فهرست کتاب


تفسیر نور جلد 2

حاج شیخ محسن قرائتی‏

سوره آل عمران آیه 72

(72) وَقَالَتْ طَّآئِفَةٌ مِّنْ أَهْلِ الْکِتَبِ ءَاِمِنُواْ بِالَّذِی أُنِْزلَ عَلَی الَّذِینَ ءَاَمَنُواْ وَجْهَ الْنَّهَارِ وَاکْفُرُواْ ءَاخِرَهُ لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ
وگروهی از اهل کتاب گفتند: به آنچه بر مؤمنان نازل شده است، در آغاز روز ایمان آورید و در پایان روز کافر شوید، شاید (با این حیله آنها از اسلام) باز گردند.
نکته ها:
دوازده نفر از دانشمندان یهود، تصمیم گرفتند برای ایجاد تزلزل و تردید در مسلمانان، صبحگاهان نزد حضرت محمّدصلی الله علیه و آله آمده و اظهار ایمان کنند، ولی در آخر روز از اسلام برگردند و بگویند: ما محمّد و آیین او را دیدیم، ولی با آنچه در تورات وانجیل آمده است، مطابقت ندارد. آنها با این نقشه ی ماهرانه می خواستند به هم کیشان خود این طور وانمود کنند که اگر اسلام مکتب خوبی بود، اهل علم و کتاب از آن دست برنمی داشتند، با این کار هم در مسلمانان تردید بوجود آورند و هم سایر یهودیان را از مسلمان شدن بازدارند. خداوند متعال نیز با نزول این آیه، نقشه ی آنان را برملا ساخت.
در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است: وقتی رسول خدا علیه السلام فرمان تغییر قبله از بیت المقدس به کعبه را در هنگام نماز ظهر ابلاغ کردند، یهود گفتند: به آنچه در آغاز روز بوده ایمان آورید، ولی بدانچه در پایان روز آمده (تغییر قبله) کفر ورزید تا آنان از آن قبله بازگردند و به طرف بیت المقدس نماز بخوانند.**مستدرک، ج 3، ص 169.***
پیام ها:
1- دشمنان برای انحراف مسلمانان، برنامه ریزی می کنند. در آیه 69 خواندیم که اهل کتاب دوست دارند شما را منحرف سازند، این آیه به نقشه ی آنان برای رسیدن به آن هدف می پردازد. (یضلّونکم... قالت طائفة)
2- چه بسا گروهی با نام اسلام، در صفوف مسلمانان نفوذ کرده و از پشت خنجر بزنند، لذا باید هشیار بود. (آمنوا... واکفروا... لعلّهم یرجعون)
3- مسلمان نباید ساده اندیش و زودباور بوده و به هر اظهار ایمانی، اعتماد کند. (آمنوا... واکفروا)
4- خداوند در مراحل حسّاس، از اسرار و توطئه های دشمنان پرده برمی دارد. (آمنوا... واکفروا)
5 - باید در مرحله ای از ایمان قرار بگیریم که بازگشت برخی مسلمانان از دین، مایه ی تزلزل ما نگردد. (واکفروا آخره لعلهم یرجعون)
6- یکی از سیاست های دشمن، ایجاد ارتباط و سپس قطع آن، به منظور ایجاد تزلزل در جامعه است. (لعلّهم یرجعون)

سوره آل عمران آیه 73

(73) وَلَا تُؤْمِنُوا إِلَّا لِمَنْ تَبِعَ دِینَکُمْ قُلْ إِنَّ الْهُدَی هُدَی اللَّهِ أَنْ یُؤْتَی أَحَدٌ مِّثْلَ مَآ أُوتِیتُمْ أَوْ یُحَآجُّوکُمْ عِنْدَ رَبِّکُمْ قُلْ إِنَّ الْفَضْلَ بِیَدِ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَنْ یَشَآءُ وَاللَّهُ وَسِعٌ عَلِیمٌ
(بزرگان یهود، برای جلوگیری از گرایش یهود به اسلام، به آنان می گفتند:) جز به کسی که آیین شما را پیروی کند، ایمان نیاورید. (زیرا دینِ حقّ منحصر به ماست. ای پیامبر! به آنان) بگو: راه سعادت راهی است که خدا بنماید (ومانعی ندارد) که به امّتی دیگر نیز همانند آنچه (از کتاب وشریعت) به شما داده شده، داده شود، تا در نزد پروردگار با شما احتجاج کنند. (همچنین ای پیامبر! به آنان) بگو: فضل ورحمت بدست خداست، او به هر که بخواهد عطا می کند وخداوند دارای رحمت وسیع وعلم بی انتهاست.
نکته ها:
اهل کتاب، از گرایش یهود به اسلام نگران بودند و برای پیشگیری از آن تبلیغ می کردند. (لا تؤمنوا الا لمَن تبع دینکم)
پیام ها:
1- دشمنان اسلام، در توطئه های خود سفارش به پنهان کاری می کنند و به غیر خود نیز اعتماد ندارند. (لا تؤمنوا الا لمَن تبع دینکم)**یکی از معانی ایمان، اعتماد و اطمینان است.***
2- هدایت الهی، یک جریان مستمر در طول تاریخ بوده است و اختصاص به قوم خاصّی ندارد. (ان الهدی هدی اللّه)
3- تعصّب و خودبرتربینی، یکی از آفت های دینداری است. (الاّ لمَن تبع دینکم)
4- الطاف پروردگار، در انحصار گروه خاصّی نیست. نبوّت و هدایت، فضل الهی است که به هرکس بخواهد می دهد. (انّ الفضل بید اللّه)
5 - گزینش پیامبران از سوی خداوند، بر اساس علم اوست. (واسع علیم)

سوره آل عمران آیه 74

(74) یَخْتَصُّ بِرَحْمَتِهِ مَنْ یَشَآءُ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ
(خداوند) هر که را بخواهد به رحمت خویش اختصاص دهد و خداوند صاحب فضل بزرگ است.
نکته ها:
این آیه، تصوّر غلط یهود را که خداوند هیچ قومی را مانند یهود مورد لطف خویش قرار نمی دهد، نفی کرده و می فرماید: خداوند بهتر می داند چه کسی را عهده دار رسالت خویش بگرداند. او در میان بندگانش لایق ترین فرد را انتخاب نموده و مورد لطف خاص خویش قرار می دهد. خداوند، هم لطفش توسعه دارد و هم حکمتش انتخابگر است.