فهرست کتاب


هزار و یک حکایت قرآنی

محمد حسین محمدی

حکایت 598 : راز ناگفته

استاد ابوالفضل بهرامپور در کتاب تفسیر خویش با عنوان نسیم حیات چنین حکایت نموده اند:
رژیم کمونیستی به مدت هفتاد سال تلاش سازمان یافته ای را در باب دین زدایی در مناطق مسلمان نشین شوروی کرد تا دین باوری را به کلی نابود کند. برای نیل به این مقصود، انواع فیلم ها، رمان ها و کتاب های ضد مذهب تهیه کردند تا اثری از دین باقی نماند و چنین شد. در زمان حکومت استالین تنها در باکو هزاران نفر را به خاطر (خواندن) نماز اعدام کردند. این جانب در جشنی که به مناسبت تولد حضرت علی علیه السلام در یکی از تالارهای بزرگ باکو تشکیل شده بود، حضور یافتم. یکی از شخصیت های فرهنگی باکو خطاب به مردم گفت: من به مناسبت این روز یک راز ناگفته را که در عمرم حتی به خانواده ام نگفته ام، این که فشار کمونیستی برداشته شده است برای شما بازگو می کنم)). آن گاه شروع کرد و سوره حمد را قرائت نمود و گفت: نظر به این که من یک فرد سرشناس بودم، اگر می فهمیدند که من (سوره) حمد را می دانم سر به دار (و اعدام) می شدم)). و معلوم شد راز ناگفته او که خطر جانی داشته همان دانستن سوره حمد بوده است.** ر. ک: نسیم حیات جزء 1 / 17 - 16.***

حکایت 599 : مسواک نورانی

محمد بن مسعود گوید: حدیث کرد مرا احمد بن محمد از علی بن مهزیار که نقل کرد: در سنه 224ق هنگام مراجعت از کوفه رسیدیم به یک بیابان بی آب و علف. در آخر شب من ( علی بن مهزیار) از همراهان دور شده، به کناری رفتم که وضو بگیرم چون شروع کردم به مسواک زدن دیدم از پایین مسواکم ( مسواک چربی) آتشی شعله ور شد و روشنایی داشت مانند نور خورشید. من از آن وحشت نکردم ولی در تعجب بودم. دستم را به آن مالید هیچگونه حرارتی احساس نکردم وقتی این جریان را دیدم این آیه مبارکه به خاطرم رسید شروع کردم به خواندن: اَلَّذِی جَعلَ لَکُم مِنَ الشَّجَرِ الاَخضَرِ ناراً فاِذا اَنتُم مِنهُ تُوقِدُونَ** یس / 80، ترجمه: همان کسی که برای شما از درخت سبز، آتش آفرید و شما به وسیله آن آتش می افروزید)).*** من در حال تفکر بودم و شعله آتش همچنان ادامه داشت سپس به سوی قافله برگشتم آسمان ابری بود غلامان من به دنبال تهیه آتش بودند در قافله یک نفر از اهل بصره بود وقی من برگشتم غلامان گفتند: ابوالحسن آمد و همراه خود آتش آورد مرد بصری نیز همین سخن را گفت. چون پیش آن ها رسیدم مرد بصری مسواک را با دست خود لمس کرد هیچگونه حرارتی احساس نکرد. همچنین شد تا سه مرتبه روشن و خاموش شد، در مرتبه سوم دیگر روشن نشد و هر چه ما به آن مسواک نگاه کردیم هیچگونه از اثر آتش، مانند سیاهی و سوختگی نیافتیم. این قضیه 26 سال پس از شهادت حضرت جواد (علیه السلام) واقع شد. من آن مسواک را در پارچه ای پیچیده به خدمت حضرت هادی (علیه السلام) آوردم و قضیه را به حضرت عرض کردم. حضرت، مسواک را از من گرفت و مدتی به آن نگاه کرد سپس فرمود: هذا نُورٌ این نور است. عرض کردم: یابن رسول الله! چگونه نوری است؟ فرمود: بِمَیلِکَ الی اَهلِ هَذا البَیتِ و بِطاعَتِکَ لی وَ لآبائی اَراکَهُ اللهُ به خاطر میل و علاقه تو به این خاندان و نیز اطاعت نمودن تو از من و پدران من، خداوند این نور را به تو نشان داده است.** ر. ک: مردان علم در میدان عمل 4 / 165 - 164 به نقل از: بهجة الآمال (علیاری) 5 / 548.***

حکایت 600 : آموزش قرآن در کلاس انگلیسی

برادر محمد رضا قبادی چنین نقل می کند:
در یکی از دبیرستان های قزوین مشغول تدریس قرآن بودم. بعضی روزها با همراهی دانش آموزان دقایقی را صرف جمع خوانی می کردیم تا آنان آیات را بهتر فراگیرند و به خوبی در ذهنشان باقی بماند.
روزی در حین تدریس، صدای بلند دبیر انگلیسی که به همراه دانش آموزان در کلاس کناری یک متن انگلیسی را جمع خوانی می کردند، شنیده می شد و برای کلاس ما مزاحمت ایجاد کرده بود. البته این مزاحمت طبیعی و قابل تحمل بود ولی بدون این که ذره ای صبر و تحمل کنم یکی از دانش آموزان را فرستادم به کلاس کناری که به دبیر آن کلاس بگوید: صدای بلند و جمع خوانی کلاس شما برای کلاس ما مزاحمت ایجاد کرده است لطف بفرمایید و رعایت کنید.
هیچگاه فکر نکرده بودم که در کلاس قرآن همیشه دقایقی را به همراهی دانش آموزان با صدای بلند جمع خوانی قرآن انجام می دادیم و هیچ زمانی نبود که آن دبیر انگلیسی اعتراض کرده باشد.
از اتفاق در ترم بعد با همان کلاس درس قرآن داشتم. در این کلاس دانش آموزان توجه بیشتری نسبت به قرآن داشتند و هنگام تلاوت قرآن سکوت معناداری می کردند و بیش از انتظار تصورم سکوت بود. پس از زنگ تفریح یکی از دانش آموزان را به آرامی صدا کردم و از او سؤال کردم، چرا کلاس شما در زمان تلاوت قرآن توجه عجیبی به آیات دارند؟ او گفت: این را از رفتار دبیر انگلیسی ترم پیش یاد گرفتیم. گفتم: چگونه؟ مگر او چه سخنی برای شما گفته بود؟ او گفت: همیشه کلاس زبان انگلیسی ما زمانی بود که شما در کلاس کناری درس قرآن داشتید و شما و دانش آموزان هر هفته وقتی به صورت جمع خوانی قرآن تلاوت می کردید و صدایتان در کلاس ما شنیده می شد معلم انگلیسی ما این آیه را می خواند: وَ اذَا قُری ء القرآنُ فَاستَمِعُوا لَهُ وَ اَنصِتُوا** اعراف / 204.*** یعنی: وقتی قرآن خوانده می شود به آن گوش فرا دهید و سکوت کنید)). خود سکوت می کرد و به قرآن گوش می داد و پس از قطع شدن صدا درسش را ادامه می داد.
با خود اندیشیدم که می شود در کلاس زبان انگلیسی هم قرآن یاد داد.** ر. ک: ماهنامه بشارت شماره 13 / 40. ***
چو قرآن بخوانند دیگر خموش - به آیات قرآن فرا دار گوش