تفسیر نور جلد 2

حاج شیخ محسن قرائتی‏

سوره آل عمران آیه 57

(57) وَأَمَّا الَّذِینَ ءَاَمِنُواْ وَعَمِلُواْ الْصَّلِحَتِ فَیُوَفِّیهِمْ أُجُورَهُمْ وَاللَّهُ لَا یُحِبُّ الْظَّلِمِینَ
و امّا کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند، پاداش های آنها را (خدا) بطور کامل خواهد داد و خداوند ستمگران را دوست نمی دارد.
نکته ها:
در تفسیر اطیب البیان، نمونه ای از عذاب های دنیوی بنی اسرائیل، این گونه آمده است: 37 سال پس از حضرت مسیح، شخصی به نام طیطوس که از قیصرهای روم بود، بر یهود مسلّط شد ومیلیون ها نفر از آنان را کشته وهزاران نفر را به اسارت گرفت. او دستور داد اموال آنان را به آتش کشیده و یا غارت کنند و اسیران آنها را طعمه ی درندگان کند.
در کنار تهدید کفّار، تشویق اهل ایمان لازم است، چنانکه در کنار ایمان، انجام کارهای نیک لازم است.
پیام ها:
1- سروکار کفّار با خودِ خداست. (فاعذبّهم)
2- هرچه اتمام حجّت بیشتر باشد، قهر خدا بر انکار کنندگان بیشتر خواهد بود. کسانی که زنده کردن مرده را از عیسی می بینند، ولی ایمان نمی آورند، مستحق هر نوع عذابی هستند. (فاعذبهم عذاباً الیماً)
3- گاهی خداوند در این دنیا نیز مجازات می دهد. (فی الدنیا و الاخرة)
4- در برابر قهر خدا، هیچ قدرتی نمی تواند مانع باشد. (و ما لهم من ناصرین)

سوره آل عمران آیه 58

(58) ذَ لِکَ نَتْلُوهُ عَلَیْکَ مِنَ الْأَیَتِ وَالْذِّکْرِ الْحَکِیمِ
(ای پیامبر!) آنچه بر تو می خوانیم، آیه ها و اندرز حکمت آمیز است.
پیام ها:
1- برای رهبری صحیح و قاطع، نشانه های الهی و بیان محکم و مستدل لازم است. (الایات والذکر الحکیم)

سوره آل عمران آیه 59

(59) إِنَّ مَثَلَ عِیسَی عِنْدَ اللَّهِ کَمَثَلِ ءَادَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ قَالَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ
همانا مَثلِ (آفرینش) عیسی نزد خداوند، همچون مَثلِ (آفرینش) آدم است که او را از خاک آفرید و سپس به او فرمود: باش، پس موجود شد.
نکته ها:
گروهی از نصاری وارد مدینه شده و به حضور پیامبر صلی الله علیه و آله رسیدند. آنان در گفتگو با پیامبر صلی الله علیه و آله ولادت عیسی علیه السلام را بدون داشتن پدر، نشانه و دلیل الوهیّت او عنوان کردند. این آیه نازل شد وجواب آنان را چنین بیان نمود: اگر تولّد بدون پدر، دلیل خدا یا فرزند خدا بودن است، خلقت حضرت آدم که مهم تر است، چون نه پدر داشت و نه مادر. پس چرا شما آدم را خدا یا فرزند خدا نمی دانید؟!
پیام ها:
1- مخالفان را از همان راهی که پذیرفته اند، به حقّ دعوت کنیم. مسیحیان پذیرفته اند که آدم مخلوق خداست، با اینکه پدر و مادر نداشت. (مَثَل عیسی... کمَثل آدم)
2- استناد به تاریخ و تجربه های گذشته و ارائه نمونه های عینی بهترین راه دعوت است. (انّ مَثَل عیسی عنداللّه کمَثل آدم)
3- قدرت خداوند در خلقت، محدود نیست. (کن فیکون)