فهرست کتاب


تفسیر نور جلد 6

حاج شیخ محسن قرائتی‏

سوره نحل آیه 39

(39) لِیُبَیِّنَ لَهُمُ الَّذِی یَخْتَلِفُونَ فِیهِ وَلِیَعْلَمَ الَّذِینَ کَفَرواْ أَنَّهُمْ کَانُواْ کَذِبِینَ
ترجمه: (رستاخیز مردگان) برای آن است که (خداوند) چیزی را که مردم در آن اختلاف می کنند روشن سازد وکسانی که کفر ورزیدند بدانند که آنها خودشان دروغگو بودند، (نه انبیا)
نکته ها:
کفار، در یگانگی خداوند، حقانیت پیامبران وبرپایی قیامت ومحاسبه ی اعمال، تردید واختلاف داشتند. این آیه می فرماید: در قیامت همه اینها برای آنها روشن می شود ومی فهمند که در دنیا چه عقاید باطل ونادرستی داشته اند، اما چه سود؟
پیام ها:
1- روز قیامت، روز روشن شدن همه حقایق است. (لیبین لهم ...لیعلم الذین)
2- بنای کفر بر کذب و تکذیب است. (الذین کفروا ...کانوا کاذبین)

سوره نحل آیه 40

(40) إِنَّمَا قَوْلُنَا لِشَیْ ءٍ إِذَآ أَرْدْنَهُ أَن نَّقُولَ لَهُ کُن فَیَکُونُ
ترجمه: (رستاخیز مردگان برای ما کار مهمی نیست، زیرا) هرگاه چیزی را اراده کنیم، همانا گفتار ما برای آن چیز این است که به آن می گوییم باش، پس (بی درنگ) موجود می شود.
نکته ها:
خداوند در این آیه، (انّما قولنا) فرموده است ودر آیه ی 82 سوره یس،(انّما امره) آمده است ودر مورد آفریدن حضرت عیسی در آیه ی 59 آل عمران می خوانیم، (قال له کن فیکون) پس امر وقول خداوند، همان اراده ی اوست.
«کُن» به معنای «باش» برای تقریب به ذهن ماست، وگرنه خدا نیازی به گفتن آن ندارد.
همانگونه که انسان هرگاه بخواهد چیزی را در ذهن خود تصور کند، تنها با اراده می تواند آنرا در ذهنش خلق کند و نیاز به چیز دیگری ندارد، بلاتشبیه، خداوند نیز برای آفریدن هر چیز، تنها اگر اراده کند، آفریده می شود.
پیام ها:
1- چگونه درباره ی معاد شک می کنیم، با آنکه هر چیزی با یک اراده ی خداوند خلق می شود. (کن فیکون)
2- خداوند، موجودات را از نیستی به هستی می آورد، نه آنکه با ترکیب یا تغییر هست ها، چیز دیگری بیافریند. (کن فیکون)

سوره نحل آیه 41

(41) وَالَّذِینَ هَاجَرُواْ فِی اللَّهِ مِن بَعْدِ مَا ظُلِمُواْ لَنُبَوِّئَنَّهُمْ فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَلَأَجْرُ الْأَخِرَةِ أَکْبَرُ لَوْ کَانُواْ یَعْلَمُونَ
ترجمه: وکسانی که پس از آنکه ستم دیدند در راه خدا هجرت کردند، بدون شک ما در همین دنیا جایگاه نیکوئی به آنان خواهیم داد و اگر می دانستند البته پاداش آخرت بزرگتر خواهد بود.