْنَهُ فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَإِنَّهُ فِی الْأَخِرَةِ لَمِنَ الْصَّلِحِینَ
ترجمه: ودر دنیا به او نیکی دادیم و قطعاً او در آخرت (نیز) از صالحان و شایستگان است.
نکته ها:
کلمه ی «اجتبی » از «جبابة» به معنای جمع آوری و متمرکز کردن است، اجتباء خداوند یعنی افرادی را از تشتت و گرایش های گوناگون حفظ و برای خود متمرکز و خالص می کند.
نام نیک، ذریّه طیبه، بنای کعبه، عمر طولانی، دعای مستجاب، مال زیاد از نمونه های حسنه در دنیاست. (اتیناه فی الدنیا حسنة)
در این آیات خداوند پنج کمال برای ابراهیم برمی شمرد و سپس پنج مقام به او می دهد؛ اما پنج کمال: (اُمة - قانتاً - لم یک من المشرکین - حنیفاً - شاکراً) امّا پنج مقام و لطف از طرف خداوند: (اجتباه - هداه - فی الدنیا حسنة - فی الاخرة لمن الصالحین - اتّبع ملة ابراهیم که در آیه بعد است.)
پیام ها:
1- انتخاب خداوند بر اساس شایستگی خود انسان است. (قانتاً، حنیفاً، شاکراً، اجتباه)
2- آن را که خدا برگزیند، به مقصدش می رساند. (اجتباه... هداه الی صراط مستقیم)
3- دعای انبیا مستجاب است. (ابراهیم از خداوند درخواست کرده بود که به صالحان ملحق شود،**(رب هب لی حکماً والحقنی بالصالحین) شعراء، 83. ***در این آیه خداوند می فرماید: (انّه فی الاخرة لمن الصالحین)

سوره نحل آیه 123

(123) ثُمَّ أَوْحَیْنَآ إِلَیْکَ أَنِ اتَّبِعْ مِلَّةَ إِبْرَهِیمَ حَنِیفاً وَمَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ
ترجمه: سپس به تو وحی کردیم که از آئین ابراهیم حق گرا پیروی کن، واو از مشرکان نبود.
پیام ها:
1- گرچه شیوه ها و شرایط انبیا یکسان نبوده است، لکن راه انبیا یکی است و آنان مأمور به پیروی از پیامبران قبلی هستند. (اتّبع ملّة ابراهیم)
2- ستایش های پی درپی با تعبیرهای مکرّر در آیاتی کنارهم، نشانه ی کمال خلوصِ ابراهیم است. (در سه آیه دو بار «حنیفاً» و«ماکان من المشرکین» تکرار شده است)

سوره نحل آیه 124

(124) إِنَّمَا جُعِلَ السَّبْتُ عَلَی الَّذِینَ اخْتَلَفُواْ فِیهِ وَإِنَّ رَبَّکَ لَیَحْکُمُ بَیْنَهُمْ یَوْمَ الْقِیَمَةِ فِیَما کَانُواْ فِیهِ یَخْتَلِفُونَ
ترجمه: همانا (حکم) تعطیلی (وبزرگداشت روز) شنبه بر کسانی قرار داده شد که در آن اختلاف کردند و قطعاً پروردگارت در روز قیامت درباره ی آنچه آنان (یهودیان) دائماً در آن اختلاف می کردند، قضاوت خواهد کرد.
نکته ها:
یهود بخاطر لجاجت و عناد بارها از طرف خداوند تنبیه شدند، یکی از تنبیهات آیه 118 همین سوره بود؛ (علی الذین هادوا حرّمنا...) و تعطیلی روز شنبه که در این آیه بیان شده تنبیه دیگری است که البته گروهی قدردانی و گروهی ناشکری کرده و دست به حیله گری زدندو به کیفرهای سخت گرفتار شدند.
با توجه به آیه قبل شاید معنای آیه این باشد: ای پیامبر تو تابع ملت ابراهیم باش که برای او جمعه تعطیل بود و تعطیلی روز شنبه برای یهود، نوعی کیفر و تنبیه علیه آنان بود وگرنه آئین حق، همان تعطیلی جمعه است که از زمان ابراهیم بوده است.
پیام ها:
1- برنامه های خداوند گاهی برای مهر است و گاهی برای قهر می باشد. (جعل السبت علی الذین...)