تفسیر نور جلد 2

نویسنده : حاج شیخ محسن قرائتی

سوره آل عمران آیه 70

(70) یَأَهْلَ الْکِتَبِ لِمَ تَکْفُرُونَ بِاَیَتِ اللَّهِ وَأَنْتُمْ تَشْهَدُونَ
ای اهل کتاب چرا به آیات خداوند (و نشانه های نبوّت رسول خدا) کفر می ورزید، در حالی که خود (به درستی آن) گواهید.
نکته ها:
ظاهراً این آیه به بشارت هایی نظر دارد که اهل کتاب در تورات و انجیل درباره حضرت محمد صلی الله علیه و آله خوانده بودند، ولی به خاطر حفظ موقعیّت اجتماعی و منافع مادّی، همه ی آن نشانه های الهی را نادیده گرفتند.
پیام ها:
1- سؤال از وجدان، بهترین راه دعوت است. (لِمَ تکفرون...)
2- دانستن تنها کفایت نمی کند، پذیرفتن نیز لازم است. (تکفرون... تشهدون)

سوره آل عمران آیه 71

(71) یَأَهْلَ الْکِتَبِ لِمَ تَلْبِسُونَ الْحَقَّ بِالْبَطِلِ وَتَکْتُمُونَ الْحَقَّ وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ
ای اهل کتاب! چرا حقّ را به باطل مشتبه می سازید و(یا) حقّ را کتمان می کنید، در حالی که خود (به حقّانیت آن) آگاهید.
نکته ها:
امام صادق علیه السلام درباره ی «و انتم تعلمون» فرمودند: یعنی اهل کتاب به صفات ذکر شده برای پیامبر در تورات آگاهند، (ولی آن را کتمان می کنند).**تفسیر قمی، ج 1، ص 105.***
بسیاری از تحریف گران، با نام اسلام شناس، مستشرق، مورّخ وجهانگرد، در کتاب ها و ثبت مکان ها وزمان های تاریخی تصرّف کردند و در دائرةالمعارف ها به عنوان محقّق چنان سیمایی از اسلام ترسیم کردند که خواننده به فکر ایمان و تأمّل در عقاید اسلامی نیفتد.
پیام ها:
1- تلبیس، مشتبه کردن وکتمان حق، دو اهرم نیرومند دشمن برای ایجاد انحراف در بین مؤمنان است. در دو آیه قبل فرمود: (یضلّونکم...) در این آیه می فرماید: (تلبسون، تکتمون)
2- کتمان حقّ، حرام و اظهار آن واجب است. (تکتمون الحقّ...)

سوره آل عمران آیه 72

(72) وَقَالَتْ طَّآئِفَةٌ مِّنْ أَهْلِ الْکِتَبِ ءَاِمِنُواْ بِالَّذِی أُنِْزلَ عَلَی الَّذِینَ ءَاَمَنُواْ وَجْهَ الْنَّهَارِ وَاکْفُرُواْ ءَاخِرَهُ لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ
وگروهی از اهل کتاب گفتند: به آنچه بر مؤمنان نازل شده است، در آغاز روز ایمان آورید و در پایان روز کافر شوید، شاید (با این حیله آنها از اسلام) باز گردند.
نکته ها:
دوازده نفر از دانشمندان یهود، تصمیم گرفتند برای ایجاد تزلزل و تردید در مسلمانان، صبحگاهان نزد حضرت محمّدصلی الله علیه و آله آمده و اظهار ایمان کنند، ولی در آخر روز از اسلام برگردند و بگویند: ما محمّد و آیین او را دیدیم، ولی با آنچه در تورات وانجیل آمده است، مطابقت ندارد. آنها با این نقشه ی ماهرانه می خواستند به هم کیشان خود این طور وانمود کنند که اگر اسلام مکتب خوبی بود، اهل علم و کتاب از آن دست برنمی داشتند، با این کار هم در مسلمانان تردید بوجود آورند و هم سایر یهودیان را از مسلمان شدن بازدارند. خداوند متعال نیز با نزول این آیه، نقشه ی آنان را برملا ساخت.
در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است: وقتی رسول خدا علیه السلام فرمان تغییر قبله از بیت المقدس به کعبه را در هنگام نماز ظهر ابلاغ کردند، یهود گفتند: به آنچه در آغاز روز بوده ایمان آورید، ولی بدانچه در پایان روز آمده (تغییر قبله) کفر ورزید تا آنان از آن قبله بازگردند و به طرف بیت المقدس نماز بخوانند.**مستدرک، ج 3، ص 169.***
پیام ها:
1- دشمنان برای انحراف مسلمانان، برنامه ریزی می کنند. در آیه 69 خواندیم که اهل کتاب دوست دارند شما را منحرف سازند، این آیه به نقشه ی آنان برای رسیدن به آن هدف می پردازد. (یضلّونکم... قالت طائفة)
2- چه بسا گروهی با نام اسلام، در صفوف مسلمانان نفوذ کرده و از پشت خنجر بزنند، لذا باید هشیار بود. (آمنوا... واکفروا... لعلّهم یرجعون)
3- مسلمان نباید ساده اندیش و زودباور بوده و به هر اظهار ایمانی، اعتماد کند. (آمنوا... واکفروا)
4- خداوند در مراحل حسّاس، از اسرار و توطئه های دشمنان پرده برمی دارد. (آمنوا... واکفروا)
5 - باید در مرحله ای از ایمان قرار بگیریم که بازگشت برخی مسلمانان از دین، مایه ی تزلزل ما نگردد. (واکفروا آخره لعلهم یرجعون)
6- یکی از سیاست های دشمن، ایجاد ارتباط و سپس قطع آن، به منظور ایجاد تزلزل در جامعه است. (لعلّهم یرجعون)