فهرست کتاب


هزار و یک حکایت قرآنی

محمد حسین محمدی

حکایت 354 : برای کسی بمیر که برایت تب کند

روزی ابو العیناء از خانه اش خارج شد تا نزد خلیفه رود دختر خردسالش از او پرسید: پدرجان کجا می روی؟ گفت: نزد خلیفه. دختر گفت: از این رفتن چه فایده ای به تو می رسد؟ ابوالعیناء گفت: هیچ. دیگر بار دختر پرسید: اگر نروی چه زیانی خواهی دید؟ ابوالعینا گفت: هیچ. آنگاه دختر گفت: یا ابت لم تعبد ما لایسمع و لا یبصر و لا یغنی عنک شیئاً**مریم/ 42. *** ای بابا چرا پرستش می کنی چیزی را که نه می شنود و نه می بیند و نه نیازمندیهای تو را تأمین می کند؟
از سخن دختر، ابوالعینا متنبه شد و چند روزی از رفتن به دربار خلیفه خودداری کرد تا آنکه خلیفه او را طلبید و علت نیامدن وی را جویا شد. ابوالعینا صورت قضیه را همان طور که بود، نقل کرد. خلیفه از آن گفتار خندید و با آنکه اهل عطا و بخشش نبود در حق وی انعام نمود**ر.ک: کشکول طبسی 2/ 318، به نقل از: نفائس الفنون 2/ 166. ***.

حکایت 355 : پیامبر گونه

گویند شیخ بهائی در ایامی که مشرف به زیارت علوی شد، روزی در درس مولانا احمد اردبیلی ( مقدس اردبیلی)، حاضر شد. دید که مولانا از راه شکسته نفسی خود را در میان شاگردان مخفی کرده است به گونه ای که کسی نمی توانست بین استاد و شاگرد فرق بگذارد. استاد و شاگردان به درس و مباحثه مشغول بودند و صدر مجلس خالی مانده بود شیخ بهائی با اصرار و خواهش تمام مولانا را آورده و در بالای مجلس نشاند در آن اثنا صدایی شنیدند که با صای بلند این آیه را می خواند: تلک الدار الاخره نجعلها للذین لا یریدون علوا فی الارض ولا فسادا و العاقبه للمتقین**قصص/ 8، ترجمه: این سرای آخرت را برای کسانی قرار می دهیم که اراده برتری جویی در زمین و فساد را ندارند و عاقبت نیک برای پرهیزگاران است. *** هرچه گشتند آن صاحب صدا را نیافتند. از استماع این آیه لرزه براندام مولانا افتاد و رنگ و رویش متغیر شد. گریه کنان برخاست و در میان شاگردان خود نشسته و دوباره به درس و بحث مشغول شد**ر.ک: سرگذشت های تلخ و شیرین قرآن 4/ 212 به نقل از: بهلول عاقل/ 19. ***.
در خود کمال و منزلتی هر که را - که هست برصدر اختیار کند آستانه را

حکایت 356 : پنبه در گوش کن و گوش نکن

از عجیب ترین شیوه های مبارزه با قرآن، همان بلایی بود که بر سر اسعد بن زراره آوردند. او از طایفه خزرج بود که سالیان دراز با طایفه اوس جنگ و ستیز داشتند. هنگامی که اسعد از مدینه برای جلب همکاری نظام مردم مکه به آنجا آمد در ملاقات های اولیه از دوست قدیمی اش عتبه بن ربیعه این سخنان را شنید که این روزها در مکه شخصی، به نام محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) پیدا شده که بر ضد آیین بت پرستی همان آیین نیاکان ما قیام کرده و تمام حوادث را تحت الشعاع قرار داده است. به طوری که ما قادر به هیچ گونه کمک نظامی به شما نیستیم)). با شنیدن این سخنان، اسعد بسیار علاقه مند شد تا این مرد اعجوبه که در این مدت کوتاه چنان تشویشی در افکار مردم مکه به وجود آورده را از نزدیک ببیند. لذا از عتبه پرسید: این مرد الآن کجاست؟ عتبه گفت: در کنار کعبه در حجر اسماعیل نشسته و مردم را با کلمات مخصوص به آیین خود دعوت می کند.
اسعد پرسید: آیا من می توانم با او ملاقات کنم؟ عتبه گفت: آری. اما او بسیار خطرناک است زیرا ممکن است تو را باگفتار خویش سحر کند. اسعد گفت: ولی من ناچارم اطراف خانه کعبه طوافت کنم. چگونه ممکن است گفتار او را نشنوم مگر او در حجر ننشسته است؟ عتبه گفت: چرا، ولی تو این پنبه را از من بگیر و در گوش خود بگذار تا سخنان سحر آمیز او را نشنوی**وقال الذین کفروا لا تسمعوا لهذا القرآن و الغوافیه لعلکم تغلبون فصلت/ 26، ترجمه: کافرن گفتند گوش به این قرآن فراندهید و به هنگام تلاوت آن جنجال کنید، شاید پیروز شوید)).***. اسعد با تعجب پرسید: پنبه؟! عتبه گفت: آری پنبه. آنگاه اسعد پنبه را گرفت و در گوش خود گذاشت و برای طواف به مسجد الحرام آمد. مشغول طواف شد، در دور اول طواف نگاه عمیقی به محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) افکند و مشاهده کرد که عده ای از مردم پروانه وار دور شمع وجود آن حضرت گرد آمده اند و با دقت به سخنانش گوش جان سپرده اند. اسعد در دور دوم طواف، طاقت نیاورده با خود گفت این چه کار احمقانه ای است که من گوش خود را بسته از چنین جریان مهمی که در مکه می گذرد، بی خبر باشم باید این پنبه را از گوش خود بیرون آورم و ببینم چه خبر است این را گفت و پنبه را با خشم و نفرت از گوش بدر آورد و برزمین انداخت. آنگاه بارویی گشاده به خدمت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و گفت: ای محمد! بگو بدانم ما را به چه چیز دعوت می کنی؟ پیامبر فرمود: به سوی خداوند یکتا و یگانه، و اینکه من فرستاده او هستم سپس پیامبر دو آیه از سوره انعام**یات 152 و 153. *** را که عصاره قسمت مهمی از اصول و فروع اسلام است بر او خواند. اسعد چنان مجذوب آیات قرآن شد که بی اختیار فریاد زد: من گواهی می دهم که معبودی شایسته ستایش جز خداوند یگانه نیست و تو پیامبر او هستی... آری، من نیز مسلمان شدم**ر.ک: سرگذشت های تلخ و شیرین قرآن 1/ 157 156 به نقل از: قرآن و آخرین پیامبر/ 86. ***.