فهرست کتاب


تفسیر نور جلد 6

حاج شیخ محسن قرائتی‏

سوره نحل آیه 116

(116) وَلَا تَقُولُواْ لِمَا تَصِفُ أَلْسِنَتُکُمُ الْکَذِبَ هَذَا حَلَلٌ وَهَذَا حَرَامٌ لِّتَفْتَرُواْ عَلَی اللَّهِ الْکَذِبَ إِنَّ الَّذِینَ یَفْتَرُونَ عَلَی اللَّهِ الْکَذِبَ لَا یُفْلِحُونَ
ترجمه: وبا هر دروغی که به زبانتان می آید نگویید: این حلال است وآن حرام، تا بر خدا دروغ بسته باشید. زیرا کسانی که بر خداوند دروغ می بندند رستگار نمی شوند.

سوره نحل آیه 117

(117) مَتَعٌ قَلِیلٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ
ترجمه: (سرچشمه ی همه افتراها رسیدن به دنیایی است که) بهره ای اندک است، در حالی که برای آنان (در آخرت) عذابی دردناک است.
نکته ها:
این دو آیه هرگونه تحلیل یا تحریمی را که بر مبنای قانون الهی نباشد، محکوم نموده و آنرا دروغ بستن به خدا، برای رسیدن به متاع بی ارزش دنیوی می شمرد.
پیام ها:
1- در مورد حلال وحرام ها، اظهار نظرهای بی جا و بی دلیل نکنیم. (باید یا خود مجتهد باشیم یا از دانشمندان دینی تقلید کنیم.) (لاتقولوا ... هذا حلال وهذا حرام)
2- بدعت در دین و احکام آن، ممنوع است.**هرگونه قانون گذاری که بر خلاف وحی الهی باشد بدعت است.*** (ولا تقولوا ... هذا حلال و هذا حرامٌ)
3- دروغگو، رستگار نمی شود. (ان الذین یفترون ... لایفلحون)
4- منشای بسیاری از بدعت ها در دین، رسیدن به دنیاست. (متاع قلیل)
5- شکستن مرزهای حلال و حرام، هم شقاوت دنیا را بدنبال دارد و هم عذاب آخرت را. (لایفلحون ... لهم عذاب الیم)

سوره نحل آیه 118

(118) وَعَلَی الَّذِینَ هَادُواْ حَرَّمْنَا مَا قَصَصْنَا عَلَیْکَ مِنْ قَبْلُ وَمَا ظَلَمْنَهُمْ وَلَکِن کَانُواْ أَنفُسَهُمْ یَظْلِمُونَ
ترجمه: و بر کسانی که یهودی بودند آنچه را که پیش از این بر تو نقل کردیم حرام کردیم، (در سوره انعام که قبل از نحل نازل شده، علاوه بر مردار و خون، چیزهای دیگری بخاطر گوشمالی یهودیان، حرام شده است.) و(لی ما با تحریم) ظلمی بر آنان نکردیم، ولکن (تحریم ما کیفر) ستمی بود که آنان بر خویش رواداشته بودند.
نکته ها:
در چند آیه قبل با جمله «انّما حرّم» خواندیم که تنها چهار چیز بر شما حرام است؛ مردار، خون، گوشت خوک، حیوانی که به نام وبرای غیر خدا ذبح شده باشد. در اینجا سؤالی به ذهن می رسد که اگر غذاهای حرام منحصر در چهار چیز است پس چرا در سوره ی انعام آیه 146 که قبل از نحل نازل شده، حیوانات ناخن دار و پیه گاو و گوسفند بر یهودیان حرام شد؟!
گویا این این آیه در پاسخ می فرماید: آنچه بر یهودیان حرام شد به عنوان محاصره اقتصادی وبرای تنبیه وگوشمالی آنها بوده نه آنکه واقعاً حرام بوده است.
در اسلام دو نوع تحریم وممنوعیت وجود دارد؛ یکی تحریم دایمی وبرای عموم مردم. ودیگری تحریم موقت وبرای گروه خاص. (حرّمنا ... کانوا انفسهم یظلمون)
پیام ها:
1- محاصره اقتصادی می تواند اهرمی برای تربیت باشد. (حرّمنا... کانوا انفسهم یظلمون)