هزار و یک حکایت قرآنی

نویسنده : محمد حسین محمدی

حکایت 244 : قربان قرآن

شهید مرتضی مطهری در کتاب ده گفتار خود در مطلبی که تحت عنوان قرآن و مهجوریت آن**مهجوریت قرآن اصطلاحی است بر گرفته از آیه 30 سوره فرقان. ***، نوشته اند چنین می نویسد: یکی از فضلای خودمان در حدود یک ماه پیش مشرف شده بود به عتباب، می گفت: خدمت آیت الله (سید ابوالقاسم) خویی سلمه الله تعالی**آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خویی در تاریخ 8 /صفر /1413 مطابق با 12/2/1371 رحلت نمودند. رحمه الله علیه. ***رسیدم به ایشان گفتم: چرا شما درس تفسیر که سابقاً داشتید ترک کردید ایشان در هفت، هشت سال پیش درس تفسیری در نجف داشتند و قسمتی از آن چاپ شده به (نام البیان فی تفسیر القرآن ایشان گفتند: موانع و مشکلاتی هست در درس تفسیر. گفت: من به ایشان گفتم: علامه (سید محمد حسین) طباطبائی در قم که به این کار ادامه دادند و بیشتر وقت خودشان را صرف این کار کردند، چطور شد؟ ایشان گفتند: آقای طباطبائی تضحیه کرده اند یعنی آقای طباطبائی خودشان را (با پرداختن به درس تفسیر) قربانی کرده اند**ر.ک: تفسیر و تفاسیر جدید /50 به نقل از: ده گفتار (شهید مطهری) /189. ***.

حکایت 245 : پرتوی از قرآن

حجه الاسلام و المسلمین دعایی می گوید: حضرت امام (خمینی (رحمه الله در نجف اشرف، اکثر آثار جدید محققین و نو آوران اسلامی و اجتماعی را با علاقه و دقت مطالعه می فرمودند. آنچه را که خود شاهد تأیید مطلق حضرت امام و تأکید معظم له برمطالعه و ترویج آن بودم، آثار دو محقق و اندیشمند گرانمایه اسلامی شهید مرتضی مطهری**امام خمینی درباره آثار شهید مطهری فرموده اند: آثار قلم و زبان او بی استثنا آموزنده و روان بخش است و مواعظ و نصایح او که از قلبی سرشار از ایمان و عقیدت نشأت می گرفت برای عارف و عامی سودمند و فرحزاست. *** و مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی بود در نجف اشرف تفسیر پرتوی از قرآن**اثر آیت الله طالقانی.*** را به حضور امام تقدیم کرده بودم که مطالعه فرمایند. بعد از مدتی از فرزند شهیدشان حاج آقا مصطفی خمینی شنیدم که حضرت امام تأکید و سفارش کرده اند که ایشان حتما آن تفسیر را مطالعه کنند و در شیوه و برداشت های تفسیری و تدوین اثر تفسیری شان، از آن الهام و آموزش بگیرند. سفارش امام درباره مطالعه پرتوی از قرآن و تأیید مطلق آن، به قدری جلدی بود که مرحوم حاج آقا مصطفی، با توجه به شیوه محتاطانه حضرت امام در مورد افراد و نوشته هایشان، تعجب کرده بود**ر.ک: حکایت های از زندگی آیت الله طالقانی/ 152 151 به نقل از: یادنامه ابوذر زمان/ 32.***.

حکایت 246 : ایرانیان در دو آیه از قرآن

بنابر نقل بعضی از مفسرین معروف همانند شیخ طبرسی پس از نزول برخی از آیات، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) دست خود را برشانه سلمان فارسی گذاشته و فرمودند: لو کان الایمان فی الثریا لنالته رجال من هؤلاء**دربرخی از روایت ها بدین شکل آمده: لو کان الدین معلقا بالثریا لناله رجال من ابناء فارس. ***یعنی: اگر ایمان در ستاره ثریا ( پروین) باشد، مردانی از طایفه سلمان به آن دست می یابند.
این مفسرین برای سخن خویش به روایاتی استناد می کنند که ر اینجا دو روایت و آیات مربوط به آن را نقل می نمائیم:
آیه و روایت اول: امام باقر (علیه السلام) فرمود: پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) این آیه را قرائت کرد: و آخرین منهم لما یلحقوا بهم و هو العزیز الحکیم**جمعه/ 3. ***یعنی: و همچنین پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) برای تعلیم و تزکیه عده دیگری برگزیده شده است که هنوز به مؤمنین ملحق نشده اند (و به مؤمنین خواهند پیوست) و خداوند عزیز و حکیم است)).
شخصی به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) عرض کرد: اینها چه کسانی هستند؟ حضرت دست خود را بر شانه سلمان گذاشت و فرمود: لو کان الدین...**ر.ک: قصه های قرآن/ 106 به نقل از: تفسیر مجمع البیان 10/ 284. ***.
آیه و روایت دوم: روایت نموده اند، که پیامبر پس از نزول آیه ذیل دست خویش را برشانه سلمان گذاشته و فرمودند: لو کان الدین معلقا بالثریا...)).
و آیه این است: یا ایها الذین آمنوا من یرتد منکم عن دینه فسوف یأتی الله بقوم یحبهم و یحبونه اذله علی المؤمنین اعزه علی الکافرین یجاهدون فی سبیل الله و لا یخافون لومه لآئم ذالک فضل الله یؤتیه من یشآء و الله واسع علیم**مائده/ 54.***.
یعنی: ای کسانی که ایمان آورده اید! هر کس از شما از آیین خود بازگردد (به خدا زیانی نمی رساند) خداوند جمعیت را می آورد که آنها را دوست دارد و آنان (نیز) او را دوست دارند. در برابر مؤمنان متواضع و در برابر کافران سرسسخت و نیرومندند. آنها در راه خدا جهاد می کنند و از سرزنش هیچ ملامتگری هراسی ندارند این، فضل خداست که به هرکس بخواهد (و شایسته ببیند) می دهد و (فضل) خدا وسیع و خداوند داناست**ر.ک: تفسیر جوامع الجامع 1/ 336. ***)).