فهرست کتاب


تفسیر نور جلد 6

حاج شیخ محسن قرائتی‏

سوره نحل آیه 25

(25) لِیَحْمِلُواْ أَوْزَارَهُمْ کَامِلَةً یَوْمَ الْقِیَمَةِ وَمِنْ أَوْزَارِ الَّذِینَ یُضِلُّونَهُم بِغَیْرِ عِلْمٍ أَلَا سَآءَ مَا یَزِرُونَ
ترجمه: آنان باید در روز قیامت هم بار گناهان خود را به تمامی به دوش کشند و هم بخشی از بار گناهانِ کسانی که بدون علم آنان را گمراه می نمایند بدانید که چه بد باری را برمی دارند.
نکته ها:
این آیه در مورد رهبران کفر است که در دنیا با تبلیغات دروغین خود سبب گمراهی مردم می شوند، لذا در قیامت، هم گناه کفر خود را به دوش می کشند و هم گناه کسانی را که باعث انحراف آنها شده اند. چنانکه در روایات می خوانیم: هر کس راه کجی را ترسیم کند، در کیفر تمام منحرفان شریک است و هر کس راه خوبی را ترسیم کند، پاداش پویندگان آن راه را نیز به او می دهند بدون آنکه از سهم او چیزی کم شود.
پیام ها:
1- رهبران کفر و ضلالت، از هیچ تخفیفی در کیفر برخوردار نیستند. (اوزارهم کاملة)
2- کسی که دیگران را به گناه دعوت کند، در کیفر آنان نیز شریک است. (من اوزار الذین یضلّونهم)
3- رهبران کفر، سهم گناه خود را بطور کامل، اما سهم گناه پیروان را به مقداری که در آن نقش داشته اند بر عهده دارند. (کاملة ... و من اوزار)
4- ریشه ی بسیاری انحراف ها، جهل است و دشمن از جهل مردم برای انحراف آنها استفاده می کند. (یضلّونهم بغیر علم)
5- جهل، عذر نیست وعذاب را برنمی دارد. (اوزار الذین یضلّونهم بغیر علم)
6- گناه، بار است و چه بد باری. (ساء ما یزرون)

سوره نحل آیه 26

(26) قَدْ مَکَرَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ فَأَتَی اللَّهُ بُنْیَنَهُم مِّنَ الْقَوَاعِدِ فَخَرَّ عَلَیْهِمُ السَّقْفُ مِن فَوْقِهِمْ وَأَتَهُمُ الْعَذَابُ مِنْ حَیْثُ لَا یَشْعُرُونَ
ترجمه: همانا کسانی که قبل از ایشان بودند (نیز) مکر ورزیدند، پس قهر خداوند به سراغ پایه های بنای آنان آمد، پس سقف از بالای سرشان بر آنان فرو ریخت و از آنجا که اندیشه اش را نمی کردند، عذاب الهی آمد.
نکته ها:
این آیه هم تهدیدی است برای توطئه گران، و هم تسلّی خاطر پیامبر است.
پیام ها:
1- توطئه در برابر حق، همواره بوده است. (قد مکر الذّین من قبلهم)
2- آنجا که اساس دین در خطر باشد، خداوند خود وارد عمل می شود. (فاتی اللَّه)
3- مخالفان دین و مکتب بدانند که خداوند طرفِ آنهاست. (فاتی اللَّه بنیانهم)
4- هر کجا بنیان دین در خطر افتد، (در آیات قبل، کفار، وحی را اساطیر معرفی می کردند) برخورد نیز باید بینانی باشد. (فاتی اللَّه بنیانهم)
5- برخورد با دشمن باید بنیانی باشد نه سطحی و ظاهری، تا همه ی تشکیلات فکری و سازمانی آنها از بین رود. (فاتی اللَّه بنیانهم ... فخرّ علیهم السّقف)
6- کیفرهای الهی مخصوص آخرت نیست. (فاتی اللَّه بنیانهم)
7- گاهی بنای محکم، بجای حفاظت از جان انسان، گور خود انسان می شود. (فخرّ علیهم السقف)
8- زمان و مکان قهر خدا، قابل پیش بینی نیست. (من حیث لایشعرون)

سوره نحل آیه 27

(27) ثُمَّ یَوْمَ الْقِیَمَةِ یُخْزِیهِمْ وَیَقُولُ أَیْنَ شُرَکَآءِیَ الَّذِینَ کُنتُمْ تُشَقُّونَ فِیهِمْ قَالَ الَّذِینَ أُوتُواْ الْعِلْمَ إِنَّ الْخِزْیَ الْیَوْمَ وَالسُّوءَ عَلَی الْکَفِرِینَ
ترجمه: (به علاوه) خداوند در روز قیامت آنان را خوار و رسوا خواهد ساخت و می گوید: شریکان من که درباره آنها (با پیامبر و مؤمنان) ستیزه و مخالفت می کردند، کجا هستند؟ (در این هنگام) دانشمندان گویند: همانا امروز، ذلت و رسوایی بر کافران است.
نکته ها:
در فرهنگ قرآن، علم و جهل معنایی گسترده تر از دانستن و ندانستن دارد. عالم کسی است که اندیشه و عمل او بر اساس حق و حقیقت باشد، گرچه قدرت خواندن و نوشتن هم نداشته باشد و جاهل کسی است که فکر و عمل او بر باطل باشد، گرچه همه ی علوم را نیز بداند. قرآن، اندیشه ی شرک و بت پرستی را نشانه ی جهل می داند، چنانکه ریشه ی عمل زشتِ قوم لوط را جهل می شمرد. در این آیه نیز، «اوتوا العلم» کسانی هستند که در برابر کفر و شرک، قرار گرفته اند، یعنی علم واقعی، انسان را به توحید و ایمان می رساند.
پیام ها:
1- کیفر اصلیِ مجرمان، در قیامت است و هلاکت در دنیا مقدمه ای برای آن می باشد. (ثم یوم القیمة یخزیهم)
2- آنان که در دنیا مؤمنان را خوار می شمردند، خود در قیامت خوار می شوند.(یخزیهم)
3- به دنبال هر کس بروی، باید در قیامت جوابگو باشی. (اَین شرکائی)
4- در دادگاه قیامت، مشرکان حرفی برای گفتن ندارند. (این شرکائی) خدا، پاسخی ندارد.
5- علم واقعی که موجب ایمان و عمل می شود، هدیه ای الهی است. (اوتوا العلم)